Zagrzeb

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stolica Chorwacji, położona w północno-zachodniej części kraju, na wzgórzach nad rzeką Sava. Miasto jest największym ośrodkiem kulturalnym, politycznym i gospodarczym Chorwacji.

Zagrzeb to jedna nielicznych stolic w Europie, w której turysta rzeczywiście może wypocząć. W tym mieście, w odróżnieniu od innych stolic-molochów, nie ma korków na ulicach i problemów z zaparkowaniem samochodów. Wszystko to sprawia że, nawet jeśli przyjechałeś samochodem, śmiało możesz szukać noclegów w ścisłym centrum miasta a nie jak w Mediolanie czy Madrycie, liczyć na lokum na końcu linii metra.

Nie wiem dlaczego Zagrzeb jest tak mało zatłoczony. Może mieszkańcy stolicy przenoszą się w lato nad morze albo miastu doskwiera to samo co innym miastom i wsią w Chorwacji, czyli wyludnienie … cokolwiek nie było by tego powodem, mi to nie przeszkadza.

Większość restauracji, zabytków i infrastruktury turystycznej Zagrzebia, znajduje się na niewielkim obszarze wokół Górnego Miasta więc nie grozi wam, że większość czasu zwiedzania pochłonie przemieszczanie się komunikacją publiczną.

Obok Lublany, BratysławySkopie, Zagrzeb stanowi „perełkę” w moim subiektywnym rankingu miast przyjaznym turystom. I ogólnie ludziom.

Zagrzeb jest podzielony na dwa główne obszary: Górną i Dolną Część. Dolna Część (Donji Grad) to centrum miasta, gdzie znajdują się liczne zabytki, sklepy, restauracje i kawiarnie. Natomiast Górna Część (Gornji Grad) to historyczne centrum Zagrzebia, gdzie znajdują się m.in. katedra św. Stefana, zamek Kaptol, wieża Lotrščak i liczne zabytki z okresu średniowiecza.

Najważniejsze atrakcje turystyczne w Zagrzebiu to:

  • Katedra św. Stefana - gotycka katedra zbudowana w XIII wieku, która jest najważniejszym kościołem w mieście
  • Zamek Kaptol - zabytkowa warownia zbudowana w XIII wieku, która znajduje się w Górnej Części miasta
  • Wieża Lotrščak - zabytkowa wieża zbudowana w XV wieku, która znajduje się w Górnej Części miasta i oferuje piękny widok na miasto
  • Muzeum Sztuki Współczesnej - muzeum sztuki, które prezentuje dzieła sztuki współczesnej z całego świata.

Kościół św. Marka w Zagrzebiu

Kościół na Starym Mieście w Zagrzebiu i jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych tego miasta. Charakterystyczną cechą kościoła jest jego dach, który ozdobiony jest kolorowymi glazurowanymi dachówkami, układającymi się w wzory herbowe. Na dachu znajdują się herby Chorwacji, Dalmacji i Slawonii po jednej stronie oraz herb miasta Zagrzebia po drugiej stronie.

Kościół św. Marka ma długą historię, sięgającą średniowiecza. Pierwszy kościół na tym miejscu powstał prawdopodobnie w XIII wieku, a obecna budowla pochodzi głównie z XIV wieku, z późniejszymi modyfikacjami.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu

Budowla została pierwotnie wzniesiona w XII wieku, jednak wielokrotnie była niszczona i odbudowywana z powodu licznych katastrof naturalnych i wojen. Obecny kształt katedry jest efektem rekonstrukcji przeprowadzonej w stylu neogotyckim w drugiej połowie XIX wieku.

W katedrze znajduje się kilka kaplic, z których wiele posiada cenne dzieła sztuki sakralnej. Jedną z najważniejszych jest Kaplica Świętego Stefana, która jest miejscem pochówku biskupów.

Kaptol

Kaptol jest częścią Górnego Miasta i jest siedzibą rzymskokatolickiego arcybiskupa Zagrzebia.

Mury obronne i wieże wokół Kaptolu powstały w latach 1469-1473. Wieża Prislin w pobliżu szkoły Kaptol jest jedną z najlepiej zachowanych z tamtych czasów. W 1493 roku Turcy dotarli do Sisaku, próbując go zdobyć, ale zostali tam pokonani. Dlatego też, w obawie przed inwazją turecką, biskup Zagrzebia kazał zbudować fortyfikacje wokół katedry i swojej rezydencji.

Kolumna Wniebowzięcia NMP na Kaptolu

Kolumnę umieszczono pośrodku fontanny zaprojektowanej przez architekta Hermana Bollé.

Posąg Niepokalanej Marii Panny  z brązu złoconego na kuli z wężem i melhizedehem. Na kwadratowej podstawie znajdują się cztery anioły z brązu, reprezentujące cnoty chrześcijańskie: Wiarę, Nadzieję, Niewinność i Pokorę.

Pawilon Sztuki - Umjetnicki Paviljon

Założona w 1898 roku, jest najstarszą galerią w Europie Południowo-Wschodniej i jedyną galerią w Zagrzebiu specjalnie wybudowaną, zaprojektowaną specjalnie do organizowania wystaw na dużą skalę.

W maju 1896 roku w Budapeszcie miała się odbyć Wystawa Milenijna , upamiętniająca 1000-lecie państwowości węgierskiej i artystów ówczesnych Do udziału zaproszono Królestwo Chorwacji-Slawonii. Za namową Bukovaca chorwaccy artyści postanowili zaprezentować swoje prace w specjalnie wybudowanym pawilonie, zbudowanym wokół prefabrykowanego żelaznego szkieletu, tak aby po wystawie można go było łatwo przewieźć do Zagrzebia.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Poreč

Poreč

Popularne miasto turystyczne na półwyspie Istria.

👪

👫

🚲

Pula

Pula

Miasto znane ze względu na swoje bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe, które sięga czasów rzymskich.

Split

Split

Drugie co do wielkości miasto Chorwacji, ważny port morski.

Podstrana

Podstrana

Miasto położone na wybrzeżu Morza Adriatyckiego w Chorwacji, około 8 km na południe od Splitu.

👪

👫

🚲

Omiš

Omiš

Miasto położone u ujścia rzeki Cetiny, w malowniczej okolicy górskiej, co czyni z niego popularne miejsce wypoczynkowe.

👪

👫

🚲

Dubrownik

Dubrownik

Jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji, położone nad Adriatykiem, na południowym wybrzeżu kraju.

👫