Augsburg

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Trzecie co do wielkości miasto w Bawarii i jedno z najstarszych miast w Niemczech, mające bogatą historię sięgającą czasów rzymskich.

  • Ile Szwabów potrzeba do wymiany żarówki?
  • Jednego, żeby wymienił, a drugiego, żeby pilnował, czy żarówka jest zepsuta!

 

Jeżeli odwiedzasz Augsburg – stolicę Szwabii, najbogatszego regionu w Bawarii, największym i najbogatszym kraju związkowym Niemiec, mieście założonym przez Rzymian jeszcze przed narodzeniem Chrystusa, to masz olbrzymie oczekiwania.

I raczej się zawiedziesz.

Miasto jest nudne jak szwabski weksel.

Może jestem niesprawiedliwy. Może Augsburg zrobił by wrażenie gdyby leżał na Islandii lub w Naddniestrzu, ale w Bawarii, w takim otoczeniu jak Monachium, Norymberga, Ratysbona czy Bamberg, wrażenia raczej nie robi.

W Augsburgu zaczynasz rozumieć stosunek, jaki do Szwabów ma reszta Niemców i co do polszczyzny przeszło w postaci słowa „oszwabić”.

Augsburski ratusz i pobliski Perlachturm, wyglądają jakby budował je Edward Gierek, z wielkiej płyty i po taniości. Kiedy budynki już stały, to ktoś się zreflektował i pomyślał: dajmy tam trochę sztukaterii, bo znów się Niemcy będą śmiali.

Tylko takich nie za drogich.

Augsburg ma ponad 2000 lat historii i było jednym z głównych miast Hanzy. W średniowieczu miasto było znane jako ważne centrum handlowe i rzemieślnicze.

Augsburg ma bogatą tradycję artystyczną i kulturalną. Znajdują się tam liczne muzea, w tym Muzeum Fuggerei, które prezentuje historię jednego z najstarszych osiedli socjalnych na świecie. W mieście znajduje się również, gdzie mieszkał słynny kompozytor Wolfgang Amadeus Mozart.

W Augsburgu można podziwiać różnorodność architektoniczną. Wśród najważniejszych budowli znajduje się katedra Augsburska (Augsburger Dom) z elementami stylu romańskiego i gotyckiego, jak również wiele renesansowych i barokowych kamienic.

Stare miasto w Augsburgu

Katedra NMP w Augsburgu

Znana również jako Augsburger Dom, to jeden z najważniejszych zabytków architektonicznych i sakralnych w Augsburgu. Pierwotna budowla sakralna na tym miejscu powstała już w VIII wieku. Obecna katedra została zbudowana głównie w stylu gotyckim w XIV wieku, ale do dzisiaj przeszła wiele zmian i renowacji.

Katedra w Augsburgu jest szczególnie znana jako miejsce, gdzie odbywają się obchody Święta Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych (Fest der Mariahilf), które są ważne dla lokalnej społeczności.

Protestancki kościół św. Anny w Augsburgu

Evangelisch St. Anna-Kirche. Pierwotna świątynia została zbudowana około 1321 roku. Obecny wygląd kościoła jest wynikiem wielu przebudów i renowacji przeprowadzonych w ciągu wieków.

Kościół św. Anny jest również miejscem koncertów muzycznych, co dodaje mu dodatkowego wymiaru kulturalnego.

Ratusz w Augsburgu

Uważany jest za jeden z najważniejszych świeckich budynków renesansu na północ od Alp i jest jednym z najbardziej imponujących ratuszy w Niemczech. Wraz z Wieżą Perlach jest wizytówką miasta Augsburg. Ze względu na swoje znaczenie historyczne podlega Konwencji haskiej o ochronie dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego.

Elias Holl zbudował ratusz w Augsburgu w późnym renesansie. Prace wewnętrzne zakończono w 1624 roku. W tamtym czasie ratusz odgrywał ważną rolę, gdyż Augsburg był ważnym miastem finansowym i handlowym. Symbolizuje to namalowany orzeł cesarski na froncie ratusza w Augsburgu i miedziany orzeszek piniowy nad nim, który znajduje się również w herbie miasta.

Fronhof - Pałac biskupi

Zbudowany w latach 1740-1752 przez księcia biskupa Józefa Landgrave’a z Hesji-Darmstadt, późnobarokowy budynek jest od 1817 r. siedzibą rządu Szwabii, obejmując starsze poprzednie budynki.

25 czerwca 1530 roku w gotyckiej Sali Palatynatu odczytano Confessio Augustana, podstawową księgę wyznaniowa luteranizmu. Upamiętnia to kamienna płyta wzniesiona w 1980 roku dla upamiętnienia 450. rocznicy tego wydarzenia.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Ingolstadt

Ingolstadt

Miasto nad Dunajem, około 80 kilometrów na północ od Monachium. Jest piątym co do wielkości miastem w Bawarii. Siedziba Audi.

👫

Bamberg

Bamberg

Urokliwe miasto w północnej Bawarii, w rejencji Górna Frankonia.

🤩

👫

Ratysbona | Regensburg

Ratysbona | Regensburg

Znana również jako Regensburg, to miasto w południowych Niemczech, położone w dolinie rzeki Dunaj.

🤩

👫

Muzeum Audi w Ingolstadt

Muzeum Audi w Ingolstadt

Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom marki Audi.

😒

👪

🚗

Monachium

Monachium

Stolica i największe miasto Bawarii, południowego kraju Niemiec. Jest to także trzecie co do wielkości miasto w Niemczech.

👫

Muzeum BMW w Monachium

Muzeum BMW w Monachium

Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom słynnego niemieckiego producenta samochodów i motocykli BMW.

👪

🚗

Norymberga

Norymberga

Bawarskie miasto, jedno z największych i najważniejszych miast regionu, znane ze swojej bogatej historii, architektury i kultury.

👫