Bazylika św. Piotra

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Największa i najważniejsza bazylika w Rzymie oraz jedna z najważniejszych świątyń chrześcijańskich na świecie.

  • Bazylika św. Piotra jest położona na Placu św. Piotra (wł. Piazza San Pietro) w Watykanie, na miejscu, gdzie według tradycji został pochowany św. Piotr, jeden z głównych apostołów Jezusa.
  • Obecna bazylika została zbudowana w latach 1506-1626 na polecenie papieża Juliusza II. Projektantami bazyliki byli niektórzy z najwybitniejszych architektów i artystów swoich czasów, w tym Bramante, Rafael, Michelangelo i Bernini.
  • Bazylika św. Piotra ma długość ponad 186 metrów, wysokość kopuły wynosi 136 metrów, a powierzchnia wnętrza to około 15 000 metrów kwadratowych. Może pomieścić ponad 20 000 osób.
  • Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione i zawiera wiele arcydzieł sztuki, w tym słynne dzieła takich artystów jak Michelangelo, Bernini, Bramante i Rafael. Wnętrze ozdobione jest również marmurowymi posadzkami, kolorowymi witrażami, freskami i mozaikami.
  • W bazylice znajduje się kaplica papieska, gdzie papież celebrowałby swoje nabożeństwa, a także wiele innych kaplic, w tym Kaplica Świętej Rodziny, Kaplica Świętego Sebastiana i Kaplica Pięciu Znalezionych Krzyży.
  • W Bazylice św. Piotra znajdują się również liczne relikwie, w tym relikwie św. Piotra, którego kości są przechowywane w specjalnej kaplicy pod kopułą bazyliki.
  • Bazylika św. Piotra jest miejscem wielu ważnych uroczystości i wydarzeń, w tym konklawe, podczas którego wybierany jest nowy papież, oraz uroczystości kanonizacyjne, podczas których papież ogłasza nowych świętych Kościoła katolickiego.

Baldachim św. Piotra

Duże barokowe cyborium z brązu, nad ołtarzem głównym Bazyliki Świętego Piotra. Baldachim znajduje się pośrodku skrzyżowania, bezpośrednio pod kopułą bazyliki. Zaprojektowany przez włoskiego artystę Gian Lorenzo Berniniego, miał w monumentalny sposób oznaczać miejsce,w którym znajduje się grób św. Piotra.

Prace rozpoczęły sięna zlecenie papieża Urbana VIII w 1623 r. i zakończyły w 1634 r. Baldachim pełni funkcję wizualnego punktu skupienia w bazylice; sama w sobie jest bardzo dużą konstrukcją i stanowi wizualne pośrednictwo pomiędzy ogromną skalą budynku a ludzką skalą ludzi pełniących ceremonie religijne przy ołtarzu papieskim pod baldachimem.

La Pietà di Michelangelo

Marmurowa rzeźba Jezusa i Maryi na Górze Golgota, przedstawiająca szóstą boleść Najświętszej Maryi Panny autorstwa Michała Anioła Buonarrotiego.
Kluczowe dzieło włoskiej rzeźby renesansowej, często uważane za początek wysokiego renesansu.
Przedstawia moment, w którym Jezus zdjęty z krzyża zostaje oddany swojej matce Marii. Maria wygląda młodziej niż Jezus; historycy sztuki uważają, że inspiracją dla Michała Anioła był fragment Boskiej Komedii Dantego Alighieri.

Grobowiec Piusa X

Święty rzymskokatolicki, papież rzymskokatolicki. Urodzony jako Giuseppe Sarto, został wybrany na papieża Piusa X w siódmym głosowaniu kontrowersyjnego konklawe w dniu 4 sierpnia 1903 r. Pierwszy papież od trzech stuleci, który wywodził się z chłopstwa, a nie z arystokratycji, był także pierwszym papieżem od pokoleń, który miał doświadczenie jako zwykły proboszcz.

Był pierwszym papieżem od prawie czterech stuleci, który uzyskał kanonizację jako święty. Po kanonizacji w 1954 r. ciało Piusa XII zostało wyjęte z krypty pod ołtarzem głównym w Bazylice św. Piotra i złożone w szklanym sarkofagu w nawie głównej. Maska pośmiertna zakrywa twarz, a dłonie zakrywają rękawiczki.

Święty Longinus Berniniego

Ukończona w 1638 roku marmurowa rzeźba znajduje się w północno-wschodniej niszy w przejściu Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Ma ponad cztery metry wysokości i została zbudowana na zlecenie papieża Urbana VIII, wielkiego patrona Berniniego.

Święty Longinus był jednym z czterech masywnych posągów zamówionych do nisz pod skrzyżowaniem Bazyliki św. Piotra, wraz z posągami św. Andrzeja, św. Heleny i św. Weroniki, z którymi w bazylice związane są relikwie. 

Longinus był ślepym rzymskim żołnierzem, który podczas ukrzyżowania przebił Jezusowi włócznią bok. Zarzucano mu, że po tym wydarzeniu nawrócił się, gdy zdał sobie sprawę, że Jezus jest synem Bożym. Nawracając się na chrześcijaństwo, Longinus został wyleczony ze ślepoty i odzyskał wzrok, doświadczając nie tylko przebudzenia duchowego, ale także fizycznego.

Kopuła bazyliki świętego Piotra

Cupolone - jedna z najbardziej znanych i największych kopuł świata, projekt Michała Anioła Buonarrotiego, który pracował nad jej konstrukcją do końca swego życia w 1564 roku.

Kopuła ma strukturę podwójnej powłoki, dzięki czemu w tak złożonej konstrukcji można było stworzyć między dwoma powłokami system schodów, które prowadzą na szczyt kopuły, na taras widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama Rzymu.

Audiencje papieskie

Zwyczaj cotygodniowych audiencji powszechnych dla wszystkich wiernych wprowadził papież Pius XI w 1930 roku, tuż po odzyskaniu niepodległości przez Stolicę Apostolską, a papieże przestali być więźniami Watykanu.

Pius XI był papieżem energicznym, kochającym wielkie celebracje i powszechną mobilizację wiernych. Z tego zapału zrodziła się potrzeba cotygodniowego spotykania się z wiernymi.

Tron Świętego Piotra i Alabastrowe Okno

Cathedra Petri - relikwia przechowywana w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie - drewniany tron, który według tradycji należał do apostoła św. Piotra. Relikwia zamknięta jest w rzeźbionej obudowie z pozłacanego brązu, zaprojektowanej przez Gian Lorenzo Berniniego i zbudowanej w latach 1647-1653.

Podstawa ołtarza wykonana jest z czarnego i białego marmuru z Akwitanii oraz czerwonego jaspisu z Sycylii. Cztery gigantyczne posągi (około 5 m wysokości) z pozłacanego brązu otaczają Krzesło, które wygląda prawie tak, jakby było zawieszone wśród chmur. Dwie zewnętrzne posągi to postacie dwóch Doktorów Kościoła łacińskiego: św. Ambrożego i św. Augustyna; dwie wewnętrzne posągi z odsłoniętymi głowami przedstawiają dwóch Doktorów Kościoła greckiego: św. Atanazego i św. Jana Chryzostoma.

Piękne alabastrowe okno ukazuje Ducha Świętego w postaci gołębicy.

Święty Andrzej

Rzeźba autorstwa flamandzkiego artysty François Duquesnoya, wykonana w latach 1629-1633.
Dzieło znajdujące się na skrzyżowaniu Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie przedstawia apostoła Andrzeja pochylonego nad crux decussata swojej męczeństwa. Andrzeja Duquesnoya to jeden z czterech kolosalnych posągów pod kopułą Świętego Piotra , stojący naprzeciwko mniej powściągliwego Świętego Longinusa Berniniego.

Andrzej był jednym z Dwunastu Apostołów wybranych przez Jezusa i bratem Szymona Piotra. Zarówno on, jak i jego brat Piotr byli z zawodu rybakami.

Tradycja mówi się, że Andrzej zginął śmiercią męczeńską przez ukrzyżowanie w mieście Patras  w Achai w roku 60 n.e.

Forum Sancti Petri - Plac Świętego Piotra

Plac bezpośrednio przed Bazyliką Świętego Piotra. Na środku placu znajduje się starożytny egipski obelisk, wzniesiony w obecnym miejscu w 1586 r. Gian Lorenzo Bernini zaprojektował plac prawie 100 lat później, włączając w to masywne kolumnady doryckie, głębokie na cztery kolumny, które obejmują zwiedzających w macierzyńskich ramionach Matki Kościoła.

Zgodnie z Traktatem laterańskim teren Placu Świętego Piotra podlega władzy włoskiej policji w zakresie kontroli tłumu, mimo że jest częścią Państwa Watykańskiego.

Pałac Apostolski

Ma powierzchnię 162.000 metrów kwadratowych i jest zespołem budynków zbudowanym między XII a XIX wiekiem, liczącym ponad tysiąc pomieszczeń.
Pierwsze wzmianki o budynkach przeznaczonych dla biskupa Rzymu w pobliżu grobu św. Piotra, zwanych episkopami, sięgają czasów Konstantyna z papieżem Liberiuszem, jednak pierwszy papież, który z pewnością zadbał o tego typu budowle ab utroque latere starożytną bazyliką był w V wieku papież Symmachus.

Figura Świętego Piotra

Dzieło Arnolfo di Cambio z około 1300 roku, pochodzące z bazyliki konstantyńskiej. Rzeźba cieszy się szczególną czcią, gdyż dotknięcie prawej stopy podobno przynosi szczęście. W związku z tym na przestrzeni wieków pielgrzymi zmniejszyli rozmiar stopy do tego stopnia, że stała się ona prawie nierozpoznawalne.

Podczas najważniejszych świąt kościelnych posąg ubrany jest w szaty papieskie i zwieńczony tiarą.

Grób Jana Pawła II i Ołtarz św. Hieronima

To drugi grób, znajdujący się pod ołtarzem św. Hieronima.

 Ołtarz św. Hieronima ozdobiony reprodukcją słynnego obrazu Domenichina przedstawiającego Ostatnią komunię św. Hieronima. Obok 93-letniego świętego widać św. Pawła pochylającego się, by ucałować go w rękę.

Oryginalny płócienny ołtarz przedstawiający Ostatnią Komunię św. Hieronima znajduje się obecnie w Watykańskiej Galerii Obrazów

Porta della Morte - Brama Śmierci

Wykonana przez Giacomo Manzù w 1964 r. na zlecenie papieża Jana XXIII, swą nazwę bierze od tradycji wyprowadzania tędy procesji pogrzebowej zmarłego papieża.

Obaj pochodzili z Bergamo i obaj mieli bardzo skromne pochodzenie, pierwszy był dwunastym synem szewca i kościelnego, a drugi czwartym z trzynastu braci w rodzinie dzierżawców.

Giardini Vaticani - Ogrody Watykańskie

Początki Ogrodów Watykańskich sięgają średniowiecza, kiedy na północ od Papieskiego Pałacu Apostolskiego rozciągały się sady i winnice. Papież Mikołaj III przeniósł swoją rezydencję do Watykanu z Pałacu na lateranie w 1279 roku, odgradzając ten obszar murami. Stworzył także ogród warzywny, trawnik i ogród.

Na początku XVI wieku, za pontyfikatu Juliusza II, przeprowadzono przebudowę krajobrazu, który według pierwotnego projektu Donato Bramante został podzielony na trzy nowe dziedzińce: Cortile del Belvedere, Bibliotekę i Cortile. della Pigna nawiązująca do stylu renesansowego projektowania krajobrazu.

Pomnik św. Grzegorza I Oświecającego

Założyciel i oficjalna głowa Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Nawrócił Armenię z zaratusztrianizmu na chrześcijaństwo na początku IV wieku, czyniąc Armenię pierwszym państwem, które przyjęło chrześcijaństwo jako swoją oficjalną religię. Jest czczony jako święty w Ormiańskim Kościele Apostolskim i w niektórych innych kościołach.

Mówi się, że Grzegorz był synem partyjskiego szlachcica Anaka, który zamordował Arsacida, króla Armenii Chosrowa II.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie

Jedna z największych i najważniejszych kolekcji sztuki na świecie.

Zamek Świętego Anioła

Zamek Świętego Anioła

Zbudowany w II wieku n.e. jako mauzoleum dla cesarza Hadriana i jego rodziny, a później przekształcony w twierdzę i rezydencję papieską.