Drugie co do wielkości miasto Chorwacji, ważny port morski.
Największą atrakcją turystyczną miasta jest historyczny kompleks pałacowy Dioklecjana, który został zbudowany przez rzymskiego cesarza Dioklecjana w III wieku n.e. Pałac jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi jedno z najlepiej zachowanych rzymskich zabytków na świecie.
Kompleks pałacowy Dioklecjana
Kompleks pałacowy Dioklecjana to zabytkowa dzielnica miasta Split, która powstała na początku IV wieku n.e. jako luksusowa rezydencja dla rzymskiego cesarza Dioklecjana. Pałac został zbudowany na obszarze około 30 000 m² i zawierał pałac cesarski, ogrody, termy, teatr, świątynie i inne budynki publiczne.
Katedra św. Duje w Splicie
Poświęcona Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, jest także znana jako Katedra św. Duje. Katedra znajduje się w kompleksie pałacu Dioklecjana w Splicie, na Perystylu i pierwotnie była mauzoleum cesarskim, zbudowanym na początku IV wieku. Jest to najstarsza katedra na świecie.
W VII wieku Awarowie i Słowianie zniszczyli Spalato [Split]. Pozostali przy życiu mieszkańcy uciekli na wyspy, skąd po pewnym czasie część z nich wróciła na kontynent i osiedliła się w opuszczonym pałacu cesarskim. Zamienili cesarskie mauzoleum w kościół chrześcijański, usunęli pogańskie bożki i sarkofag, w którym spoczywał cesarz.
Świątynia Jowisza / Chrzcielnica św. Jana
Starożytna rzymska świątynia położona na zachód od Placu Perystylu, centralnego punktu Pałacu Dioklecjana. Podobnie jak reszta zespołu pałacowego, został zbudowany w latach 295-305. Chociaż powszechnie nazywa się ją Świątynią Jowisza, kwestia jej pierwotnego przeznaczenia jest niejednoznaczna.
Dziś w dawnej świątyni znajduje się XIII-wieczna prowizoryczna chrzcielnica, która powstała z XI-wiecznych spoli, a także dwa sarkofagi, w których pochowano średniowiecznych arcybiskupów Jana II i Wawrzyńca.
Kościół św. Eufemii w Splicie
Pierwotnie kościół był trójnawową bazyliką z trzema półkolistymi absydami od wschodu i wpisanym transeptem.
Z kompleksu, który został poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej, pozostałości archeologiczne kościoła przedromańskiego z XI wieku, późnogotyckiej kaplicy biskupa Splitu Arnira z XV wieku, dzieło Juraja Dalmatinaca i dzwon zachowała się wieża z XVIII wieku, znajdująca się na północ od kościoła.
Zamek Wenecki w Splicie
Średniowieczny zamek zbudowany w XV wieku. Na początku XIX wieku zamek utracił swoje przeznaczenie obronne, a południowe mury rozebrano w latach 1806-1807 na rozkaz Augusta de Marmonta podczas wojen napoleońskich. Obecnie z zamku pozostała duża wieża centralna i mniejsza wieża wschodnia wraz z łączącym je murem.