Timisoara

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Miasto w zachodniej Rumunii, położone nad rzeką Bega w regionie Banat.

W ciągu wieków miasto przechodziło wiele zmian rządów i wpływów kulturowych, w tym węgierskich, tureckich, austriackich i rumuńskich. Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii miasta było Wiosenne Powstanie w 1848 roku, które miało duży wpływ na rozwijający się ruch narodowy w Rumunii.

Timișoara jest znana z różnorodności architektonicznej. W centrum miasta można znaleźć wiele zabytkowych budynków z różnych epok, w tym z okresu baroku, neoklasycyzmu i secesji. Miasto jest często określane jako "Mały Wiedeń" ze względu na liczne zabytki związane z architekturą austriacką.

Najpierw wyjaśnienia dla historycznych purystów: tak, zdaję sobie że Timisoara leży w regionie Banat, ale dla uproszczenia traktuję wszystkie utracone przez Węgry, na rzecz Rumunii, ziemie za Transylwanię. Nie jest to duże nadużycie, ponieważ Banat przez wiele lat był częścią Siedmiogrodu.

Ale wróćmy do samego miasta. Piękna architektura, charakterystyczna dla tego regionu, przynajmniej w samym centrum, nie jest oszpecona tak bardzo naziemnymi liniami elektrycznym jak Bukareszt i miasta Wołoszczyzny. Znajdziecie jeszcze w Timisoarze kilka zaniedbanych miejsc lecz one nie przytłaczają całości.

Z wyborem odpowiedniej restauracji nie będzie problemów, choć jak na mój gust jest tam nadreprezentacja kuchni włoskiej ale to zmora wszystkich miast w Europie, przynajmniej dla turystów którzy nie jeżdżą do Rumunii aby spróbować pizzy. Ale restauracji z lokalną kuchnią w tym wieloetnicznym mieście także nie brakuje.

Pisząc o wieloetniczności, nie mam na myśli budek z sajgonkami, prowadzonych przez przybyszów z Wietnamu, którzy w Rumunii wylądowali miesiąc temu tylko etnosy związane z tym miastem od stuleci. W Timisoarze mieszkają Rumuni, Węgrzy, potomkowie SasówSerbowie. Każdy z tych narodów ma swoje instytucje, teatry i kościoły. A jeżeli są jednego wyznania to w katedrze katolickiej mają osobne msze święte po niemiecku, rumuńsku i węgiersku.

 

A minusy?

Timisoara jednak ustępuje takim miastom jak Sybin i Kluj-Napoca pod względem infrastruktury turystycznej, zabytków czy gastronomii.

Dlaczego osobiście nie mam dobrych wspomnień z tego miasta? Otóż zostałem pogryziony w hotelu przez pluskwy. Nie polecam. Zepsuło mi to tydzień życia ale więcej opiszę w relacji z Sybina.

Dla jasności, hotel był czysty, wszystko działało a pluskwy mogliśmy przywieźć w bagażach my lub jacyś goście przed nami. Takie rzeczy się zdażają.

Sobór Trzech Świętych Hierarchów w Timișoarze

Kościół wzniesiony w latach 1937–1940 dla wiernych przwosławnego kościoła rumuńskiego. Jej patronami to:: święty Bazyli Wielki, święty Grzegorz Teolog i święty Jan Chryzostom. W mojej opinii, sobór robi wrażenie zarówna z zewnątrz jak i w środku.

Katedra św. Jerzego w Timișoarze

To jeden z najważniejszych kościołów w mieście i siedziba archidiecezji Timișoara. Katedra położona jest w samym centrum Timișoary, na placu Unirii.

Katedra Serbska w Timisoarze

Serbska katedra prawosławna, poświęcona Wniebowstąpieniu Pańskiemu. Kościół został zbudowany w latach 1744-1748 w stylu barokowym. Obok katedry znajduje się siedziba serbskiej prawosławnej diecezji Timișoara.

Tradycyjna orientacja kościoła z ołtażem zwróconym na wschód, sprawia że katedra zwrócona jest absydą a nie frontem, do głównego placu miasta. Od 1964 r. kościół jest uznawany za zabytek historyczny.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Bran

Bran

Miasto znane głównie z powodu swojego imponującego zamku, znanego jako zamek Drakuli.

Kluż-Napoka [Cluj-Napoca]

Kluż-Napoka [Cluj-Napoca]

Jedno z największych miast i ważne centrum kulturalne i naukowe Rumunii.

Turda

Turda

Górnicze miasto w kotlinie Alba Iulia, nad rzeką Ariesul Mare.

Sighisoara

Sighisoara

Miejsce urodzin Vlada III, znanego również jako Książę Drakula.

Braszów

Braszów

Miasto w środkowej Rumunii, położone w Karpatach, w regionie Transylwanii.

Sybin - Sibiu

Sybin - Sibiu

Sibiu (rum. Sibiu, niem. Hermannstadt) to miasto w środkowej Rumunii, położone w Górach Fogaraskich, nad rzeką Cibin.

🤩

👫

Oradea

Oradea

Miasto w północno-zachodniej Rumunii, położone na granicy z Węgrami, nad rzeką Keresztur.