Cieszyn

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Cieszyn, malowniczo położone miasto na granicy polsko-czeskiej, to prawdziwa Perła Śląska, która przyciąga turystów swoją unikalną historią i urokiem. 

Cieszyn to miejsce o bogatej historii, której ślady widać na każdym kroku. Miasto było częścią wielu państw, co zaowocowało różnorodnością kulturową i architektoniczną. Mieszkańcy Cieszyna z dumą kultywują swoje tradycje i zachowują lokalną tożsamość.

Cieszyn to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Malownicze tereny wokół miasta zachęcają do pieszych wędrówek i rowerowych przejażdżek. W zimie można skorzystać z pobliskich stoków narciarskich.

Gród gotycko-renesansowy powstały na bazie wcześniejszego grodu gołęszyckiego i kasztelańskiego na cieszyńskiej Górze Zamkowej - siedziba Piastów cieszyńskich.
W 1659 rozebrano zabudowania zamkowe stawiając na ich miejscu browar. W połowie XIX wieku, poza Wieżą Piastowską i rotundą niewiele już zostało. Na ich miejscu założony został park.

Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

Rotunda św. Mikołaja jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce. Jej historia sięga XI wieku, a sama budowla ma charakterystyczną formę rotundy, czyli budowli o kształcie okrągłym lub wielobocznym, która w architekturze sakralnej była popularna w okresie przedromańskim i romańskim.

Rotunda została zbudowana w stylu romańskim i ma formę budowli centralnej z kopułą wspartą na wysokim tamburze. Jej architektura nawiązuje do podobnych budowli w Europie, takich jak rotunda w Aachen w Niemczech.

Wieża Piastowska w Cieszynie

Wybudowana w pierwszej połowie XIV wieku, stanowiła część zamku górnego i jako jedna z czterech wież była elementem systemu obronnego cieszyńskiego zamku w czasach Piastów. 
Nadbudowana została w drugiej połowie XIV wieku i ozdobiona narożnymi tarczami herbowymi z orłem piastowskim.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Katowice

Katowice

Katowice, dynamiczne i wszechstronne miasto położone w sercu Śląska, zachwyca swoimi kontrastami, kulturą i rozmachem. Poznaj atrakcje, które przyciągają turystów, oraz bogactwo kulturalne, jakie oferuje to niezwykłe miejsce.

👫

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie

Browar Zamkowy w Cieszynie to perła rzemieślniczej piwowarskiej sztuki, która ma bogatą historię i zachwyca piwoszy z całego świata.

🤩

👪

👫