Zagrzeb

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stolica Chorwacji, położona w północno-zachodniej części kraju, na wzgórzach nad rzeką Sava. Miasto jest największym ośrodkiem kulturalnym, politycznym i gospodarczym Chorwacji.

Zagrzeb jest podzielony na dwa główne obszary: Górną i Dolną Część. Dolna Część (Donji Grad) to centrum miasta, gdzie znajdują się liczne zabytki, sklepy, restauracje i kawiarnie. Natomiast Górna Część (Gornji Grad) to historyczne centrum Zagrzebia, gdzie znajdują się m.in. katedra św. Stefana, zamek Kaptol, wieża Lotrščak i liczne zabytki z okresu średniowiecza.

Najważniejsze atrakcje turystyczne w Zagrzebiu to:

  • Katedra św. Stefana - gotycka katedra zbudowana w XIII wieku, która jest najważniejszym kościołem w mieście
  • Zamek Kaptol - zabytkowa warownia zbudowana w XIII wieku, która znajduje się w Górnej Części miasta
  • Wieża Lotrščak - zabytkowa wieża zbudowana w XV wieku, która znajduje się w Górnej Części miasta i oferuje piękny widok na miasto
  • Muzeum Sztuki Współczesnej - muzeum sztuki, które prezentuje dzieła sztuki współczesnej z całego świata.

Zagrzeb to jedna nielicznych stolic w Europie, w której turysta rzeczywiście może wypocząć. W tym mieście, w odróżnieniu od innych stolic-molochów, nie ma korków na ulicach i problemów z zaparkowaniem samochodów. Wszystko to sprawia że, nawet jeśli przyjechałeś samochodem, śmiało możesz szukać noclegów w ścisłym centrum miasta a nie jak w Mediolanie czy Madrycie, liczyć na lokum na końcu linii metra.

Nie wiem dlaczego Zagrzeb jest tak mało zatłoczony. Może mieszkańcy stolicy przenoszą się w lato nad morze albo miastu doskwiera to samo co innym miastom i wsią w Chorwacji, czyli wyludnienie … cokolwiek nie było by tego powodem, mi to nie przeszkadza.

Większość restauracji, zabytków i infrastruktury turystycznej Zagrzebia, znajduje się na niewielkim obszarze wokół Górnego Miasta więc nie grozi wam, że większość czasu zwiedzania pochłonie przemieszczanie się komunikacją publiczną.

Obok Lublany, BratysławySkopie, Zagrzeb stanowi „perełkę” w moim subiektywnym rankingu miast przyjaznym turystom. I ogólnie ludziom.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Pula

Pula

Miasto znane ze względu na swoje bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe, które sięga czasów rzymskich.

Split

Split

Drugie co do wielkości miasto Chorwacji, ważny port morski.

Podstrana

Podstrana

Miasto położone na wybrzeżu Morza Adriatyckiego w Chorwacji, około 8 km na południe od Splitu.

👪

👫

🚲

Omiš

Omiš

Miasto położone u ujścia rzeki Cetiny, w malowniczej okolicy górskiej, co czyni z niego popularne miejsce wypoczynkowe.

👪

👫

🚲

Dubrownik

Dubrownik

Jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji, położone nad Adriatykiem, na południowym wybrzeżu kraju.

👫