Bamberg

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

Urokliwe miasto w północnej Bawarii, w rejencji Górna Frankonia.

Bamberg ma bogatą historię sięgającą IX wieku. Miasto zostało założone jako biskupia siedziba i zachowało swoje historyczne centrum do dzisiaj. W 1993 roku starówka Bambergu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Starówka: Jednym z głównych punktów orientacyjnych w Bambergu jest jego piękna starówka. Posiada ona zabytkowe budynki, wąskie brukowane uliczki i liczne kościoły. Głównym punktem jest katedra Bambergska (Bamberger Dom) - imponujący gotycki kościół z XIII wieku.

Rauchbier: Bamberg słynie z piwa, a w szczególności z odmiany zwanej Rauchbier. Jest to ciemne piwo o charakterystycznym, wyraźnym smaku wędzonego słodu. Browary w Bambergu produkują to unikalne piwo od setek lat.

Wyspa Miejska: W centrum miasta znajduje się Wyspa Miejska (Klein Venedig), która jest popularnym miejscem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Jest to obszar z malowniczymi kamienicami zbudowanymi na palach, z widokiem na rzekę Regnitz.

Stare Ratusze: Bamberg ma dwa historyczne ratusze. Główny ratusz (Altes Rathaus) znajduje się na Wyspie Miejskiej i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Drugi ratusz (Neues Rathaus) jest bardziej nowoczesny i znajduje się na jednym z wzgórz.

Udając się do Bambergu wiedzieliśmy czego się spodziewać: malownicze niemieckie miasto z mnóstwem ciężkiego niemieckiego baroku, czyli tak jak powinno być. Mimo to Bamberg nas przytłoczył swoją wspaniałością, dlatego miasto znalazło się w kategorii pozytywnych zaskoczeń.

Stolica biskupów Frankonii to perła i esencja niemieckiego baroku. Wydaje się, że w obrębie starego miasta, a jest ono naprawdę duże, nie ma ani jednej „zwyczajnej” kamienicy.

Co zobaczyć w Bambergu?

Przyznam, że mimo że chodziliśmy po mieście cały dzień i tak nie zobaczyliśmy wszystkiego. Nie dotarliśmy do Opactwa Michaelsberg i pewnie w wielu innych miejscach po drodze do Michaelsbergu. Z tego co mogę polecić, to:

  • Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu z ołtarzem Wita Stwosza.
  • Stary ratusz w Bambergu - najbardziej charakterystyczna i jedna z najstarszych budowli miasta.
  • Kościół Matki Bożej Miłosierdzia, przy rynku warzywnym na wyspie.

Co zjeść i wypić w Bambergu?

To samo co w całej Bawarii: wursty, golonkę i sznycle, ale plus jest taki, że frankońskie potrawy już bardziej przypominają to co znamy w Polsce, czyli jeżeli nie lubisz musztardy słodkiej jak melasa, będziesz zadowolony.

Górna Frankonia to podobno region z największym zagęszczeniem browarów na świecie, więc w kwestii piwa nie ma problemów, jest jednak pewien bamberski gatunek piwa który jest dyskusyjny. Chodzi o ciemne piwo z wędzonego słodu. Nie jest to gatunek wybitny a raczej taka ciekawostka dla turystów. Serwują to w Schlenkerla die historische Rauchbierbrauerei w pobliżu Starego Ratusza.

Stare miasto w Bambergu

Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu

Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego (St. Peter und St. Georg Dom) znajduje się w mieście Bamberg w Niemczech. Jest to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w kraju i jednocześnie siedziba arcybiskupów Bambergu.

Katedra została zbudowana w stylu romańskim w XI wieku, ale później przeszła wiele przebudów i rozbudów, co nadawało jej cechy gotyckie i barokowe. W wyniku tych modyfikacji, obecnie możemy podziwiać różnorodne style architektoniczne w tej budowli.

Charakterystycznymi cechami katedry są jej cztery wieże, w tym dwie potężne wieże dzwonnicze, które dominują nad panoramą miasta Bamberg. Wnętrze katedry jest imponujące, z licznymi kaplicami, ołtarzami i rzeźbami. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, który jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki sakralnej w Niemczech.

Stary ratusz w Bambergu

Stary Ratusz w Bambergu (niem. Altes Rathaus) to jedna z najbardziej charakterystycznych, najczęściej fotografowanych i najstarszych budowli miasta.

Oddziela średniowieczne miasto na dwie części. Budowla powstała w drugiej połowie XV wieku na sztucznej wyspie pośrodku rzeki.

Obecny wygląd budynku jest w dużej mierze efektem przebudowy w stylu barokowym z XVIII wieku

Kościół Matki Bożej Miłosierdzia

Pfarrkirche Unsere Liebe Frau w Bambergu, znana również jako Kościół Matki Bożej Miłosierdzia, to jedna z ważniejszych świątyń w Bambergu, Niemczech. Oto kilka informacji na temat tego kościoła:

Pierwotny kościół został zbudowany w XII wieku w stylu romańskim. Początkowo był kościołem parafialnym, a w XIII wieku został przekształcony w kościół klasztorny dla dominikanów. Obecna świątynia jest wynikiem przebudowy w stylu gotyckim, która miała miejsce w XV wieku.

Kościół Unsere Liebe Frau charakteryzuje się gotycką architekturą. Posiada wysoką nawę, wieże oraz sklepienie krzyżowo-żebrowe. We wnętrzu można podziwiać liczne zabytki, w tym ołtarz główny z XV wieku, rzeźby, witraże i freski.

Ołtarz główny w kościele Unsere Liebe Frau jest jednym z najważniejszych zabytków tego typu w Bambergu. Centralną część ołtarza zajmuje figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Kościół św. Marcina

Barokowy kościół z XVII wieku, z ozdobną fasadą. 
Kościół znajduje się w starej części miasta, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Ingolstadt

Ingolstadt

Miasto nad Dunajem, około 80 kilometrów na północ od Monachium. Jest piątym co do wielkości miastem w Bawarii. Siedziba Audi.

👫

Augsburg

Augsburg

Trzecie co do wielkości miasto w Bawarii i jedno z najstarszych miast w Niemczech, mające bogatą historię sięgającą czasów rzymskich.

😒

Ratysbona

Ratysbona

Znana również jako Regensburg, to miasto w południowych Niemczech, położone w dolinie rzeki Dunaj.

🤩

👫

Muzeum Audi w Ingolstadt

Muzeum Audi w Ingolstadt

Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom marki Audi.

😒

👪

🚗

Monachium

Monachium

Stolica i największe miasto Bawarii, południowego kraju Niemiec. Jest to także trzecie co do wielkości miasto w Niemczech.

👫

Muzeum BMW w Monachium

Muzeum BMW w Monachium

Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom słynnego niemieckiego producenta samochodów i motocykli BMW.

👪

🚗

Norymberga

Norymberga

Bawarskie miasto, jedno z największych i najważniejszych miast regionu, znane ze swojej bogatej historii, architektury i kultury.

👫