Brześć

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Miasto położone w zachodniej części Białorusi, blisko granicy z Polską.

Brest ma długą i bogatą historię. Znajdują się tutaj pozostałości po dawnych fortyfikacjach, w tym twierdza Brest, która odgrywała ważną rolę w historii Polski i Białorusi. W czasie II wojny światowej Brest było miejscem zaciętych walk między wojskami niemieckimi i radzieckimi. W wyniku walk miasto zostało zniszczone w dużej części.

Brest jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym Białorusi. Znajduje się tu wiele muzeów, teatrów i innych instytucji kulturalnych. W mieście znajduje się również duża liczba zabytków, w tym katedra św. Szymona i św. Heleny oraz kościół św. Piotra i Pawła.

Twierdza Brzeska

Zespół obiektów obronnych z XIX i początku XX wieku w Brześć Litewskim. Powstał jako część systemu fortyfikacji na zachodzie Imperium Rosyjskiego.
W 1971 roku otwarto zespół pamięci Twierdzy Brzeskiej Bohaterów. Zespół rzeźbiarsko-archeologiczny obejmuje ocalałe budynki, zachowane ruiny, wały obronne i dzieła współczesnej sztuki monumentalnej. Kompleks zlokalizowany jest we wschodniej części Cytadeli.

Sobór św. Mikołaja w Brześciu

Cerkiew prawosławna, zbudowana w latach 1856-1879, znajdującą się na terenie Twierdzy Brzeskiej.
Wybudowana z funduszy oficerów garnizonu brzeskiego i duchowieństwa wojskowego. 
W 1919 roku przekształcono go w katolicki kościół garnizonowy św. Kazimierza  według projektu architekta Lisieckiego, a w 1928 roku odbudowano staraniem ks. A. Matsjakiewicza.
Świątynia uległa poważnym zniszczeniom w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, przed którą służyła jako klub garnizonowy. W 1972 roku obiekt został poddany konserwacji i włączony do kompleksu pamiątkowego Twierdza Bohaterów Brzeskich.

Dworzec kolejowy Brest-Centralnyi

Pierwszy budynek dworca brzeskiego powstał już w 1886 roku i został otwarty 28 maja tego roku w obecności cesarza Aleksandra III.
W 1915 roku podczas I wojny światowej budynek stacji został poważnie uszkodzony podczas odwrotu wojsk rosyjskich. Pod koniec wojny władze Polski, które otrzymały Brześć, wybudowały nowy budynek.
Wizyta w Brześciu w 1949 r. marszałka Klimenta Woroszyłowa przyczyniła się do podjęcia decyzji o przebudowie dworca, którą przeprowadzono w latach 1953-1957, i której dworzec zawdziecza swoją dzisiejszą formę.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena