Görlitz - Zgorzelec

Ocena:

5/5 | 3 głosów

Miasto położone w niemieckim kraju związkowym Saksonia, przy granicy z Polską.

W Görlitz-Zgorzelec byliśmy przejazdem, więc to co napiszę będzie oparte na powierzchownej obserwacji.

Pierwsze co się rzuca w oczy, w tym podzielonym Nysą mieście, to życie, które ogniskuje się na jej polskim brzegu. Strona niemiecka, mimo że położona w historycznym centrum Görlitz z pięknie utrzymanymi zabytkami, wydaje się martwa i bezludna.

Symboliczne jest to, że drzwi w kościele farnym św. Piotra i Pawła, który zamierzaliśmy zwiedzić, wyglądały jakby nie były otwierane od 100 lat. A przecież to najważniejszy kościół w mieście.

Byłe tereny NRD na ogół są dość wyludnione, nie inaczej jest w Budziszynie, ale to właśnie w granicznym Görlitz widać to najpełniej.

Wiem że Schadenfreude to niegodne uczucie ale nie sposób Polakowi zareagować inaczej, kiedy na wystawie sklepu z pamiątkami, widzi mapy Niemiec z granicami III Rzeszy … w mieście w którym widziałem budki z bigosem i żurkiem a sprzedawcy w sklepie mięsnym i z lokalnymi produktami, mówią do ciebie po polsku.

Nie wiem i nie chciałem się pytać czy to byli Polacy, czy raczej miejscowi. Może mieszkańcy zachodniego brzegu uczą się polskiego, aby sprawniej korzystać z tańszych i lepszych usług w Polsce?

A może sprawa jest głębsza. Kiedyś słyszałem, że urodzony w Görlitz, Michael Ballack, kapitan reprezentacji Niemiec, dobrze mówi po polsku, co naprowadza mnie na jeszcze jedną teorię.

W 2000 roku w Wilnie, rozmawiałem [po polsku!] z mężczyzną, który biegle opanował nasz język, pomimo że był rodowitym Litwinem, wychowanym w rodzinie, gdzie używano tylko języka litewskiego. I jak mówił, on wcale nie był wyjątkiem. Główną motywacją dla mieszkańców Wilna, do nauki polskiego, była nasza PRL-owska telewizja.

Otóż kiedy w sowieckiej telewizji lat 80-tych, puszczano na zmianę: 17 Mgnień Wiosny, 4 Pancerni i Pies i filmy o Leninie, to w polskiej telewizji mogliśmy zobaczyć: Colombo, Kojaka i Kaczora Donalda.

Kto wie, może mały Michael Ballack nauczył się polskiego, żeby obejrzeć Psa Pluto?

Wróćmy jednak do Görlitz. Jeżeli ktoś lubi spacery i zwiedzanie zabytkowych miast, lecz ma lęk przed tłumem, to niemiecka część Zgorzelca będzie dla niego idealna destynacją.

Co warto kupić w Görlitz? Oczywiście wyśmienitą łużycką musztardę, która, w opinii Niemców, jest najlepsza na świecie i powoduje zgrzytanie zębów u mieszkańców Dijon.

Görlitz leży na wschodzie Niemiec, nad rzeką Nysą Łużycką (niem. Neiße). Jest to najbardziej wschodnie miasto w Niemczech.

Miasto ma bogatą historię, sięgającą średniowiecza, kiedy było ważnym ośrodkiem handlowym i członkiem Hanzy. W związku z tym posiada imponującą architekturę, obejmującą liczne zabytki z różnych epok.

Görlitz jest znane ze swojego pięknego zespołu architektonicznego. W centrum miasta znajduje się wiele zabytkowych budynków, w tym gotyckie kościoły, renesansowe kamienice i barokowe pałace. Stare Miasto Görlitz zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Görlitz znajduje się w pobliżu granicy polsko-niemieckiej i sąsiaduje z polskim miastem Zgorzelec. Mosty na Nysie Łużyckiej łączą oba miasta.

Kościół św. Piotra i Pawła w Görlitz

Największy kościół halowy w Saksonii. Kościół farny św. Piotra i Pawła w Görlitz, ewangelicko-augsburski kościół, zbudowany w latach 1423-1475 w stylu późnogotyckim.

Neues Rathaus

Neo-renesansowy budynek ratusza, wybudowany w roku1902. Nad podcieniami, na wysokości 1 piętra, umieszczono herby 5 górnołużyckich miast należących do istniejącego od 1346 roku Związku Sześciu Miast.

Altes Rathaus

Dawny Ratusz Miejski, z wieżą zegarową, powstał około 1350r. Budynek ten był miejscem administracji miejskiej, władzy i sądu grodzkiego.
Wieża ratuszowa została przebudowana w XVI wieku i do dziś przetrwała bez zmian. W 1524 na wieży umieszczono zegar z dwiema tarczami, którego dolny posiada tarczę 24 godzinną.

Brauner Hirsch

Podcienie gospody Brauner Hirsch - Pod Brązowym Jeleniem. To jeden z najbardziej rozległych budynków na Dolnym rynku w Görlitz. Masywne kamienne podstawy, na których wspierają się kolumny arkad, datowane są jednak na 1403 rok.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Budziszyn - Bautzen

Budziszyn - Bautzen

Jedno z najstarszych miast w Saksonii, o bogatej historii sięgającej około 1000 lat. Ośrodek kultury i języka łużyckiego.

👫

Miśnia | Meißen

Miśnia | Meißen

Miasto nad rzeką Łabą, około 13 kilometrów na północ od Drezna.

👫

Lipsk

Lipsk

Jedno z największych miast w Saksonii i ważny ośrodek kulturalny oraz ekonomiczny regionu.

🤩

👫

Drezno

Drezno

Stolica kraju związkowego Saksonia w Niemczech, położona w dolinie rzeki Łaby.