Gniezno

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Jedno z najstarszych miast Polski, które ma ponad tysiącletnią historię i jest uważane za symboliczne miejsce narodzin Polski.

Najważniejszym zabytkiem jest Katedra Gnieźnieńska, w której mieści się siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Katedra jest również miejscem koronacji pierwszych polskich królów i ważnym miejscem kultu religijnego. W mieście znajduje się również Muzeum Archidiecezjalne, które prezentuje sztukę sakralną, a także Muzeum Początków Państwa Polskiego, które przedstawia historię Polski od czasów prehistorycznych do średniowiecza.

Konfesja św. Wojciecha

Jedno z najważniejszych dzieł sztuki romańskiej w Polsce, a także ważny zabytek kultury europejskiej. Została wykonana na zlecenie biskupa gnieźnieńskiego Radzima Gaudentego w latach 1136-1145, w celu uczczenia pamięci św. Wojciecha, patrona Polski i biskupa gnieźnieńskiego, który zginął męczeńską śmiercią w 997 roku. Konfesja to skrzynia, która zawiera relikwie św. Wojciecha. Jest wykonana z pozłacanej miedzi i ozdobiona licznymi scenami figuralnymi i ornamentami, które opowiadają historię św. Wojciecha i jego kultu. Na pokrywie skrzyni znajduje się figura z postacią św. Wojciecha, a w środku relikwiarium – jego szczątki. Konfesja św. Wojciecha była celem licznych pielgrzymek i stała się symbolem kultury i narodowej tożsamości Polski. Została kilkakrotnie restaurowana i przenoszona, a obecnie znajduje się w katedrze gnieźnieńskiej, jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce.
KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Poznań

Poznań

Jedno z największych miast w Polsce, położone w zachodniej części kraju, nad rzeką Wartą. Stolica województwa wielkopolskiego, liczy około 540 tysięcy mieszkańców.

Ostrów Lednicki

Ostrów Lednicki

Historyczne i kulturowe centrum Polski, położone na wyspie na jeziorze Lednickim, w pobliżu Gniezna.

Licheń

Licheń

Największą atrakcją turystyczną Lichenia jest Sanktuarium Maryjne, które jest jednym z największych ośrodków kultu religijnego w Polsce.