Lata 2020-21, czas tzw. pandemii i cała Europa ogarnięta covidowymi restrykcjami. W każdym kraju innymi. Dodatkowo w państwach federalnych, jak Niemcy, każdy kraj związkowy robi to po swojemu: inne obostrzenia są w Saksonii, inne w Bawarii a jeszcze inne w Berlinie, który jest administracyjnie wyodrębniony z obszaru Brandenburgii.
Europejski turysta, zamiast podróżować, siedzi w kraju, ponieważ nie jest pewien czy jadąc za granicę musi się zaszczepić czy nie? A może wystarczy test? Ile dawek 2-dawkowej szczepionki musi przyjąć, żeby przejechać przez Czechy, a ile żeby wjechać do Austrii? Czy test na Słowację musi być antygenowy czy genetyczny i czy pobierany z nosa, gardła czy jak w Chinach z odbytu?
Międzynarodowy ruch turystyczny zamarł a ludzie zaczęli odkrywać zalety własnych krajów. Tak samo było ze mną. W krótkim czasie zrozumiałem co mnie w życiu ominęło i do głowy zaczęły przychodzić takie myśli:
- Po co ja się szlajałem po tej Brukseli i Barcelonie, jak pod nosem miałem Elbląg i Kurozwęki?
- Krzywa wieża w Pizie? Nasza w Toruniu jest krzywsza!
- Muzeum Ferrari w Maranello? Wolne żarty. Chyba nie byliście w Otrębusach!
I chyba bym pękł od tego patriotycznego wzmożenia, gdyby Putin nie zaatakował Ukrainy i europejscy rządzący nie znaleźli sobie nowych powodów żeby utrudniać nam życie …. więc po zniesieniu restrykcji pojechaliśmy do Bułgarii.
Wisła
Rzeka Wisła to najdłuższa i jedna z najważniejszych rzek w Polsce - nie tylko pod względem geograficznym, ale także kulturowym, przyrodniczym i historycznym. Ma długość około 1047 km i przepływa przez większą część kraju - od źródeł w Beskidzie Śląskim po ujście do Bałtyku w okolicach Gdańska.
Wisła jest jedną z ostatnich dużych, względnie naturalnych rzek Europy - nieuregulowana w wielu miejscach, co sprzyja różnorodności biologicznej.
Wisła to nie tylko rzeka - to kręgosłup Polski, łączący góry z morzem, historię z przyrodą. Jej dziki charakter, mnogość atrakcji i kulturowe dziedzictwo czynią ją doskonałym celem podróży zarówno dla miłośników natury, jak i historii.
Zabytki nad Wisłą
- Wawel w Krakowie – dawna siedziba królów.
- Zamek w Janowcu – ruiny renesansowego zamku nad wysoką skarpą.
- Stare Miasto w Sandomierzu – z podziemną trasą turystyczną.
- Zamek w Płocku – dawna siedziba książąt mazowieckich.
- Toruń – m.in. dom Kopernika, gotyckie kościoły, krzyżacki zamek.
- Malbork (w pobliżu Wisły Nogat) – zamek krzyżacki, największy zamek gotycki na świecie.
- Gdańsk – portowe stare miasto, Żuraw, Bazylika Mariacka, Westerplatte.