Urokliwe miasto położone na zachód od Lizbony w Portugalii, znane ze swoich pięknych pałaców, zamków i ogrodów.
W czasach średniowiecza Sintra była ulubionym miejscem portugalskich królów i arystokracji, którzy budowali tam swoje rezydencje letnie. Najważniejszym zabytkiem miasta jest Pałac Narodowy w Sintrze, który został zbudowany w XII wieku i przebudowany w XVI wieku. Warto również odwiedzić Zamki Maurycego i Pena, które oferują niesamowite widoki na okolicę.
W Sintrze znajdują się również liczne ogrody i parki, takie jak Park Monserrate czy Park Pena, gdzie można odpocząć wśród pięknej przyrody i ogrodów pełnych różnorodnych roślin. Miasto ma również malownicze stare miasto z licznymi kawiarniami, sklepami i restauracjami, w których można spróbować tradycyjnych portugalskich potraw.
Sintra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1995 roku.
Pałac i park Pena w Sintrze
Pałac zbudowany na zamówienie króla Ferdynanda II w XIX wieku na terenie dawnej klasztornej posiadłości.
Pałac Pena składa się z różnych budynków, wież i kolorowych fasad, co nadaje mu unikalny wygląd. Jego architektura nawiązuje do stylów neogotyckiego, neomauretańskiego i neorenesansowego, co sprawia, że jest on jednym z najbardziej charakterystycznych pałaców w Europie.
Quinta da Regaleira
Pałac i posiadłość zbudowana w latach 1904-1910 w Sintrze, w Portugalii, przez bogatego kupca António Augusto Carvalho Monteiro. Posiadłość ta składa się z wielu budynków, ogrodów i innych elementów architektonicznych, które zostały zaprojektowane w stylu neomanuelińskim, gotyckim, renesansowym i romańskim.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Quinta da Regaleira jest tajemniczy system tuneli i jaskiń, które prowadzą do podziemnych komnat i krypt. W kompleksie znajduje się także wieża, kaplica, kaskada, labirynt, a także posągi i rzeźby.
Studnie Inicjacji w Quinta da Regaleira
Dwie studnie, zwane Studniami Inicjacyjnymi, schodzą spiralnie w głąb ziemi niczym odwrócone wieże. Studnie nigdy nie były wykorzystywane do gromadzenia wody. Zamiast tego były częścią tajemniczego rytuału inicjacyjnego w tradycji Rycerzy Templariuszy.
António Augusto Carvalho Monteiro, jeden z najbogatszych ludzi w Portugalii na przełomie XIX i XX wieku, uczynił posiadłość tym, czym jest dzisiaj.
Carvalho Monteiro głęboko interesował się – i prawdopodobnie był jego inicjatorem – Templariuszami , katolickim zakonem wojskowym, którego korzenie sięgają początków XII wieku. Chociaż uważa się, że grupa rozwiązała się 700 lat temu, niektóre grupy, takie jak masoni, wieki później wskrzesiły rytuały i tradycje średniowiecznej grupy. Carvalho Monteiro, wspólnie z architektem i scenografem Luigim Maninim, stworzył w latach 1904–1910 posiadłość przepełnioną pogańską i chrześcijańską symboliką. Studnie znajdujące się w rozległych ogrodach, które również zaprojektował Manini, służyły jako punkt wyjścia ceremonii inicjacji kandydatów templariuszy.