Drugie co do wielkości jezioro na Pojezierzu Suwalskim w województwie podlaskim. Jego powierzchnia wynosi około 21,7 km², a maksymalna głębokość to około 73 metry.
Jezioro Wigry jest popularnym miejscem turystycznym, w którym można uprawiać sporty wodne, jak również wędkarstwo i żeglarstwo. Na brzegu jeziora znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, kempingi oraz punkty gastronomiczne. Wokół jeziora jest również wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, prowadzących przez malownicze krajobrazy Puszczy Augustowskiej, której część stanowi rezerwat biosfery UNESCO.
Na wyspie w środku jeziora Wigry znajduje się Klasztor Kamedułów, jeden z najstarszych klasztorów na ziemiach polskich, założony w 1667 roku. To ciche, ustronne miejsce przyciąga wielu pielgrzymów i turystów, którzy chcą odetchnąć od zgiełku miasta i zanurzyć się w kontemplacyjnej atmosferze.
Jezioro Wigry jest również cenne przyrodniczo - na jego terenie znajduje się wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym wiele gatunków ptaków, które gniazdują w okolicznych lasach i mokradłach.
Pokamedulski Klasztor w Wigrach
Pokamedulski Klasztor w Wigrach to jeden z najpiękniej położonych zespołów klasztornych w Polsce. Znajduje się na wzgórzu nad Jeziorem Wigry, w sercu Wigierskiego Parku Narodowego na Suwalszczyźnie.
Na ponad dwa wieki przed przybyciem Kamedułów na Wigry Król Władysław Jagiełło miał natknąć się tutaj podczas łowów na pustelnię. Widomość o niej dotarła do Krakowa. Stamtąd dowiedzieli się niej Kameduli. Przybyli do Polski i za zgodą króla osiedlili się w tym miejscu – w 1668 roku.
Zespół klasztorny to barokowa budowla składająca się z kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wieży zegarowej, refektarza, pustelni oraz domów zakonnych. Charakterystycznym elementem są niewielkie eremy, w których mieszkali mnisi. Rozciąga się stamtąd piękny widok na Jezioro Wigry i okoliczne lasy.
