Budziszyn - Bautzen

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Jedno z najstarszych miast w Saksonii, o bogatej historii sięgającej około 1000 lat. Ośrodek kultury i języka łużyckiego.

Jeżeli zamierzasz odwiedzić Budziszyn oraz w nim nocować to powinieneś o czym wiedzieć.

Nie wszystkie miasta w Europie są tak liberalne jak nasz Kraków, gdzie jeśli nie stać cię na piwo w Wierzynku, to kupujesz je w Żabce 10 metrów dalej.

W Bukareszcie rozwiązano ten konflikt interesów, między restauracjami i sklepami spożywczymi w ten sposób, że w ścisłym historycznym centrum miasta, piwo w sklepach i restauracjach jest w tej samej cenie: około 14 lei.

Budziszyn poszedł inną drogą. W centrum miasta nie ma ani jednego sklepu spożywczego. Nawet w galerii Kornmarkt-Center Bautzen.

Nie jest to problemem jeśli masz hotel ze śniadaniem, ale my mięliśmy wynajęte mieszkanie i żeby nie czekać do 10-11, aż restauracje raczą się otwierać, trzeba było kupić coś do jedzenia już wieczorem.

Małe, rodzinne sklepy mięsne, warzywne i piekarnie znajdziecie dopiero za Reichenturm, idąc od rynku.

 

Jeśli chodzi o gastronomię w Budziszynie, to polecam którąś z restauracji z tradycyjną kuchnią łużycką, jak np. Wjelbik przy Kornstrasse.

Budziszyn jest znany z wielu powodów. Jednym z nich jest jego malownicze położenie nad rzeką Sprewą, które przyciąga turystów. Miasto ma również ważne znaczenie kulturalne i historyczne. Znajduje się tam wiele zabytkowych budynków, w tym gotycki kościół katedralny św. Piotra i Pawła, który jest jednym z najważniejszych zabytków saksońskiego gotyku.

Innym ważnym aspektem historii Budziszyna jest jego znaczenie dla języka łużyckiego. Budziszyn jest ośrodkiem kultury i języka łużyckiego, który jest używany przez mniejszość łużycką zamieszkującą region. Istnieje tam wiele instytucji i organizacji promujących i wspierających zachowanie tego języka i kultury łużyckiej.

Zamek Ortenburg w Budziszynie

Zamek na skalistym płaskowyżu nad Szprewą. Pierwotnie powstał w 958 roku, na miejscu grodu łużyckiego plemienia Miliczan. W latach 1469–1490 został przebudowany przez króla Węgier, Macieja Korwina. Dziś znajduje się tam Muzeum i Teatr  Łużycki.

Rynek - Hauptmarkt i Fleischmarkt

Rynek w Budziszynie jest przedzielony ratuszem, wybudowanym w XVIII wieku, na dwie części: rynek mięsny i rynek główny. Król Wacław po raz pierwszy nadał mieszkańcom Budziszyna prawo do organizowania tymczasowego jarmarku w roku 1382. Rzeźnicy mieli prawo sprzedawać mięso aż do Bożego Narodzenia. W późniejszych wiekach do tego targu mięsnego dołączyły inne produkty codziennego użytku, co sprawiło, że na przestrzeni wieków mięsny jarmark bożonarodzeniowy rozwinął się w klasyczny jarmark bożonarodzeniowy w dzisiejszym stylu.

Ruiny klasztoru i wieża ciśnień

Około 1240 roku rozpoczęto budowę zespołu klasztornego franciszkanów z kościołem zakonnym, kilkoma budynkami i dziedzińcami na zamku Lehn. W 1401 roku klasztor doszczętnie spłonął i został odbudowany. W 1441 roku dach kościoła został ponownie zniszczony. W 1598 roku klasztor i kościół spłonęły doszczętnie i nie były już odbudowywane. Zachowały się ruiny wczesnogotyckiego kościoła z ostrołukowymi oknami i portalem. Pozbawieni środków do życia obywatele osiedlili się w ruinach terenu klasztoru i zbudowali najprostsze domy, Budenstadt lub osadę kościelną mnichów. Te małe domy spłonęły w 1894 roku. W 1877 roku miasto wybudowało wieżę ciśnień w zachodniej części ruin kościoła. Ruiny kościoła franciszkanów i wieża zostały odnowione i oddane do użytku w 2017 roku. 

Reichenturm na Targu Zbożowym

W latach 1490-1492 na kwadratowej podbudowie umieszczono masywną okrągłą wieżę o konstrukcji drewnianej ze stożkowym dachem, która prawdopodobnie pochodzi z XIV wieku. Z powodu zniszczeń w czasie II wojny światowej wieża groziła zawaleniem, czemu zapobiegły podjęte w 1946 r. zabezpieczenia i odcinkowe podmurowanie fundamentów w latach 1953/54. Po pracach konserwatorskich prowadzonych w latach 1991-1993, w 2016 roku przeprowadzono gruntowny remont obudowy wieży i maski. „Krzywa Wieża” w Budziszynie ma wysokość 56 m i nachylenie w kierunku północno-zachodnim wynoszące 1,41 m. Z platformy widokowej roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Görlitz - Zgorzelec

Görlitz - Zgorzelec

Miasto położone w niemieckim kraju związkowym Saksonia, przy granicy z Polską.

👫

Miśnia | Meißen

Miśnia | Meißen

Miasto nad rzeką Łabą, około 13 kilometrów na północ od Drezna.

👫

Lipsk

Lipsk

Jedno z największych miast w Saksonii i ważny ośrodek kulturalny oraz ekonomiczny regionu.

🤩

👫

Drezno

Drezno

Stolica kraju związkowego Saksonia w Niemczech, położona w dolinie rzeki Łaby.