Târgoviște

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Historyczna stolica Wołoszczyzny, stolica okręgu Dâmbovița.

Târgoviște pełniło rolę stolicy Wołoszczyzny w okresie średniowiecza, a konkretnie w latach 1418-1659. Było to ważne centrum administracyjne i kulturalne regionu.

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest Zamek Târgoviște (Cetatea Târgoviștei), który pełnił rolę rezydencji książąt Wołoszczyzny. W zamku tym mieści się muzeum prezentujące historię regionu.

Nicolae Ceaușescu i jego żona Elena zostali schwytani w Târgoviște podczas rewolucji w grudniu 1989 roku i tam osądzeni oraz straceni przez pluton egzekucyjny. Wydarzenia te miały miejsce na terenie koszar wojskowych w Târgoviște.

 

Dwór Królewski w Târgoviște - Curtea Domnească

Pierwszy budynek mogący pełnić funkcję rezydencji królewskiej wzniósł około 1400 roku Mircea Starszy, prawdopodobnie w celu zapewnienia stolicy swojemu synowi, współpracownikowi i następcy Michałowi I.

Obecny wygląd uzyskał po akcji restauratorsko-konserwatorskiej w 1961r., kiedy część twierdzy Târgoviște, pałac królewski i należące do niej budynki zostały zorganizowane jako muzeum i udostępnione dla turystów.

Biserica Mare Domnească czyli Wielki Kościół Królewski

Kościół Królewski jest fundacją wojewody Petru Cercela na wzór kościoła metropolitalnego w mieście, ale o znacznie większych gabarytach, będąc w momencie swojej budowy największą budowlą sakralną na Wołoszczyźnie. Obraz, zachowany do dziś, powstał w całości w latach 1696-1698, za panowania Konstantyna Brâncoveanu i zawiera największą galerię portretów władców Wołoszczyzny.

Kościół Gminny - Biserica Târgului

Cerkiew pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

Obecny budynek, położony w centrum Târgoviste, wzniósł w 1654 roku Udriste Nasturel w miejscu innego, prawdopodobnie pochodzącego z XVI wieku.

Katedra arcybiskupia w Târgovişte

Kościół pod wezwaniem Wniebowstąpienia Bożego, zbudowana w latach 1892-1895 na miejscu dawnej siedziby Metropolii Wołoskiej, jest największym miejscem kultu w Târgovişte, pełniącym funkcję katedry archidiecezji.
Obecny kościół, zbudowany według planów francuskiego architekta André Lecomte du Noüy, wezwany do Rumunii przez króla Karola I w celu renowacji kilku miejsc kultu.

Kościół świętych wojewodów Mihaila i Gavrila w Târgoviște

Przed pierwszą dokumentacją poświadczającą z 1615 roku kościół powstał na miejscu starszej budowli. Na planie trójdzielnym, ze smukłą iglicą na nawie i gankiem na filarach, prezentuje osobliwości architektoniczne, które czynią go wyjątkowym wśród kościołów w wieku XVI i początku wieku XVII. Poważnie zniszczony przez trzęsienia ziemi w latach 1977, 1986 i 1990.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Bukareszt

Bukareszt

Stolica i największe miasto Rumunii, położone na równinie Rumuńskiej, nad rzeką Dymbowicą.