Koszyce

Ocena:

5/5 | 3 głosów

Drugie co do wielkości miasto Słowacji, po Bratysławie, i ważny ośrodek kulturalny, naukowy i przemysłowy.

Historia Koszyc sięga przynajmniej do XIII wieku, kiedy to zostały założone jako miasto handlowe. W okresie średniowiecza miasto było ważnym ośrodkiem rzemiosła, kultury i handlu, a jego zabytkowe centrum jest do dziś jednym z najlepiej zachowanych w Europie Środkowej.

W Koszycach znajduje się wiele pięknych zabytków, takich jak Katedra św. Elżbiety, którą uważa się za największą katedrę na Słowacji, zespół pałacowy z XVIII wieku, którego częścią jest Muzeum Słowackie, a także liczne zabytkowe kościoły, klasztory i domy mieszkalne.

Katedra pw. św. Elżbiety w Koszycach

Jedna z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych budowli sakralnych na Słowacji.
Katedra św. Elżbiety została zbudowana w latach 1378-1508 w stylu gotyckim. Jest to największa gotycka katedra na Słowacji.
Budowla wznosi się na wysokość około 60 metrów i jest znana ze swoich charakterystycznych wież. Najwyższa z wież ma 68 metrów wysokości. Katedra św. Elżbiety jest przykładem gotyckiej architektury sakralnej z charakterystycznymi łukami, witrażami i ozdobnymi detalami.
Wnętrze katedry jest równie imponujące jak jej zewnętrzna architektura. Wnętrze ozdobione jest licznymi freskami, rzeźbami i witrażami. Najważniejszym elementem jest ołtarz główny, który jest dziełem mistrza Pawła z Levoči.

Wieża Urbana

Wieża Urbana została wzniesiona w XIV wieku w stylu gotyckim. Początkowo była częścią miejskich fortyfikacji i pełniła funkcję obronną.
Wieża ma wysokość wynoszącą około 40 metrów. Charakteryzuje się typową dla gotyku ceglaną konstrukcją. Na jej szczycie znajduje się metalowa iglica z kulą.
W wieży zawieszony jest znany dzwon o nazwie "Mathias," który został odlany w 1557 roku. Jest to jeden z najstarszych dzwonów na Słowacji.

Kościół Świętej Trójcy

Jezuicki kościół, wzorowany na słynnym Il Gesu w Rzymie
Miał być miejscem ostatniego spoczynku rodu Rakoczy. Pochowana jest w nim ofiarodawczyni, fundatorka kościoła, księżna Zofia Bathory i jej syn Franciszek I.
Kościół Świętej Trójcy odgrywa ważną rolę w życiu religijnym i kulturalnym Koszyc. Jest miejscem regularnych nabożeństw w języku węgierskim.

Dominikański kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Najstarszym kościołem w Koszycach, a także najstarszy zachowany budynk w mieście. Sanktuarium jest wybudowane w stylu gotyckim choć jedna z naw, najstarsza częśc kościoła, jest w stylu romańskim. Swoją obecną postać kościół zawdzięcza swojej barokowej przebudowie.

Teatr Państwowy Koszyce

Powstał na miejscu dawnego średniowiecznego ratusza, który nie był używany od XVI wieku, ale w 1756 roku powstała w nim kawiarnia.
Pierwszy budynek Teatru Koszyckiego oddano do użytku w 1788 roku , choć całość ukończono dopiero dwa lata później.
Początkowo w teatrze grano wyłącznie język niemiecki, od 1816 roku na przemian węgierski i niemiecki. Oprócz teatru w budynku ponownie otwarto kawiarnię, znalazła się w nim także reduta. Sala teatralna mogła pomieścić 500 widzów. Budynek wzniesiono w stylu klasycystycznym.

Jakabów Pałac

Pałac zbudowany w stylu neogotyckim i secesyjnym. W rzeczywistości jest to willa mieszczańska z ogrodem i dwoma dużymi apartamentami.
Został zbudowany w latach 1899 - 1903 ku pamięci króla Mateja Korvína przez projektanta inż. Arpád Jakab, od którego imienia pochodzi także nazwa.
Ciekawostką jest, że przy budowie pałacu wykorzystano także wyrzucone fragmenty kamienia z katedry św. Elżbiety.

Kościół św. Antoniego z Padwy w Koszycach

Powszechnie znany jako kościół franciszkanów lub kościół seminaryjny to drugi najstarszy kościół w Koszycach.
Został zbudowany dla franciszkanów przez rodzinę Perényi z Perín po wielkim pożarze w 1333 roku. Po pożarze w 1556 roku kościół służył jako magazyn wojskowy. Od 1596 do 1671 roku był używany jako katedra biskupa Egeru, który osiadł tu podczas okupacji Egeru przez Imperium Osmańskie. 
Kiedy w 1804 roku utworzono diecezję koszycką, odnowiony klasztor franciszkanów stał się seminarium duchownym św. Karola Boromeusza.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Stara Lubowla (Stará Ľubovňa)

Stara Lubowla (Stará Ľubovňa)

Niewielkie miasteczko w północno-wschodniej Słowacji, położone w pobliżu granicy z Polską

Bardejów

Bardejów

Malownicze miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swój zabytkowy rynek i zabytkową starówkę.

Lewocza

Lewocza

Miasto w północno-wschodniej Słowacji, położone na stokach góry o nazwie Levocské vrchy.

NOWOŚCI
Bratysława

Bratysława

Stolica Słowacji, położona w południowo-zachodniej części kraju, nad Dunajem. Jedno z najstarszych miast na Słowacji, sięgającym swoją historią do czasów rzymskich.

🤩

👫