Klasztory w Meteorach

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Kompleks klasztorów prawosławnych położonych na skalnych szczytach w Grecji, w pobliżu miasta Kalambaka.

Nazwa "Meteory" w języku greckim oznacza "w powietrzu", co nawiązuje do położenia klasztorów na wysokich skalnych szczytach.

Meteory powstały w XIV wieku i pierwotnie były miejscem ucieczki mnichów przed najeźdźcami tureckimi. W kolejnych wiekach klasztory były rozbudowywane i rozwijane, a w XVIII wieku powstała sieć dróg i mostów, umożliwiających łatwiejszy dostęp do klasztorów.

Dzisiaj w kompleksie Meteory znajduje się sześć czynnych klasztorów, z których każdy ma swoją unikalną historię i architekturę. Klasztory te przyciągają turystów z całego świata i stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych Grecji.

W 1988 roku Meteory zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją wartość kulturową, architektoniczną i historyczną. Miejsce to przyciąga turystów nie tylko ze względu na klasztory, ale także ze względu na malownicze krajobrazy, które można podziwiać z okolicznych szczytów.

Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego na Anapausa

Początki życia monastycznego na skale Anapausa datuje się na XIV wiek. a nazwa klasztoru pochodzi prawdopodobnie od jednego z jego starożytnych założycieli.
Klasztor został radykalnie odnowiony w pierwszej dekadzie XVI wieku, kiedy to założyciele klasztoru metropolita Larisy św. Dionizjusz Miłosierny i egzarcha stagoński Hieromonk Nikanoras wznieśli obecny katolikon, namalowany przez słynnego Malarz kreteński Theofanis Strelitza, w 1527 r. 
W pierwszej dekadzie XX wieku. klasztor został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. W latach 60-tych XX wieku został odnowiony i odrestaurowany przez Służbę Archeologiczną.
Klasztor Agios Nikolaos Anapavsa jest jednym z sześciu, które nadal działają w Meteorach.

Pozostałości po Klasztorze św. Jerzego z Mandili

To najpopularniejsza lokalna jaskinia, poświęcona św. Jerzemu, położona na jednym z najbardziej stromych zboczy wysokiej skały, tuż za wsią Kastraki.

Znaczenie nazwy tej jaskini to „Święty Jerzy w chustach” (Madilas) i jest uzasadnione tradycyjnym zwyczajem, który powstał w czasach okupacji tureckiej w Grecji. W XVII wieku miejscowy muzułmański właściciel ziemski wyciął kilka drzew w świętym lesie poświęconym św. Jerzemu. Święty spowodował wówczas paraliż ręki tego mężczyzny, lecz został wyleczony, gdy ofiarował Świętemu welon swojej żony, najcenniejszy dar według religii muzułmańskiej.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Kreta

Kreta

Największa grecka wyspa, położona na Morzu Śródziemnym, na południowym wschodzie Morza Egejskiego.

Saloniki

Saloniki

(gr. Θεσσαλονίκη, Thessaloníki) to drugie co do wielkości miasto w Grecji, położone na północnym wybrzeżu Morza Egejskiego.