Tallin

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stolica Estonii, położona na północnym wybrzeżu Zatoki Fińskiej.

Tallinn ma bogatą historię, która sięga XI wieku. Wiele zabytkowych budynków z tego okresu zachowało się do dzisiaj, w tym zamek Talliński, katedra św. Marii oraz wiele innych kościołów i domów mieszkalnych. Stare Miasto Tallinna zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Tallinnie znajduje się wiele muzeów, teatrów, galerii sztuki, a także kawiarni, restauracji i klubów nocnych. W mieście można również podziwiać nowoczesną architekturę, w tym wieżowiec Linnahall oraz kompleks biurowy Maakri.

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Tallinnie

Katedra prawosławna w centrum Tallina. Zbudowana w latach 1894-1900, kiedy kraj był częścią dawnego Imperium Rosyjskiego. Katedra jest największym kościołem kopułowym w mieście. 
W okresie rusyfikacji końca XIX wieku i wielu Estończyków nie lubiła jej jako symbolu dawnego ucisku rosyjskiego. Po uzyskaniu przez Estonię niepodległości, parlament i rząd, zgodnie z powszechnym żądaniem, w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku musiały wielokrotnie omawiać i rozważać usunięcie katedry, jednak nie ostateczna decyzja o wyburzeniu katedry kiedykolwiek powstał budynek.

Ratusz w Tallinnie

Najstarszy ratusz w Europie Północnej.
Symbol potęgi miasta i arcydzieło architektury gotyckiej, historia budowy sięga XIII wieku. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1322 r., a ukończona w ostatecznym rozmiarze w okresie świetności miasta hanzeatyckiego w 1404 r.

Siedziba Wielkiej Gildii w Tallinie

Suurgild lub Große Gilde - gildia kupców i rzemieślników, działającą w Tallinie co najmniej od XIV wieku do 1920 roku. Jej siedziba mieściła się w sali Wielkiej Gildii, gotyckiej budowli budynek w historycznym centrum Tallina.

Budowlę wzniesiono w latach 1407-1410, a wnętrza ukończono w 1417 r. Fasada ozdobiona jest ślepymi arkadami i posiada typowy, wydatny portal. 

Kościół św. Olafa w Tallinnie

Kościół Estońskiej Unii Zborów Ewangelicznych Chrześcijan i Baptystów.

Czas budowy pierwszego budynku kościoła olewskiego do dziś pozostaje problematyczny. Z akt wiadomo, że Małgorzata, matka króla duńskiego Erika VI Klippinga, w 1267 roku przekazała klasztorowi cystersów św. Michała prawo patronatu nad kościołem Oleviste i jego parafią. Jest to pierwsza pisemna wzmianka o kościele Oleviste. Za czas budowy kościoła olewskiego uznano rok bieżący, a raczej nieco wcześniejszy. Według tej opinii kościół powstał dopiero po zdobyciu przez Duńczyków estońskiej twierdzy i założeniu Tallina-Daanilinny.

Ambasada RP w Tallinnie

Rzeźbione barokowe drzwi która mieści się blisko rynku tallińskiej starówki, w kamienicy wzniesionej w latach 1903-1904 na potrzeby banku.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena