Kazimierz Dolny

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Malownicze miasto w Polsce, położone nad rzeką Wisłą, około 50 kilometrów na południowy wschód od Lublina.

Dzięki doskonałej rewitalizacji realizowanej w latach 1947-1958 według autorskiego planu konserwatora miejskiego Karola Sicińskiego, Kazimierz Dolny w czasach PRLu stał się mekką dla artystów, elit i snobów.

To właśnie w tym mieście znajdziecie największe zagęszczenie naszych rodzimych Hiacynt i Ryszardów Bukietów, co sprawia że Kazimierz Dolny oprócz niewątpliwego uroku, posiada w sobie także coś odpychającego.

Jeżeli przy sąsiednim stoliku w restauracji zauważycie małżeństwo, które mimo kilkudziesięcioletniego stażu, nie wypracowało jeszcze wspólnych skrótów, kryptonimów i gestów, więc zwraca się do siebie jak na oficjalnej audiencji, to się nie dziwcie.

Taki właśnie jest Kazimierz Dolny: z chłodną miną, zadartym nosem a czasami lekko egzaltowany.

Miasto zostało założone w XIV wieku i od tego czasu odgrywało ważną rolę jako ośrodek handlu i rzemiosła.

Centralnym punktem miasta jest rynek, otoczony kolorowymi kamienicami, w których znajdują się kawiarnie, restauracje i galerie sztuki. Rynek jest także miejscem, gdzie odbywają się liczne festiwale, targi i imprezy kulturalne.

Wokół Kazimierza Dolnego rozciąga się urocza okolica z licznymi szlakami turystycznymi, które prowadzą przez malownicze wzgórza, doliny i lasy. Wisła oraz liczne starorzecza zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak kajakarstwo czy wędrówki.

Kazimierz nad Wisłą

Sanktuarium Zwiastowania NMP z klasztorem

Jeden z zabytkowych kościołów w Kazimierzu Dolnym. Zespół klasztorny obecnie należy do Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych, ufundowany przez mieszczan kazimierskich: Bartłomieja i Mikołaja Przybyłów.

Obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny znajdujący się w ołtarzu głównym, namalowany olejno na desce został wykonany w 1600 roku. Czczony od dawna jako łaskami słynący, został ozdobiony koroną papieską w dniu 31 sierpnia 1986 roku.