Lipsk

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Jedno z największych miast w Saksonii i ważny ośrodek kulturalny oraz ekonomiczny regionu.

W Lipsku znajdują się wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak Stare Miasto z renesansowymi kamienicami, katedra św. Tomasza, gdzie działał słynny kompozytor Johann Sebastian Bach, czy też renesansowy pałac Stadthaus.

Miasto jest również znane z organizacji wielu festiwali i imprez kulturalnych, takich jak słynny Festiwal Bachowski, który odbywa się co roku w katedrze św. Tomasza, czy też Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Lipsku.

W Lipsku znajduje się także jedna z największych uczelni technicznych w Niemczech - Uniwersytet Techniczny w Lipsku, a także wiele innych uczelni i instytucji badawczych.

Kościół św. Tomasza w Lipsku

Kościół św. Tomasza w Lipsku (niem. Thomaskirche) to kościół luterański, który jest znanym zabytkiem i ważnym miejscem kultu religijnego w Niemczech. Został zbudowany w XIII wieku i pierwotnie był kościołem romańskim, jednak w XV wieku został przebudowany w stylu gotyckim.

Kościół św. Tomasza jest szczególnie znany jako miejsce, gdzie Jan Sebastian Bach pracował jako kantor i dyrygent od 1723 do swojej śmierci w 1750 roku. W kościele odbywały się liczne wykonania jego dzieł, w tym wiele kantat, pasji, mszy i innych kompozycji.

Kościół jest również miejscem pochówku Bacha - jego grób znajduje się w krypcie pod kościołem. W kościele znajduje się również wspaniały zegar astronomiczny zbudowany w 1477 roku oraz zabytkowy ołtarz.

Współcześnie kościół jest nadal czynny i odbywają się w nim regularne nabożeństwa luterańskie oraz koncerty muzyki klasycznej, w tym wiele wykonanych przez zespoły i chóry związane z kulturą niemiecką.

Stary Ratusz w Lipsku

Altes Rathaus. Pierwsza wzmianka o ratuszu lipskim pojawiła się w dokumentach w 1360 roku. Dominujący we wschodniej części rynku miasta targowego, uważany jest za jedną z najważniejszych niemieckich budowli świeckich renesansu. 

Budynek o dwóch piętrach i długości 93 metrów jest dłuższy niż wyższy. Z tyłu znajduje się Naschmarkt. Do 1905 roku w Nowym Ratuszu mieściła się siedziba burmistrza i władz miejskich.

Nowy Ratusz w Lipsku

Neues Rathaus. Od 1905 roku siedziba władz miejskich Lipska - to jeden z najważniejszych budynków ratusza w Niemczech. Zbudowany w stylu historyzmu monumentalny budynek charakteryzuje się artystycznym wystrojem wnętrz i bogatą dekoracją elewacji.

Marktplatz Leipzig

Pierwszy rynek słowiańskiej osady Lipsk znajdował się dalej na północ, na skrzyżowaniu Via Regia i Via Imperii. Po włączeniu Lipska do Świętego Cesarstwa Rzymskiego rynek został przeniesiony na obecne miejsce.

Przez cały rok można tu znaleźć różnorodne jarmarki i wydarzenia: jarmark wielkanocny, festiwal wina, lipski targ muzyczny, dni targowe i, co nie mniej ważne, jarmark bożonarodzeniowy. Cotygodniowy targ dwa razy w tygodniu przyciąga turystów świeżymi produktami regionalnymi.

Kościół św. Mikołaja w Lipsku

Największym kościołem w Lipsku: ma 63 metry długości i 43 metry szerokości.

W 1165 roku, po uzyskaniu przez Lipsk praw miejskich i praw targowych, wzniesiono kościół św. Mikołaja. W 2015 roku kościół będzie obchodził 850-lecie swego istnienia.

Kościół zasłynął w całych Niemczech dzięki modlitwom o pokój, które od 1982 roku odbywają się w nim nieprzerwanie w każdy poniedziałek.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Görlitz - Zgorzelec

Görlitz - Zgorzelec

Miasto położone w niemieckim kraju związkowym Saksonia, przy granicy z Polską.

👫

Budziszyn - Bautzen

Budziszyn - Bautzen

Jedno z najstarszych miast w Saksonii, o bogatej historii sięgającej około 1000 lat. Ośrodek kultury i języka łużyckiego.

👫

Miśnia | Meißen

Miśnia | Meißen

Miasto nad rzeką Łabą, około 13 kilometrów na północ od Drezna.

👫

Drezno

Drezno

Stolica kraju związkowego Saksonia w Niemczech, położona w dolinie rzeki Łaby.