Bukareszt

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stolica i największe miasto Rumunii, położone na równinie Rumuńskiej, nad rzeką Dymbowicą.

Bukareszt ma bogatą historię, która sięga czasów średniowiecznych. Stał się stolicą Rumunii w 1862 roku, a wcześniej był ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym na obszarze Wołoszczyzny.

Miasto jest znane z różnorodności architektonicznej. Można tam znaleźć zarówno historyczne budowle z okresu XIX wieku, jak i nowoczesne wieżowce. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów jest Pałac Parlamentu, który jest jednym z największych budynków administracyjnych na świecie.

Pałac Ludowy

Pałac Ludowy jest jednym z największych budynków administracyjnych na świecie i uważany jest za największy budowany budynek administracyjny. Ma około 270 metrów długości, 240 metrów szerokości i 86 metrów wysokości. Jego architektura jest imponująca, a fasada jest ozdobiona marmurem, kryształami, mozaikami i bogatą dekoracją.

Budowa pałacu rozpoczęła się w 1984 roku, za czasów reżimu komunistycznego Nicolae Ceaușescu. Miało to być symboliczne centrum władzy komunistycznej. Prace budowlane były kontrowersyjne z powodu wielkiego kosztu i destrukcji wielu historycznych budynków oraz skonfiskowania gruntów od mieszkańców Bukaresztu.

Monaster Stavropoleos

Znany także jako Klasztor Stavropoleos (rum. Mănăstirea Stavropoleos), to niewielki, ale wyjątkowo piękny klasztor prawosławny położony w samym centrum Bukaresztu, stolicy Rumunii.

Monaster Stavropoleos został założony w 1724 roku przez greckiego mnicha o nazwisku Ioanichie Stratonikeas. Nazwa Stavropoleos pochodzi od greckiego słowa stavros, co oznacza krzyż, i polis, co oznacza miasto. Klasztor został zbudowany w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła i stał się ważnym ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego w Bukareszcie.

Charakteryzuje się charakterystycznym stylem brâncovenesc, który łączy elementy bizantyjskie, renesansowe i orientalne.

Cerkiew św. Mikołaja

Zbudowany w latach 1905-1909 za namową ówczesnego ambasadora Rosji Mihaila Nicolaevici Giersa i za zgodą cara Mikołaja II, kościół pod wezwaniem św. Mikołaja początkowo pełnił podwójną rolę: miejsce kultu dla rosnącej liczby Rosjan wspólnoty w Bukareszcie, a także element odprężenia dyplomatycznego w stosunkach rosyjsko-rumuńskich na początku XX wieku.

Na dokończenie prac carska rodzina Romanowów wydała około 600 000 rubli w złocie, a plan architektoniczny wykonał zespół budowniczych włoskich i rosyjskich.

Ikonostas - najpiękniejsza ozdoba kościoła, misternie rzeźbiona i złocona; imponująca ze względu na kompozycję elementów składowych, amplitudę i mistrzostwo wykończeń, została wykonana w Moskwie, na wzór Catapetesmy z soboru Świętych Archaniołów na Kremlu.

Ikony cesarskie zostały namalowane przez jednego z najważniejszych przedstawicieli rosyjskiej sztuki renesansu, Wiktora Michajłowicza Wasniecowa (1848-1926.

Rysownik, malarz, scenograf Wasnetsow jest powszechnie znany jako autor słynnej fasady Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, klasycznego przykładu sztuki chwili.

Kościół jest kaplicą uniwersytecką Uniwersytetu w Bukareszcie.

Pasajul Macca-Vilacrosse

Pasajul Macca-Vilacrosse znajduje się w samym centrum Bukaresztu, w pobliżu wielu innych ważnych miejsc i atrakcji, takich jak Uniwersytet Bukareszteński i Bulwar Unirii.

Pasaż został zbudowany w latach 20. XX wieku i jest jednym z niewielu tego rodzaju obiektów w Rumunii. Nazwa pochodzi od nazwisk właścicieli nieruchomości, na których terenie został zbudowany.

Pasajul Macca-Vilacrosse ma charakterystyczną architekturę, którą zdobią kolorowe mozaiki, kute kraty, żelazne konstrukcje i drewniane elementy. Pasaż składa się z dwóch części połączonych mostkiem i jest otwarty z obu stron.

Cerkiew Kretzulescu

Cerkiew Kretzulescu została zbudowana w XVIII wieku, między 1720 a 1722 rokiem, za czasów hospodara rumuńskiego Mikołaja Mavroghena. Była to część większego kompleksu klasztornego, który obejmował także klasztor Kretzulescu. Nazwa cerkwi pochodzi od nazwiska fundatora, którym był bojar Dimitrie Kretzulescu.

Cerkiew Kretzulescu charakteryzuje się tradycyjną architekturą prawosławną. Jest to budowla w stylu broncovenesc, który łączy elementy bizantyjskie, renesansowe i orientalne. Fasada cerkwi jest ozdobiona pięknymi rzeźbionymi detalami i freskami.

Cerkiew św. Demetriusza

Cerkiew Świętego Dymitra ma długą historię sięgającą XVII wieku. Pierwsza wzmianka o cerkwi pochodzi z 1715 roku, a budowa obecnej świątyni została ukończona w 1778 roku.

Cerkiew Świętego Dymitra jest przykładem architektury prawosławnej i charakteryzuje się tradycyjnymi cechami tego stylu. Jej fasada jest zdobiona freskami i rzeźbionymi detalami. Wnętrze cerkwi jest równie piękne i bogate w dekoracje, w tym ikony i freski.

Cerkiew jest poświęcona św. Dymitrowi z Tesaloniki, popularnemu świętemu w tradycji prawosławnej. Święty Dymitr jest czczony jako patron wojowników i żołnierzy.

Polski akcent

Przyzwycziliśmy sie już do widoku autobusów Solaris czy pociągów PESA w wiekszości krajów Europy. Okazuje się że także, wysokiej jakości, polskie pokrywy studzienek burzowych zyskały zaufanie zagranicznych nabywców. DUMA.

Pałac CEC - Casa de Economii și Consemnațiuni

Zbudowany między 8 czerwca 1897 a 1900 rokiem i położony przy Calea Victoriei naprzeciwko Narodowego Muzeum Historii Rumunii, jako nowa siedziba najstarszego banku w Rumunii, publicznej instytucji oszczędnościowej Casa de Depuneri, Consemnațiuni și Economie, później znanej jako CEC.

Ratusz w Bukareszcie

Powstał w latach 1906-1910 według projektu architektonicznego Petre Antonescu, jednego z najważniejszych architektów ówczesnego miasta. Neorumuńska budowla przypomina kształtem kwadratu z głównym wejściem i przedsionkiem z trzema dużymi kolumnami pośrodku fasady.

W latach 1916-1918, podczas okupacji niemieckiej podczas I wojny światowej, budynek użytkowany był przez niemieckie Dowództwo Generalne. Do 1948 r., kiedy uległ zniszczeniu w wyniku bombardowań, mieściło się w nim Ministerstwo Robót Publicznych. 

Ateneum Rumuńskie

Sala koncertowa w centrum Bukaresztu, symbol stolicy Rumunii. 
Otwarty w 1888 roku, ozdobny, kopułowy budynek na planie koła jest najbardziej prestiżową salą koncertową w mieście i siedzibą Filharmonii „George Enescu” oraz festiwalu George Enescu.

Centralna Biblioteka Uniwersytecka w Bukareszcie

Powstała w 1895 roku jako Biblioteka Fundacji Karola I. 
Został zbudowany na ziemi zakupionej przez króla Rumunii Karola I dla Fundacji Uniwersyteckiej Karola I i zaprojektowany przez francuskiego architekta Paula Gottereau.

Cerkiew św. Mikołaja w Bukareszcie

W połowie XIX w. był to kościół cechu handlarzy, tkaczy bawełny i fryzjerów. Po poważnym zniszczeniu w wyniku wielkiego pożaru w Bukareszcie, został rozebrany w 1860 roku. 
Prace nad nowym kościołem postępowały powoli. W 1867 roku, podczas wizyty księcia Karola, pokazano mu trudną sytuację i natychmiast obiecał darowiznę ze swoich osobistych środków. Jego przyznanie w wysokości dziesięciu tysięcy złotych monet uczyniło księcia ktetorem.

Uniwersytet Bukareszteński

Największy i jeden z najstarszych uniwersytetów w Rumunii. Tu budynek Instytutu Medycyny Fizykalnej.

Cerkiew Zlătari - Złotników

Podobno pierwszy kościół w tym miejscu powstał w połowie XVII wieku, prawdopodobnie z drewna, a wzmianka o nim znajduje się w dokumencie z 1667 roku. Legenda głosi, że założycielami byli złotnicy.
Kościół został zbudowany w 1705 roku, a ktetorem został Spătar Mihail Cantacuzino . Hojnie obdarzył klasztor sklepami i majątkami, czyniąc go w XVIII wieku jednym z najbogatszych w kraju.

Palatul justitiei din Bucuresti - Sąd miejski Bukaresztu

Zbudowany w latach 1890-1895 według planów architektów Alberta Ballu, który zaprojektował Pałac Sprawiedliwości w Charleroi w Belgii, i Iona Mincu, który również kierował pracami budowlanymi i narysował szkice dekoracji wnętrz.

Kamień węgielny pod budowę położył osobiście król Rumunii Karol I, 7 października 1890 roku. Świadkowie zdarzenia podają, że uroczystość odbyła się według typowego dla tamtych czasów: król podpisał akt lokacyjny na pergaminie, opieczętował go pieczęcią królewską, po czym król ubrany w biały fartuch ze złotem frędzle, złożyłem pergamin w fundamencie i położyłem pierwszą cegłę.

Muzeum Narodowe Historii Rumunii

Muzeum w dawnym Pałacu Pocztowym, w którym mieści się również muzeum filatelistyczne. Na powierzchni ponad 8000 metrów kwadratowych zbiory eksponowane są w 60 salach wystawowych.

Jest to najważniejsze muzeum historii i archeologii w Rumunii, zarówno pod względem wielkości, jak i wartości eksponatów.

Curtea Veche - Dwór hospodarów Wołoszczyzny

Pierwszy dwór królewski w Bukareszcie, przestał funkcjonować po pożarze w 1718 roku, który zniszczył cały Bukareszt oraz po trzęsieniu ziemi w 1738 roku. Cały Dwór Królewski składał się z Pałacu Wojewódzkiego, Kościoła Zwiastowania, później znanego jako kościół Curtea Veche, domu z salami przyjęć, kancelarii królewskiej, stajni i ogrodu.

W opinii badaczy zajmujących się historią Bukaresztu wynika, że dwór zbudował Mircea Starszy, gdzieś pod koniec XIV i na początku XV wieku.

Biserica Bărăția - kościół rzymskokatolicki

Jego nazwa, używana w języku staro-rumuńskim w odniesieniu do kilku kościołów katolickich, pochodzi od węgierskiego słowa pochodzenia słowiańskiego barát , oznaczającego brat lub mnich.
Historia kościoła sięga roku 1314, kiedy to franciszkanie w pobliżu dawnych osad na terenie dzisiejszego Bukaresztu zbudowali drewniany kościół, przeznaczony głównie dla włoskich kupców udających się do Cesarstwa Bizantyjskiego.

Plac Konstytucji w Bukareszcie

Znany również jako Plac Pałacowy, jest jednym z największych placów w centrum Bukaresztu, stolicy Rumunii. Plac znajduje się przed Pałacem Parlamentu - największym budynkiem w Europie.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Târgoviște

Târgoviște

Historyczna stolica Wołoszczyzny, stolica okręgu Dâmbovița.