Drugie co do wielkości miasto Słowacji, po Bratysławie, i ważny ośrodek kulturalny, naukowy i przemysłowy.
Historia Koszyc sięga przynajmniej do XIII wieku, kiedy to zostały założone jako miasto handlowe. W okresie średniowiecza miasto było ważnym ośrodkiem rzemiosła, kultury i handlu, a jego zabytkowe centrum jest do dziś jednym z najlepiej zachowanych w Europie Środkowej.
W Koszycach znajduje się wiele pięknych zabytków, takich jak Katedra św. Elżbiety, którą uważa się za największą katedrę na Słowacji, zespół pałacowy z XVIII wieku, którego częścią jest Muzeum Słowackie, a także liczne zabytkowe kościoły, klasztory i domy mieszkalne.
Katedra pw. św. Elżbiety w Koszycach
Jedna z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych budowli sakralnych na Słowacji.
Katedra św. Elżbiety została zbudowana w latach 1378-1508 w stylu gotyckim. Jest to największa gotycka katedra na Słowacji.
Budowla wznosi się na wysokość około 60 metrów i jest znana ze swoich charakterystycznych wież. Najwyższa z wież ma 68 metrów wysokości. Katedra św. Elżbiety jest przykładem gotyckiej architektury sakralnej z charakterystycznymi łukami, witrażami i ozdobnymi detalami.
Wnętrze katedry jest równie imponujące jak jej zewnętrzna architektura. Wnętrze ozdobione jest licznymi freskami, rzeźbami i witrażami. Najważniejszym elementem jest ołtarz główny, który jest dziełem mistrza Pawła z Levoči.
Wieża Urbana
Wieża Urbana została wzniesiona w XIV wieku w stylu gotyckim. Początkowo była częścią miejskich fortyfikacji i pełniła funkcję obronną.
Wieża ma wysokość wynoszącą około 40 metrów. Charakteryzuje się typową dla gotyku ceglaną konstrukcją. Na jej szczycie znajduje się metalowa iglica z kulą.
W wieży zawieszony jest znany dzwon o nazwie "Mathias," który został odlany w 1557 roku. Jest to jeden z najstarszych dzwonów na Słowacji.
Kościół Świętej Trójcy
Jezuicki kościół, wzorowany na słynnym Il Gesu w Rzymie.
Miał być miejscem ostatniego spoczynku rodu Rakoczy. Pochowana jest w nim ofiarodawczyni, fundatorka kościoła, księżna Zofia Bathory i jej syn Franciszek I.
Kościół Świętej Trójcy odgrywa ważną rolę w życiu religijnym i kulturalnym Koszyc. Jest miejscem regularnych nabożeństw w języku węgierskim.
Dominikański kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Najstarszym kościołem w Koszycach, a także najstarszy zachowany budynk w mieście. Sanktuarium jest wybudowane w stylu gotyckim choć jedna z naw, najstarsza częśc kościoła, jest w stylu romańskim. Swoją obecną postać kościół zawdzięcza swojej barokowej przebudowie.
Teatr Państwowy Koszyce
Powstał na miejscu dawnego średniowiecznego ratusza, który nie był używany od XVI wieku, ale w 1756 roku powstała w nim kawiarnia.
Pierwszy budynek Teatru Koszyckiego oddano do użytku w 1788 roku , choć całość ukończono dopiero dwa lata później.
Początkowo w teatrze grano wyłącznie język niemiecki, od 1816 roku na przemian węgierski i niemiecki. Oprócz teatru w budynku ponownie otwarto kawiarnię, znalazła się w nim także reduta. Sala teatralna mogła pomieścić 500 widzów. Budynek wzniesiono w stylu klasycystycznym.
Jakabów Pałac
Pałac zbudowany w stylu neogotyckim i secesyjnym. W rzeczywistości jest to willa mieszczańska z ogrodem i dwoma dużymi apartamentami.
Został zbudowany w latach 1899 - 1903 ku pamięci króla Mateja Korvína przez projektanta inż. Arpád Jakab, od którego imienia pochodzi także nazwa.
Ciekawostką jest, że przy budowie pałacu wykorzystano także wyrzucone fragmenty kamienia z katedry św. Elżbiety.
Kościół św. Antoniego z Padwy w Koszycach
Powszechnie znany jako kościół franciszkanów lub kościół seminaryjny to drugi najstarszy kościół w Koszycach.
Został zbudowany dla franciszkanów przez rodzinę Perényi z Perín po wielkim pożarze w 1333 roku. Po pożarze w 1556 roku kościół służył jako magazyn wojskowy. Od 1596 do 1671 roku był używany jako katedra biskupa Egeru, który osiadł tu podczas okupacji Egeru przez Imperium Osmańskie.
Kiedy w 1804 roku utworzono diecezję koszycką, odnowiony klasztor franciszkanów stał się seminarium duchownym św. Karola Boromeusza.