Klasztor świętego Nauma

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Zabytkowy klasztor prawosławny położony nad brzegiem jeziora Ohryd.

Klasztor został założony w X wieku przez świętego Nauma, który był uczniem świętego Cyryla i Metodego, słowiańskich misjonarzy i wynalazców cyrylicy. Naum Ohrydzki był uczestnikiem misji ewangelizacyjnej na Morawach. Następnie wraz z czterema innymi wygnańcami św. Gorazdem, św. Klemensem, św. Sawą i św. Angelarem, udał się do Bułgarii.

W klasztorze znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, w tym ikony, freski i rękopisy, które są uważane za jedne z najlepszych przykładów sztuki bizantyjskiej na Bałkanach. Na terenie klasztoru znajduje się także grobowiec św. Nauma oraz źródło, które według legendy ma uzdrawiające właściwości.

Klasztor Świętego Nauma jest popularnym miejscem turystycznym i pielgrzymkowym, odwiedzanym zarówno przez pielgrzymów, jak i turystów. Ze względu na swoje piękno i znaczenie kulturowe został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nie ma sensu pisać jak pięknym miejscem jest klasztor Świętego Nauma, lepiej to robią zdjęcia. Opiszę coś czego doświadczyłem i do dzisiaj nie wiem co o tym sądzić.

Będąc w klasztorze, zauważycie że ludzie przykładają uszy do grobu Nauma aby usłyszeć bicie jego serca. Zrobiłem to samo …. i usłyszałem ten puls.

Przez rok się zastanawiałem, czego doświadczyłem i rozważałem kilka możliwości:

  • Najprostsza, rzeczywiście leży tam święty Naum i bije mu serce. Nawet jakby tak było, to przez te wszystkie trumny, sarkofagi etc. nie można by usłyszeć bicia ludzkiego serca. A przynajmniej tak wyraźnie.
  • Jest tam jakieś urządzenie z nagranym biciem serca? Ale pielgrzymi słyszą to od 1000 lat! Magnetofonów wtedy nie było!
  • Więc może to jakieś naturalne zjawisko, albo mnich walący od środka jakimś kołkiem?
  • Brałem pod uwagę, że usłyszałem swój własny puls. Robiłem próby w domu i to nie było to samo.

 

Wróciłem do klasztoru jeszcze dwa razy. Bicie serca usłyszałem tylko i wyłącznie za pierwszym razem, a czytając opinie ludzi w internecie, wcale nie jestem wyjątkiem.

Może wam się uda, a sam klasztor polecam. Oczywiście jeśli zdecydujecie się odwiedzić Ohryd.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Galiczica

Galiczica

Pasmo górskie w Europie Południowej, na granicy pomiędzy Macedonią Północną i Albanią.

Ohryd - jezioro i miasto

Ohryd - jezioro i miasto

Jezioro Ohrydzkie (Ohrid Lake) to jedno z najstarszych i najgłębszych jezior w Europie, położone na granicy Macedonii Północnej i Albanii.

🤩

👪

👫

🚲

Kanion Matka

Kanion Matka

Piękny kanion rzeki Treska, położony około 15 km na południowy zachód od stolicy Macedonii Północnej, Skopje.

👪

👫

🚲

Skopie

Skopie

Miasto założone w IV wieku p.n.e. przez króla Macedonii, Kassandra. Dzisiaj stolica Macedonii.

🤩

👪

👫