Gandawa

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ważny ośrodek naukowy, kulturalny i turystyczny, z piękną zabytkową architekturą, licznymi muzeami i galeriami sztuki oraz klimatycznymi uliczkami.

W Gandawie warto zobaczyć przepiękny zamek Gravensteen, który był niegdyś siedzibą hrabiów Flandrii, a także katedrę św. Bawona, jedną z najważniejszych budowli gotyckich w Belgii. Innymi zabytkami godnymi uwagi są kościół św. Mikołaja, ratusz miejski oraz liczne pałace i budynki renesansowe.

Gandawa to także miasto, które słynie z tradycyjnych wypieków, takich jak słynny wafel z rodzynkami i kawałkami czekolady, czy też belgijska czekolada, którą można nabyć w wielu lokalnych cukierniach i sklepach.

Katedra św. Bawona w Gandawie

Pierwotnie kościół parafialny pod wezwaniem Jana Chrzciciela. W 942 r. biskup Tournai Transmar konsekrował go jako kościół św. Jana. 

Cesarz Karol V chcąc na zawsze utrzymać Gandawę pod kontrolą, wzniósł Zamek Hiszpanów na miejscu opactwa św. Bawona. W rezultacie kanonicy Sint-Baafs zmuszeni byli przenieść się do innego miejsca kapituły, które w 1539 roku zastali w Sint-Janskerk. Kościół stał się kolegiatą i odtąd był znany jako kościół św. Bawona.

Podczas reorganizacji biskupiej Holandii w 1559r. utworzono diecezję Gandawy a kościół św. Bawona został podniesiony do rangi katedry.

Wieża katedry św. Bawona jest jedną z trzech wież Gandawy, wraz z kościołem św. Mikołaja i dzwonnicą.  W wieży znajduje się siedem dzwonów, z których najcięższy to Bavo, ważący 5500kg.

Kościół św. Mikołaja w Gandawie

Kościół , poświęcony Mikołajowi z Miry, zbudowany z niebieskiego kamienia z Tournai, jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury gotyckiej w Gandawie.

Kościół św. Mikołaja, założony w XIII wieku, był duchową twierdzą kupców i handlarzy. Wyjątkowa jest tzw. wieża przejściowa, która nie znajduje się nad wejściem, ale nad skrzyżowaniem nawy głównej i naw bocznych. 

Gravensteen

Średniowieczny zamek w sercu Gandawy. Jedyny zachowany średniowieczny zamek na wodzie z niemal nienaruszonym systemem obronnym we Flandrii.

Zamek pochodzi z 1180 roku i został zbudowany przez Filipa Alzackiego na miejscu starszej fortyfikacji. Inspiracją mogły być zamki krzyżowców, które Filip oglądał podczas drugiej krucjaty.

Kościół Świętego Michała w Gandawie

Kościół w stylu późnogotyckim, którego budowę rozpoczęto w 1440 r., a ukończono dopiero w 1825 r.
W kościele przechowywanych jest wiele cennych relikwii, w tym Święty Cierń i fragment Krzyża.

Belfort van Gent

Dzwonnica w Gandawie to jedna z trzech średniowiecznych wież, które znajdziemy w starym centrum Gandawy.

Budowę wieży rozpoczęto w 1313 roku według projektu mistrza murarskiego Jana van Haelsta. Jego plany są nadal przechowywane w Muzeum Miejskim w Gandawie. Po okresach wojen, plag i zawirowań politycznych prace ukończono w 1380 roku. 

Dzwonnica przez wieki pełniła także funkcję strażniczą i miejsce przechowywania dokumentów potwierdzających przywileje miejskie.

Korenmarkt w Gandawie

Rynek Pszenny - plac miejski w historycznym centrum Gandawy.
Nazwa placu wywodzi się od handlu zbożami , którego początki sięgają X/XI wieku, kiedy Gandawa była centrum handlu zbożem w hrabstwie Flandrii . Na rynku sprzedawano zboże, które do miasta sprowadzano przez pobliskie Graslei i Korenlei nad rzeką Leie. Angielski król Edward III ogłosił na tym placu swoje roszczenia do korony francuskiej 26 stycznia 1340 roku, rozpoczynając wojnę stuletnią.

Most św. Michała w Gandawie

Most św. Michała był kiedyś płaskim mostem obrotowym, ale na początku XX wieku został zastąpiony kamiennymi łukami. Na środku mostu znajduje się piękna centralna latarnia z brązową statuą św. Michała. 

Na jednej z latarni widać wykonaną z brązu rzeźbę Archanioła Michała z wijącym się smokiem u stóp. 

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena