Ohryd - jezioro i miasto

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Jezioro Ohrydzkie (Ohrid Lake) to jedno z najstarszych i najgłębszych jezior w Europie, położone na granicy Macedonii Północnej i Albanii.

Miasto Ohrid (Ochryda) to historyczne miasto położone w południowo-zachodniej Macedonii Północnej, nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie. Jest to jedno z najstarszych miast Europy i jedno z najważniejszych centrów kulturalnych i turystycznych regionu.

Jezioro Ohrydzkie jest uważane za jedno z najpiękniejszych jezior w Europie i zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku.

Jezioro jest zasobne w unikalną faunę i florę, a także w piękne zabytki kultury i sztuki, takie jak klasztory, cerkwie, muzea i ruiny. Miasto Ohrid jest znane z przepięknej starówki, złożonej z wąskich uliczek, kamiennych domów i malowniczych kościołów. W samym mieście znajduje się wiele zabytków, takich jak twierdza, bazylika św. Klemensa, klasztor św. Jana Teologa i wiele innych.

Nie mam wielkich kompetencji, aby wygłaszać generalne opinie odnośnie miejsc wypoczynku, a nawet gdybym takie miał, to pozostają jeszcze indywidualne ludzkie gusta. Z pełnym przekonaniem mogę jednak napisać, że Ohryd jest najwspanialszym miejscem jakie widziałem. I nie chodzi o samo malowniczo położone miasto, ale o cały region wokół ohrydzkiego jeziora.

Tu wszystko jest lepsze i czystsze: przestrzeń, powietrze, woda, nawet niebo jest bardziej niebieskie. Podróżując wokół jeziora znajdziecie wiele zabytków kultury a przestrzeni nie będą niszczyły współczesne hotele i apartamentowce, jak w bułgarskim Pomoriu.

Biorąc pod uwagę to wszystko, można stwierdzić, że Ohryd to najbardziej niedoceniane miejsce wypoczynku w Europie. Nawet włoskie jeziora, na czele ze sławnym Como, nie dadzą wam takiej satysfakcji i relaksu.

Jezioro Ohrydzkie jest uznawane za najstarsze jezioro w Europie a pod jego powierzchnią archeolodzy znaleźli podobno najstarszą osadę, osadzoną na palach, na naszym kontynencie. Nie wiem jak określa się wiek jezior, ale każdy z nas może łatwo określić jego czystość. Głębokość jeziora, około 300 m, oraz skaliste podłoże, sprawia że widoczność pod wodą sięga nawet do 10 metrów więc warto zabrać ze sobą choćby zestaw ABC do nurkowania.

 

A minusy?

 

Nie potrafię ich wskazać.

Może węże? Nad brzegiem i w samym jeziorze jest dużo tych gadów, ale nawet mimo to, że czuję do nich atawistyczną niechęć, te znad Ohrydu uważam za urocze. Nawet widok setek węży uciekających do wody ze skały u podnóża cerkwi św. Jana Teologa, na widok łodzi, zamiast lęku i obrzydzenia, wywołał u mnie zachwyt.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Galiczica

Galiczica

Pasmo górskie w Europie Południowej, na granicy pomiędzy Macedonią Północną i Albanią.

Klasztor świętego Nauma

Klasztor świętego Nauma

Zabytkowy klasztor prawosławny położony nad brzegiem jeziora Ohryd.

Kanion Matka

Kanion Matka

Piękny kanion rzeki Treska, położony około 15 km na południowy zachód od stolicy Macedonii Północnej, Skopje.

👪

👫

🚲

Skopie

Skopie

Miasto założone w IV wieku p.n.e. przez króla Macedonii, Kassandra. Dzisiaj stolica Macedonii.

🤩

👪

👫