Stolica Chorwacji, położona w północno-zachodniej części kraju, na wzgórzach nad rzeką Sava. Miasto jest największym ośrodkiem kulturalnym, politycznym i gospodarczym Chorwacji.
Zagrzeb to jedna nielicznych stolic w Europie, w której turysta rzeczywiście może wypocząć. W tym mieście, w odróżnieniu od innych stolic-molochów, nie ma korków na ulicach i problemów z zaparkowaniem samochodów. Wszystko to sprawia że, nawet jeśli przyjechałeś samochodem, śmiało możesz szukać noclegów w ścisłym centrum miasta a nie jak w Mediolanie czy Madrycie, liczyć na lokum na końcu linii metra.
Nie wiem dlaczego Zagrzeb jest tak mało zatłoczony. Może mieszkańcy stolicy przenoszą się w lato nad morze albo miastu doskwiera to samo co innym miastom i wsią w Chorwacji, czyli wyludnienie … cokolwiek nie było by tego powodem, mi to nie przeszkadza.
Większość restauracji, zabytków i infrastruktury turystycznej Zagrzebia, znajduje się na niewielkim obszarze wokół Górnego Miasta więc nie grozi wam, że większość czasu zwiedzania pochłonie przemieszczanie się komunikacją publiczną.
Obok Lublany, Bratysławy i Skopie, Zagrzeb stanowi „perełkę” w moim subiektywnym rankingu miast przyjaznym turystom. I ogólnie ludziom.
Zagrzeb jest podzielony na dwa główne obszary: Górną i Dolną Część. Dolna Część (Donji Grad) to centrum miasta, gdzie znajdują się liczne zabytki, sklepy, restauracje i kawiarnie. Natomiast Górna Część (Gornji Grad) to historyczne centrum Zagrzebia, gdzie znajdują się m.in. katedra św. Stefana, zamek Kaptol, wieża Lotrščak i liczne zabytki z okresu średniowiecza.
Najważniejsze atrakcje turystyczne w Zagrzebiu to:
- Katedra św. Stefana - gotycka katedra zbudowana w XIII wieku, która jest najważniejszym kościołem w mieście
- Zamek Kaptol - zabytkowa warownia zbudowana w XIII wieku, która znajduje się w Górnej Części miasta
- Wieża Lotrščak - zabytkowa wieża zbudowana w XV wieku, która znajduje się w Górnej Części miasta i oferuje piękny widok na miasto
- Muzeum Sztuki Współczesnej - muzeum sztuki, które prezentuje dzieła sztuki współczesnej z całego świata.
Kościół św. Marka w Zagrzebiu
Kościół na Starym Mieście w Zagrzebiu i jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych tego miasta. Charakterystyczną cechą kościoła jest jego dach, który ozdobiony jest kolorowymi glazurowanymi dachówkami, układającymi się w wzory herbowe. Na dachu znajdują się herby Chorwacji, Dalmacji i Slawonii po jednej stronie oraz herb miasta Zagrzebia po drugiej stronie.
Kościół św. Marka ma długą historię, sięgającą średniowiecza. Pierwszy kościół na tym miejscu powstał prawdopodobnie w XIII wieku, a obecna budowla pochodzi głównie z XIV wieku, z późniejszymi modyfikacjami.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu
Budowla została pierwotnie wzniesiona w XII wieku, jednak wielokrotnie była niszczona i odbudowywana z powodu licznych katastrof naturalnych i wojen. Obecny kształt katedry jest efektem rekonstrukcji przeprowadzonej w stylu neogotyckim w drugiej połowie XIX wieku.
W katedrze znajduje się kilka kaplic, z których wiele posiada cenne dzieła sztuki sakralnej. Jedną z najważniejszych jest Kaplica Świętego Stefana, która jest miejscem pochówku biskupów.
Kaptol
Kaptol jest częścią Górnego Miasta i jest siedzibą rzymskokatolickiego arcybiskupa Zagrzebia.
Mury obronne i wieże wokół Kaptolu powstały w latach 1469-1473. Wieża Prislin w pobliżu szkoły Kaptol jest jedną z najlepiej zachowanych z tamtych czasów. W 1493 roku Turcy dotarli do Sisaku, próbując go zdobyć, ale zostali tam pokonani. Dlatego też, w obawie przed inwazją turecką, biskup Zagrzebia kazał zbudować fortyfikacje wokół katedry i swojej rezydencji.
Kolumna Wniebowzięcia NMP na Kaptolu
Kolumnę umieszczono pośrodku fontanny zaprojektowanej przez architekta Hermana Bollé.
Posąg Niepokalanej Marii Panny z brązu złoconego na kuli z wężem i melhizedehem. Na kwadratowej podstawie znajdują się cztery anioły z brązu, reprezentujące cnoty chrześcijańskie: Wiarę, Nadzieję, Niewinność i Pokorę.
Pawilon Sztuki - Umjetnicki Paviljon
Założona w 1898 roku, jest najstarszą galerią w Europie Południowo-Wschodniej i jedyną galerią w Zagrzebiu specjalnie wybudowaną, zaprojektowaną specjalnie do organizowania wystaw na dużą skalę.
W maju 1896 roku w Budapeszcie miała się odbyć Wystawa Milenijna , upamiętniająca 1000-lecie państwowości węgierskiej i artystów ówczesnych Do udziału zaproszono Królestwo Chorwacji-Slawonii. Za namową Bukovaca chorwaccy artyści postanowili zaprezentować swoje prace w specjalnie wybudowanym pawilonie, zbudowanym wokół prefabrykowanego żelaznego szkieletu, tak aby po wystawie można go było łatwo przewieźć do Zagrzebia.