Bamberg

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

Urokliwe miasto w północnej Bawarii, w rejencji Górna Frankonia.

Udając się do Bambergu wiedzieliśmy czego się spodziewać: malownicze niemieckie miasto z mnóstwem ciężkiego niemieckiego baroku, czyli tak jak powinno być. Mimo to Bamberg nas przytłoczył swoją wspaniałością, dlatego miasto znalazło się w kategorii pozytywnych zaskoczeń.

Stolica biskupów Frankonii to perła i esencja niemieckiego baroku. Wydaje się, że w obrębie starego miasta, a jest ono naprawdę duże, nie ma ani jednej „zwyczajnej” kamienicy.

Co zobaczyć w Bambergu?

Przyznam, że mimo że chodziliśmy po mieście cały dzień i tak nie zobaczyliśmy wszystkiego. Nie dotarliśmy do Opactwa Michaelsberg i pewnie w wielu innych miejscach po drodze do Michaelsbergu. Z tego co mogę polecić, to:

  • Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu z ołtarzem Wita Stwosza.
  • Stary ratusz w Bambergu - najbardziej charakterystyczna i jedna z najstarszych budowli miasta.
  • Kościół Matki Bożej Miłosierdzia, przy rynku warzywnym na wyspie.

Co zjeść i wypić w Bambergu?

To samo co w całej Bawarii: wursty, golonkę i sznycle, ale plus jest taki, że frankońskie potrawy już bardziej przypominają to co znamy w Polsce, czyli jeżeli nie lubisz musztardy słodkiej jak melasa, będziesz zadowolony.

Górna Frankonia to podobno region z największym zagęszczeniem browarów na świecie, więc w kwestii piwa nie ma problemów, jest jednak pewien bamberski gatunek piwa który jest dyskusyjny. Chodzi o ciemne piwo z wędzonego słodu. Nie jest to gatunek wybitny a raczej taka ciekawostka dla turystów. Serwują to w Schlenkerla die historische Rauchbierbrauerei w pobliżu Starego Ratusza.

Bamberg ma bogatą historię sięgającą IX wieku. Miasto zostało założone jako biskupia siedziba i zachowało swoje historyczne centrum do dzisiaj. W 1993 roku starówka Bambergu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Starówka: Jednym z głównych punktów orientacyjnych w Bambergu jest jego piękna starówka. Posiada ona zabytkowe budynki, wąskie brukowane uliczki i liczne kościoły. Głównym punktem jest katedra Bambergska (Bamberger Dom) - imponujący gotycki kościół z XIII wieku.

Rauchbier: Bamberg słynie z piwa, a w szczególności z odmiany zwanej Rauchbier. Jest to ciemne piwo o charakterystycznym, wyraźnym smaku wędzonego słodu. Browary w Bambergu produkują to unikalne piwo od setek lat.

Wyspa Miejska: W centrum miasta znajduje się Wyspa Miejska (Klein Venedig), która jest popularnym miejscem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Jest to obszar z malowniczymi kamienicami zbudowanymi na palach, z widokiem na rzekę Regnitz.

Stare Ratusze: Bamberg ma dwa historyczne ratusze. Główny ratusz (Altes Rathaus) znajduje się na Wyspie Miejskiej i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Drugi ratusz (Neues Rathaus) jest bardziej nowoczesny i znajduje się na jednym z wzgórz.

Stare miasto w Bambergu

Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu

Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego (St. Peter und St. Georg Dom) znajduje się w mieście Bamberg w Niemczech. Jest to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w kraju i jednocześnie siedziba arcybiskupów Bambergu.

Katedra została zbudowana w stylu romańskim w XI wieku, ale później przeszła wiele przebudów i rozbudów, co nadawało jej cechy gotyckie i barokowe. W wyniku tych modyfikacji, obecnie możemy podziwiać różnorodne style architektoniczne w tej budowli.

Charakterystycznymi cechami katedry są jej cztery wieże, w tym dwie potężne wieże dzwonnicze, które dominują nad panoramą miasta Bamberg. Wnętrze katedry jest imponujące, z licznymi kaplicami, ołtarzami i rzeźbami. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, który jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki sakralnej w Niemczech.

Stary ratusz w Bambergu

Stary Ratusz w Bambergu (niem. Altes Rathaus) to jedna z najbardziej charakterystycznych, najczęściej fotografowanych i najstarszych budowli miasta.

Oddziela średniowieczne miasto na dwie części. Budowla powstała w drugiej połowie XV wieku na sztucznej wyspie pośrodku rzeki.

Obecny wygląd budynku jest w dużej mierze efektem przebudowy w stylu barokowym z XVIII wieku

Kościół Matki Bożej Miłosierdzia

Pfarrkirche Unsere Liebe Frau w Bambergu, znana również jako Kościół Matki Bożej Miłosierdzia, to jedna z ważniejszych świątyń w Bambergu, Niemczech. Oto kilka informacji na temat tego kościoła:

Pierwotny kościół został zbudowany w XII wieku w stylu romańskim. Początkowo był kościołem parafialnym, a w XIII wieku został przekształcony w kościół klasztorny dla dominikanów. Obecna świątynia jest wynikiem przebudowy w stylu gotyckim, która miała miejsce w XV wieku.

Kościół Unsere Liebe Frau charakteryzuje się gotycką architekturą. Posiada wysoką nawę, wieże oraz sklepienie krzyżowo-żebrowe. We wnętrzu można podziwiać liczne zabytki, w tym ołtarz główny z XV wieku, rzeźby, witraże i freski.

Ołtarz główny w kościele Unsere Liebe Frau jest jednym z najważniejszych zabytków tego typu w Bambergu. Centralną część ołtarza zajmuje figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Kościół św. Marcina

Barokowy kościół z XVII wieku, z ozdobną fasadą. 
Kościół znajduje się w starej części miasta, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Untere Brücke - Dolny most

Drugi, mniej reprezentacyjny z mostów przy Starym Ratuszu. Na uwagę zasługują szczególnie graffiti zrobione za pomocą myjki ciśnieniowej.

Neue Residenz Bamberg

Nowa rezydencja w Bambergu wraz z katedrą i Starym Dworem tworzy historycznie rozwinięty zespół pałacowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dwa barokowe skrzydła znajdujące się na placu katedralnym zostały zbudowane w latach 1697-1703 za księcia-biskupa Lothara Franza von Schönborna według planów Leonharda Dientzenhofera. W latach 1604-1612 zbudowano dwa tylne skrzydła renesansowe. 

Brunnen Alte Pferdetränke

Budynek wybudowany w stylu renesansowym. Zanim to nastąpiło, w tym samym miejscu stał Castrum Babenberg, pałac cesarza Henryka II, a od 1007 r. budynek służył także jako rezydencja biskupia. Parterowy pałac został zbudowany na Placu Katedralnym w 1185 roku. 
Pod koniec XVI wieku obok Pallas na zlecenie biskupa Würzburga Wita II wzniesiono renesansowy budynek.

Pozostała jedyna wieża, z czasów cesarza Henryka II. W podziemiach wieży znajduje się kaplica św. Tomasza. Został on poświęcony przez papieża Benedykta w 1020 roku, kiedy przybył on z podróżą do Bambergu. W tym czasie Wielkanoc spędzał u cesarza Henryka II.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Ingolstadt

Ingolstadt

Miasto nad Dunajem, około 80 kilometrów na północ od Monachium. Jest piątym co do wielkości miastem w Bawarii. Siedziba Audi.

👫

Augsburg

Augsburg

Trzecie co do wielkości miasto w Bawarii i jedno z najstarszych miast w Niemczech, mające bogatą historię sięgającą czasów rzymskich.

😒

Ratysbona | Regensburg

Ratysbona | Regensburg

Znana również jako Regensburg, to miasto w południowych Niemczech, położone w dolinie rzeki Dunaj.

🤩

👫

Muzeum Audi w Ingolstadt

Muzeum Audi w Ingolstadt

Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom marki Audi.

😒

👪

🚗

Monachium

Monachium

Stolica i największe miasto Bawarii, południowego kraju Niemiec. Jest to także trzecie co do wielkości miasto w Niemczech.

👫

Muzeum BMW w Monachium

Muzeum BMW w Monachium

Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom słynnego niemieckiego producenta samochodów i motocykli BMW.

👪

🚗

Norymberga

Norymberga

Bawarskie miasto, jedno z największych i najważniejszych miast regionu, znane ze swojej bogatej historii, architektury i kultury.

👫