Jedno z najstarszych miast na Słowacji, często nazywane słowackim Rzymem ze względu na liczne kościoły i historyczne budynki.
Trnawa otrzymała prawa miejskie w 1238 roku, od króla Węgier Beli IV, co czyni ją jednym z najstarszych miast w regionie. W średniowieczu była ważnym ośrodkiem handlowym i kulturowym.
W latach 1543-1820, z powodu okupacji tureckej Ostrzyhomia, Trnawa była siedzibą prymasów Węgier, a Bazylika św. Mikołaja pełniła funkcję katedry węgierskich prymasów.
Miasto słynie z licznych zabytków, w tym kościołów, katedr i klasztorów. Katedra św. Jana Chrzciciela jest jednym z najważniejszych zabytków Trnawy i jedną z pierwszych barokowych budowli na Słowacji.
W 1635 roku założono Uniwersytet Trnawski, który był ważnym ośrodkiem edukacyjnym i naukowym, przyciągającym studentów z całej Europy Środkowej. W 1777 uniwersytet został przeniesiony do Budapesztu.
Bazylika Św. Mikołaja
Kościół zbudowany w 1421 roku w stylu gotyckim. W czasie najazdu Turków na Węgry i Trnawę, a nasz kościół stał się centrum życia religijnego na Węgrzech aż do 1820 roku.
Dzięki łaskawemu obrazowi Matki Boskiej Trnawskiej stał się ważnym miejscem pielgrzymek.
Fasada główna posiada dwie wieże. W wieży północnej znajduje się jeden z największych dzwonów w Europie - dzwon św. Mikołaj.
Katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie
Budynek katedry św. Jana Chrzciciela, jest częścią kompleksu budynków dawnego Uniwersytetu w Trnawie. Początki kościoła wiążą się z powtórnym przybyciem jezuitów do Trnawy i ich działalnością w latach 1615-1773.
W grudniu 1978 roku, kościół św. Jana Chrzciciela mianowany katedrą przez papieża Jana Pawła II. Ważnym momentem w jego istnieniu była wizyta papieża Jana Pawła II w 2003 roku.
Kościół Świętej Trójcy w Tnavie
Zbudowany w stylu późnobarokowym służył zakonowi Trynitarzy, którzy przybyli do Trnawy w 1712 roku. Po kasacie zakonu Trynitarzy, kościół i klasztor przejeli Jezuici, którzy w 1875 roku go odnowili.
Po północnej stronie kościoła znajduje się obszerna kaplica św. Józefa z okresu secesji, połączona z nawą główną.
Wieża miejska
Jednym z najważniejszych renesansowych zabytków miasta. Ma plan kwadratu w kształcie masywnego pryzmatu z ośmioma kondygnacjami naziemnymi i całkowitą wysokością 57 metrów.
Na szczycie wieży znajduje się naturalnej wielkości posąg Matki Boskiej ze złoconej miedzi. Jego osobliwością jest to, że ma twarz z przodu i z tyłu g;owy. Wynika to z obawy mieszczan, że Matka Boża będzie czuwać tylko z tej strony, do której jest zwrócona.
Kościół św. Jakuba w Trnavie
Zwany także kościołem franciszkanów, kościół św. Jakuba zbudowany został w 1632 roku na miejscu starszej budowli gotyckiej, a ostateczną formę przyjął w 1712 roku.
Wśród kościołów trnawskich wyróżnia się największą liczbą ołtarzy. Jest ich 14 i w większości pochodzą z XVIII wieku. Największym z nich jest ołtarz główny z wizerunkiem św. Jakuba z 1794 roku.
Kościół św. Anny
Kościół zbudowany przez zakon Urszulanek, które przybyły do Trnawy z inicjatywy arcybiskupa Imricha Esterháziego w 1724 roku.
Część szczątków świętych męczenników koszyckich przechowywana są w blaszanej skrzyni pod ołtarzem Najświętszej Marii Panny.
Kościół św. Heleny
Kościół gotycki z XIV wieku, przebudowany w stylu barokowym w XVII wieku. Jest częścią terenu średniowiecznego szpitala. Na początku XVIII wieku do prezbiterium po obu stronach nawy dobudowano zakrystię i boczne kaplice.
Plac i Kolumna Trójcy Świętej
Plac zaczął pełnić ważną rolę centralnego rynku miasta w XV wieku, kiedy to tereny Námestia sv. Mikulasz przestał wystarczać rosnącej liczbie mieszkańców.
Kolumna w jego centrum pochodzi z 1695 roku. Kwadratowa podstawa wsparta jest rzeźbami św. Floriana, Św. Agata, Św. Antoniego z Padwy i św. Franciszka Xawerego.
Plac Świętego Mikołaja
Najstarszy plac miejski w Trnawie, na którym znajduje się Katedra św. Mikulasza.
W 1731 r. rzeźbiarz trnawski I. Melczer w podziękowaniu za ustanie zarazy, na placu św. Mikołaja, wzniósł pomnik św. Józefa.