Barcelona

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Barcelona to jedno z najpiękniejszych miast w Hiszpanii i popularny cel podróży turystycznych.

Barcelona to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych świata, ale dlaczego?

Nie wiem.

Może ma to coś wspólnego z piłką nożną i Leo Messim?

A może z Antonio Gaudim?

Cokolwiek to jest, doprowadziło do tego, że miasto jest dosłownie zadeptane. To zagęszczenie turystów na metr kwadratowy swoje apogeum osiąga na słynnym bulwarze La Rambla. Chociaż nim przeszedłem, a właściwie przedreptałem, to nawet nie wiem co tam było, bo ze względu na tłum wokół mnie, mogłem tylko obserwować kamienice ale powyżej parteru. O robieniu zdjęć też nie było mowy, bo bardziej byłem skupiony na ewentualnym ataku „doliniarzy”.

 

Jak wygląda Barcelona?

To połączenie monumentalnej pompatyczności z nudą, poprzetykaną nielicznymi modernistycznymi perłami architektury takich twórców jak Antonio Gaudi czy Lluís Domènech i Montaner.

  • Barri Gòtic czyli barcelońskie stare miasto. Nudna i niczym nie wyróżniająca się na tle regionu. IMHO bardzo ustępuje sąsiedniej Walencji czy miastom andaluzyjskim: SewilliKordobie. Na ich tle jest po prostu „szara”. O jakimkolwiek porównaniu z miastami naszego regionu, jak Kraków czy Praga nie może być mowy. Nie ta klasa.

  • Eixample – najbardziej charakterystyczna dzielnica Barcelony, słynąca z niekonwencjonalnego układu ulic, gdyż wszystkie budynki rozmieszczone są na geometrycznie precyzyjnej powierzchni szachownicy. Jedyne co można o niej powiedzieć dobrego, to że ładnie wygląda z okien samolotu i że jest tam wyjątkowa i nie z tego świata, bazylika La Sagrada Família.

Jest jeszcze jedna sprawa o której powinniście wiedzieć, szczególnie kiedy wybieracie się do Barcelony z dziećmi. Muszę to napisać dyplomatycznie. Otóż miasto to upodobała sobie pewna charakterystyczna grupa turystów. Mam na myśli dorosłych mężczyzn, którzy w gestykulacji, tonie głosu i ubioru są przesadnie infantylni. Bardzo przesadnie.

Możecie się domyślić o kogo chodzi i że może być to niepokojące jeżeli w kawiarni czy restauracji, takie osoby siadają zbyt blisko waszych dzieci.

Jest to stolica prowincji Katalonia i jedno z największych miast w Hiszpanii.

Barcelona jest znana z wielu powodów, w tym z architektury Gaudiego, takich jak Sagrada Familia, Park Güell i Casa Batlló. Miasto ma również piękne plaże, takie jak Barceloneta i Bogatell, które są popularnymi miejscami dla turystów i mieszkańców miasta.

Sagrada Família

Budowa Sagrada Família rozpoczęła się w 1882 roku, a Gaudí objął projekt w 1883 roku i pracował nad nim aż do swojej śmierci w 1926 roku. Budowa została wstrzymana podczas wojny domowej w Hiszpanii w 1936 roku i została wznowiona dopiero w latach 50. XX wieku. Prace budowlane trwają do dzisiaj i przewiduje się, że Sagrada Família zostanie ukończona w 2026 roku, w setną rocznicę śmierci Gaudíego.

Sagrada Família jest niesamowitym przykładem architektury modernistycznej, charakteryzującej się licznymi zdobieniami, kolorowymi witrażami i dekoracyjnymi elementami. Kościół ma trzy fasady, z których każda przedstawia inną historię - narodziny Jezusa, Jego mękę i Jego chwałę. Wnętrze kościoła jest równie spektakularne, z gigantycznymi filarami, kolorowymi witrażami i pięknymi rzeźbami.

Sagrada Família jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł architektonicznych w historii i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Güell

Dzieło architekta Antoniego Gaudíego w Barcelonie. Park ten został zaprojektowany przez Gaudíego w latach 1900-1914 jako miejsce rekreacji dla mieszkańców okolicznych dzielnic.

Park Güell składa się z 17-hektarowej przestrzeni złożonej z ogrodów, ścieżek, placów i posągów. Głównym punktem parku jest Wielki Plac, na którym znajduje się mozaikowy schron w kształcie smoka oraz panoramiczne widoki na miasto. Inne ważne punkty w parku to Kasa Gaudiego, która była domem architekta, a teraz jest muzeum poświęconym jego życiu i twórczości oraz Sala Hipostyli, która składa się z 86 kolorowych kolumn.

Casa Milà

Ostatni świecki projekt tego Antonio Gaudí, potocznie nazywany La Pedrera, czyli Kamieniołom.
Casa Milà nie została skończona z powodów zatargów z inwestorem. Pomimo to uważa się ją powszechnie za najpełniejsze dzieło Gaudíego.

Casa Batlló

Budynek mieszkalny przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Gaudí zaprojektował także detale wyposażenia wnętrz.

Wybudowany w latach 1875–1877 dla producenta tekstyliów Josep Batlló i Casanovas. Do dekoracji fasady Gaudí wykorzystał różnokolorowe kawałki ceramiki i potłuczonych kafli.

Mirador de Colón - pomnik Kolumba

Pomnik na kolumnie o wysokości 60 m. Posąg został wyrzeźbiony przez Rafaela Atché i przedstawia Kolumba wskazującego prawą ręką na Nowy Świat, co nie jest akurat prawdą. Faktycznie wskazuje punkt gdzieś w pobliżu miasta Constantine w Algierii.

Palau Reial Major

Wielki Pałac Królewski - kompleks zabytkowych budynków na Plaça del Rei. Po XVI wieku gmach nie był już używany jako rezydencja królewska i został podzielony między Inkwizycję i administrację królewską.

Katedra św. Eulalii w Barcelonie

Siedziba arcybiskupa Barcelony, była budowana od XIII do XV wieku, a główne prace wykonano w XIV wieku.
Katedra poświęcona jest Eulalii z Barcelony , współpatronce Barcelony, młodej dziewicy, która zgodnie z tradycją katolicką poniosła męczeństwo w mieście w czasach rzymskich. Jedna z historii mówi, że została odsłonięta nago na placu publicznym, a cudowne opady śniegu w środku wiosny zakryły jej nagość. Rozwścieczeni Rzymianie włożyli ją do beczki z wbitymi nożami i stoczyli ulicą. 
Ciało świętej Eulalii zostało pochowane w krypcie katedry.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena