Miśnia | Meißen

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Miasto nad rzeką Łabą, około 13 kilometrów na północ od Drezna.

Miśnia to urocze saksońskie miasta o słowiańskich korzeniach ale pobytu tam ni mogę uznać za udany, ponieważ:

  •  Pogoda i okres po Tag der Arbeit sprawił że wiele sklepów i lokali było zamkniętych lub pracowało na pół gwizdka.
  •  Problemy z GPS. Najpierw nie potrafił zaprowadzić nas na parking na starym mieście a potem do muzeum Königlich-Polnische und Kurfürstlich-Sächsische Porzellan-Manufaktur czyli Królewsko-Polskiej i Elektorsko-Saskiej Manufaktury Porcelany. Sama wytwórnia mieściła się na zamku Albrechtsburg, ale muzeum jej wyrobów jest w innym miejscu, a GPS na tych krętych i górskich uliczkach starego Meißen, się pogubił.
  •  Żeby wejść do Katedry św. Jana i św. Donata, trzeba było kupić bilet, jakby to była co najmniej Hagia Sophia w Konstantynopolu lub Muzea Watykańskie. Co oni sobie wyobrażają? Może dlatego że Meißen to byłe NRD, bo w Bawarii z czymś takim się nie spotkałem.

 

Czy odwiedziłbym Miśnię jeszcze raz?

Nie wiem. Być może jeśli byłoby po drodze.

Miśnia, mimo że posiada swoje atuty, to jednak nie może równać się z Bambergiem lub Ratysboną.

Miśno ma długą historię sięgającą czasów średniowiecza i jest znane z pięknej architektury oraz związanych z nim atrakcji turystycznych.

Jedną z głównych atrakcji Miśnia jest Zamek Miśnieński (Meißner Albrechtsburg) – jeden z najstarszych zamków w Niemczech. Zamek ten został zbudowany w 15. wieku i pełnił funkcję rezydencji książąt-elektorów Saksonii. Obecnie jest to popularne miejsce dla turystów, którzy mogą zwiedzać jego sale, muzea oraz podziwiać piękne widoki na okolicę.

Ponadto, Miśno słynie z produkcji porcelany. Tutaj znajduje się słynna Fabryka Porcelany Miśnieńskiej (Meißener Porzellan), która jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych producentów porcelany w Europie. Fabryka oferuje zwiedzanie, gdzie można zobaczyć proces produkcji porcelany oraz zakupić unikalne wyroby.

Stare miasto w Miśni

Katedra w Miśni

Katedra Świętej Marii i Świętego Donata (Meißner Dom), który jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w regionie. Katedra ta ma bogatą historię sięgającą średniowiecza i wyróżnia się swoją imponującą architekturą, m.in. gotyckim chórem i wieżami. Wnętrze katedry jest równie imponujące, z licznymi dziełami sztuki i pięknymi witrażami.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Miśni

Kościół Frauenkirche z ośmiokątną barokową wieżą, znany jest między innymi z pierwszego na świecie grywalnego carillonu wykonanego z miśnieńskiej porcelany, który gra sześć razy dziennie.
Pierwsza wzmianka o kaplicy Unsere Lieben Frauen St. Marien  pojawiła się w dokumencie z 1205 roku. Rozbudowę miśnieńskiego kościoła Najświętszej Marii Panny do obecnego kształtu przeprowadzono pod koniec XV wieku.

Ratusz w Miśni

Zbudowany w latach 1472-1478 w stylu późnogotyckim, jest jedną z najstarszych budowli w Saksonii.

Zamek Albrechtsburg

Jeden z najsłynniejszych zabytków architektury późnogotyckiej, uważany za pierwszy zamek zbudowany w Niemczech.
Od 1471 roku elektorzy Wettyni i książęta Saksonii wznieśli tu pałac mieszkalny na miejscu starszego średniowiecznego zamku. W 1710 r. przeniosła się tu fabryka porcelany w Miśni a po 1864 roku zamek został ponownie przebudowany, liczne pomieszczenia pomalowano malowidłami historycznymi. 
Dziś zamek na wzgórzu jest chronionym dobrem kulturowym.

Bahrmannsches Brauhaus - Browar w Miśni

Bahrmannsche Brauhaus w Miśni został zbudowany na fundamentach gotyckich w 1570 roku. Pierwsza udokumentowana wzmianka o placu lub budynku pochodzi z 1460 roku. Browar zyskał sławę dzięki przodkom obecnego właściciela, którzy do końca XIX wieku warzyli w budynku piwo.
Budynek przez długi czas użytkowany był przez browar Schwerter.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Görlitz - Zgorzelec

Görlitz - Zgorzelec

Miasto położone w niemieckim kraju związkowym Saksonia, przy granicy z Polską.

👫

Budziszyn - Bautzen

Budziszyn - Bautzen

Jedno z najstarszych miast w Saksonii, o bogatej historii sięgającej około 1000 lat. Ośrodek kultury i języka łużyckiego.

👫

Lipsk

Lipsk

Jedno z największych miast w Saksonii i ważny ośrodek kulturalny oraz ekonomiczny regionu.

🤩

👫

Drezno

Drezno

Stolica kraju związkowego Saksonia w Niemczech, położona w dolinie rzeki Łaby.