Jedno z największych miast i ważne centrum kulturalne i naukowe Rumunii.
Jadąc do Klużu, uzbrojeni w zasłyszane opinie, spodziewaliśmy się zobaczyć miasto podobne do Krakowa a zastaliśmy miasto podobne co najwyżej do Lublina.
Cluj-Napoca, podobnie jak Kraków, jest dużym ośrodkiem uniwersyteckim więc oferta kulturalno gastronomiczna jest bogata ale podobieństwa na tym się kończą.
Choć miasto jest miejscem urodzin króla Macieja Korwina, to nigdy nie było centrum politycznym i administracyjnym Siedmiogrodu. Kluż był ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym, co przekłada się na jego charakter. Nie znajdziecie tu monumentalnych pomników władzy jak Wawel, Hradczany czy Buda, więc żeby sobie to zrekompensować, Węgrzy postawili wielki pomnik Macieja Korwina pod katedrą, a Rumuni skromną Wilczycę Kapitolińską przy bulwarze Eroilor.
Mimo tych różnic, jest jednak coś, na pierwszy rzut oka nieuchwytnego, co czyni Kluż podobnym, nie tyle do Krakowa, co do każdego innego miasta w naszej części Europy. Musiałem się chwilę zastanowić, dlaczego w tym mieście poczułem się bliższy domu. W Klużu brak jest napowietrznych linii energetycznych niskiego napięcia, czyli elementu wprowadzającego nieporządek w tkankę rumuńskich miast. Dzięki temu miasto wygląda schludnie i elegancko.
Miejsca do parkowania.
Z tym jest tragedia, zwłaszcza jeśli mieszkasz w hotelu w ścisłym centrum miasta. Niesamowite jest to, że człowiek był samochodem w Budapeszcie, Neapolu czy Barcelonie i nigdy bym nie przypuszczał że pokona mnie jakiś Cluj-Napoca … krążyliśmy po ulicach z 40 minut zanim się poddałem.
W centrum jest tylko jeden płatny parking, pod Katedrą Świętego Michała, a cena zwala z nóg. Za mniej niż 24 godziny zapłaciliśmy ok. 350 zł. Na domiar złego płatność jest możliwa tylko banknotami o nominałach do 10 lei, więc jeszcze trzeba się nabiegać po sklepach żeby rozmienić gotówkę.
Czy warto odwiedzić Kluż? Tak, ale jeżeli jedziecie tam samochodem to zadbajcie o miejsce do parkowania, czyli nie pchajcie się do ścisłego centrum miasta.
Miasto jest pełne pięknych zabytków architektonicznych, w tym gotyckich, barokowych i secesyjnych budowli. Jednym z najważniejszych obiektów jest Katedra św. Michała, imponujący gotycki kościół z wieżą o wysokości 76 metrów.
Miasto jest siedzibą wielu firm, zwłaszcza z branży technologicznej i informatycznej. To centrum dla rozwoju nowych technologii i innowacji w kraju.
W historii miasta istniały różne okresy, gdy była ona pod panowaniem różnych kultur, w tym rumuńskiej i węgierskiej, dlatego istnieją różne nazwy dla tego samego miejsca w różnych językach. Cluj [pol. Kluź] to po węgiersku Kolozsvár, a Napoca to łacińska nazwa używana w czasach rzymskich.
Jest też polski akcent w Klużu.
https://www.kuleta.pl/htm/a/rumunia/kluj-napoca/kluj-napoca-073.jpg
Wilczyca Kapitolińska, a jakże, to Rumunia ...
Katedra św. Michała w Klużu
Katedra św. Michała (rum. Catedrala Sfântul Mihail, węg. Szent Mihály-templom) w Klużu-Napoka to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych świątyń w Rumunii. Budowa katedry rozpoczęła się w XIV wieku, a ukończono ją w XV wieku. Jest to jeden z najważniejszych przykładów architektury gotyckiej w regionie Transylwanii. Katedra przeszła wiele zmian i renowacji w ciągu wieków, co wpłynęło na jej wygląd i styl.
Kościół Franciszkanów w Klużu
Pierwszy rzymskokatolicki kościół w Klużu, który zbudowano w XI-XII wieku, ale został on zniszczony podczas najazdu tatarskiego w 1241. W XIII wieku posadowiono na jego miejscu późnoromańską świątynię, przebudowaną potem w XV wieku w stylu gotyckim. Od 1609 budynek został przekazany kalwinom. W 1728 franciszkanie wrócili do Klużu i poddali kościół kolejnej przebudowie w syulu barokowym.
Parcul Central
Park został założony w 1827 roku i jest jednym z najstarszych parków miejskich w Rumunii. Jego nazwa "Parcul Central Simion Bărnuțiu" została nadana na cześć Simiona Bărnuțiu, rumuńskiego prawnika i działacza społecznego.
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Klużu-Napoce
Budowa soboru rozpoczęła się w 1923 roku i trwała do 1933 roku. Sobór został wzniesiony w stylu neobizantyjskim i jest jednym z najważniejszych przykładów tego stylu architektonicznego w Rumunii.
Piața Unirii
Stanowiło rdzeń średniowiecznego miasta Cluj, skupionego wokół kościoła parafialnego św. Michała. Rynek jest jednym z największych pod względem wielkości (ok. 220m na 160m) dawnych rynków zlokalizowanych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Historycznie jest to drugi plac Klużu, po Piaţa Mică (obecnie Piaţa a Muzeului), w średniowieczu nazywany był Piaţa Mare. Po 1918 roku plac otrzymał nazwę Piaţa Unirii i taką nazwę nosi do dziś. Na środku placu znajduje się kościół św. Michała i pomnik Macieja Korwina.
Grekokatolicka Katedra Przemienienia Pańskiego
Katedra Przemienienia Pańskiego została zbudowana w latach 1775-1779. Jest to jedna z najstarszych i najważniejszych grekokatolickich świątyń w regionie Transylwanii.
Katedra jest przykładem architektury barokowej i charakteryzuje się piękną fasadą oraz ozdobnym wnętrzem. Jej architektura nawiązuje do tradycji architektonicznych tej epoki.
Wnętrze katedry jest bogato zdobione i zawiera liczne ikony, freski i rzeźby, które są typowe dla tradycji grekokatolickiej. Wnętrze świątyni jest miejscem modlitwy i nabożeństw dla wiernych grekokatolickich.
Dom Macieja Korwina
Miejsce o dużym znaczeniu historycznym, ponieważ Mathias Corvinus był jednym z najważniejszych węgierskich królów, a jego panowanie było okresem wielkiego rozwoju kultury i sztuki na Węgrzech. Obecnie w budynku mieści sie biblioteka uniwersytecka.
Rumuńska Opera Narodowa w Kluż-Napoka
Zbudowana w latach 1904-1906 przez słynnych austriackich architektów Ferdinanda Fellnera i Hermanna Helmera, którzy na przełomie XIX i XX wieku zaprojektowali kilka teatrów i pałaców w całej Europie, w tym teatry w Jassach, Oradei, Timișoarze i Czerniowcach.
Budynek został otwarty 8 września 1906 roku i do 1919 roku, kiedy Cluj był częścią Królestwa Węgier, był siedzibą miejscowego Węgierskiego Teatru Narodowego.
Pomnik Macieja Korwina
Zaprojektowany przez Jánosa Fadrusza i otwarty w 1902 roku, przedstawia Macieja Korwina. Jest wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków Rumunii. Po odlaniu rzeźby z brązu w odlewni rudy wykonano kolejny model gipsowy, który wysłano na Wystawę Światową w Paryżu, gdzie został nagrodzony Grand Prix, najwyższą nagrodą na Wystawie Światowej.
Grekokatolicka Katedra Męczenników i Wyznawców XX wieku w Klużu-Napoce
Prace budowlane nad katedrą rozpoczęły się w 1993 roku, zostały przerwane z powodu braku funduszy w 2000 roku, ale także ze względu na modyfikację projektu, gdyż kościół był zdecydowanie za wysoki. Po dokonanych zmianach nowy wygląd katedry jest znacznie bliższy stylowi bizantyjskiemu, charakterystycznemu dla Kościoła greckokatolickiego
Obelisk Karoliny
W 1817 roku austriacka cesarzowa Karolina Augusta wraz z mężem, cesarzem Franciszkiem I, odwiedziła Kluż, mając na celu wzmocnienie lojalności poddanych z tej części imperium. W wyniku tej wizyty mieszkańcy Klużu zainicjowali projekt budowy pomnika poświęconego tej wizycie.
Obelisk ma wysokość 10m, a na 3 jego bokach znajdują się płaskorzeźby przedstawiające aspekty wizyty cesarskiej.
Jest to pierwszy świecki pomnik Klużu, pozostałe zbudowane do tego czasu w mieście mają znaczenie religijne.