Drezno

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stolica kraju związkowego Saksonia w Niemczech, położona w dolinie rzeki Łaby.

Czego się spodziewać po Dreźnie - saksońskiej perle pancernego baroku?

Na wskutek alianckich bombardowań miasta, kiedy to dach nad głową straciło około 250.000 Drezdeńczyków, powojenne władze musiały zdecydować, czy budować nowe miasto, czy odbudować stare.

Dzisiejsze Drezno jest, wyjątkowo udanym, kompromisem tych przeciwstawnych koncepcji.

Barokowych zabytków na południu Niemiec jest dużo: Bamberg, Lipsk czy Miśnia. W żadnym z tych miejsc nie znajdziecie czegoś takiego jak Prager Straße, ulica łącząca dworzec kolejowy z historycznym centrum miasta nad Łabą.

Ulica Praska to, jeden z nielicznych znanych mi dowodów, że współczesna architektura może być przyjazna ludziom.

Jest to jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech, słynące z wspaniałej architektury, bogatej kultury i sztuki oraz pięknych krajobrazów.

W Dreznie znajduje się wiele zabytków, w tym pałac Zwinger, katedra Frauenkirche, zamek Drezdeński i kompleks pałacowo-parkowy Pillnitz. Wszystkie te zabytki przyciągają co roku miliony turystów z całego świata. W mieście znajdują się również liczne muzea, galerie i teatry, które oferują bogatą ofertę kulturalną.

Kościół Marii Panny w Dreźnie

Kościół został zbudowany w latach 1726-1743 w stylu barokowym według projektu architekta George'a Bähra. Był symbolem potęgi katolickiej w ówczesnym protestanckim Dreźnie.

Kościół ten jest znany ze swojej imponującej kopuły, zwaną "pomarańczą", oraz dwóch wież. Wnętrze było bogato zdobione i posiadało wiele cennych dzieł sztuki.

Podczas bombardowania Dreźna w 1945 roku kościół uległ całkowitemu zniszczeniu. Ruiny pozostały nietknięte przez wiele lat, stanowiąc upamiętnienie wojennej historii miasta.

Po zjednoczeniu Niemiec, podjęto decyzję o odbudowie kościoła. Prace trwały lata, a nowa Frauenkirche została ponownie poświęcona w 2005 roku. Znaczna część oryginalnych materiałów została wykorzystana do odbudowy.

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie

Katedra Świętej Trójcy została zbudowana w latach 1739–1755 w stylu barokowym. Architektem był Gaetano Chiaveri, a prace budowlane nadzorował Matthias Daniel Pöppelmann. Katedra pełniła funkcję kościoła dworskiego dla katolickich Wettynów.

Katedra posiada jedne z największych organów w Europie, zbudowanych przez Gottfrieda Silbermanna. Organy te są cenione zarówno ze względu na swoją wielkość, jak i doskonałą jakość dźwięku.

W czasie II wojny światowej, w 1945 roku, katedra uległa znacznym zniszczeniom w wyniku bombardowań. Po wojnie przeprowadzono prace rekonstrukcyjne, które trwały wiele lat.

Stallhof, Langer Gang i Orszak Książęcy w Dreźnie

Langer Gang to długi, kryty korytarz znajdujący się między Zamkiem Królewskim (Residenzschloss) a Zwingerem, dwiema ważnymi zabytkami w Dreźnie. Zwinger to zespół pałacowy z ogrodami, a Zamek Królewski to zabytkowy kompleks pałacowy.

Langer Gang został zbudowany w latach 1710-1711, a jego architektem był Matthäus Daniel Pöppelmann. Korytarz był pierwotnie przeznaczony dla dworu królewskiego, aby umożliwić bezpieczne przemieszczanie się między dwoma budynkami bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Langer Gang jest przykładem barokowej architektury i zdobnictwa. Posiada zdobienia, kolumny, a jego dach jest pokryty miedzianą blachą. Korytarz posiada również liczne rzeźby.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Görlitz - Zgorzelec

Görlitz - Zgorzelec

Miasto położone w niemieckim kraju związkowym Saksonia, przy granicy z Polską.

👫

Budziszyn - Bautzen

Budziszyn - Bautzen

Jedno z najstarszych miast w Saksonii, o bogatej historii sięgającej około 1000 lat. Ośrodek kultury i języka łużyckiego.

👫

Miśnia | Meißen

Miśnia | Meißen

Miasto nad rzeką Łabą, około 13 kilometrów na północ od Drezna.

👫

Lipsk

Lipsk

Jedno z największych miast w Saksonii i ważny ośrodek kulturalny oraz ekonomiczny regionu.

🤩

👫