Trzecie co do wielkości miasto w Bawarii i jedno z najstarszych miast w Niemczech, mające bogatą historię sięgającą czasów rzymskich.
- Ile Szwabów potrzeba do wymiany żarówki?
- Jednego, żeby wymienił, a drugiego, żeby pilnował, czy żarówka jest zepsuta!
Jeżeli odwiedzasz Augsburg – stolicę Szwabii, najbogatszego regionu w Bawarii, największym i najbogatszym kraju związkowym Niemiec, mieście założonym przez Rzymian jeszcze przed narodzeniem Chrystusa, to masz olbrzymie oczekiwania.
I raczej się zawiedziesz.
Miasto jest nudne jak szwabski weksel.
Może jestem niesprawiedliwy. Może Augsburg zrobił by wrażenie gdyby leżał na Islandii lub w Naddniestrzu, ale w Bawarii, w takim otoczeniu jak Monachium, Norymberga, Ratysbona czy Bamberg, wrażenia raczej nie robi.
W Augsburgu zaczynasz rozumieć stosunek, jaki do Szwabów ma reszta Niemców i co do polszczyzny przeszło w postaci słowa „oszwabić”.
Augsburski ratusz i pobliski Perlachturm, wyglądają jakby budował je Edward Gierek, z wielkiej płyty i po taniości. Kiedy budynki już stały, to ktoś się zreflektował i pomyślał: dajmy tam trochę sztukaterii, bo znów się Niemcy będą śmiali.
Tylko takich nie za drogich.
Augsburg ma ponad 2000 lat historii i było jednym z głównych miast Hanzy. W średniowieczu miasto było znane jako ważne centrum handlowe i rzemieślnicze.
Augsburg ma bogatą tradycję artystyczną i kulturalną. Znajdują się tam liczne muzea, w tym Muzeum Fuggerei, które prezentuje historię jednego z najstarszych osiedli socjalnych na świecie. W mieście znajduje się również, gdzie mieszkał słynny kompozytor Wolfgang Amadeus Mozart.
W Augsburgu można podziwiać różnorodność architektoniczną. Wśród najważniejszych budowli znajduje się katedra Augsburska (Augsburger Dom) z elementami stylu romańskiego i gotyckiego, jak również wiele renesansowych i barokowych kamienic.
Stare miasto w Augsburgu
Katedra NMP w Augsburgu
Znana również jako Augsburger Dom, to jeden z najważniejszych zabytków architektonicznych i sakralnych w Augsburgu. Pierwotna budowla sakralna na tym miejscu powstała już w VIII wieku. Obecna katedra została zbudowana głównie w stylu gotyckim w XIV wieku, ale do dzisiaj przeszła wiele zmian i renowacji.
Katedra w Augsburgu jest szczególnie znana jako miejsce, gdzie odbywają się obchody Święta Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych (Fest der Mariahilf), które są ważne dla lokalnej społeczności.
Protestancki kościół św. Anny w Augsburgu
Evangelisch St. Anna-Kirche. Pierwotna świątynia została zbudowana około 1321 roku. Obecny wygląd kościoła jest wynikiem wielu przebudów i renowacji przeprowadzonych w ciągu wieków.
Kościół św. Anny jest również miejscem koncertów muzycznych, co dodaje mu dodatkowego wymiaru kulturalnego.
Ratusz w Augsburgu
Uważany jest za jeden z najważniejszych świeckich budynków renesansu na północ od Alp i jest jednym z najbardziej imponujących ratuszy w Niemczech. Wraz z Wieżą Perlach jest wizytówką miasta Augsburg. Ze względu na swoje znaczenie historyczne podlega Konwencji haskiej o ochronie dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego.
Elias Holl zbudował ratusz w Augsburgu w późnym renesansie. Prace wewnętrzne zakończono w 1624 roku. W tamtym czasie ratusz odgrywał ważną rolę, gdyż Augsburg był ważnym miastem finansowym i handlowym. Symbolizuje to namalowany orzeł cesarski na froncie ratusza w Augsburgu i miedziany orzeszek piniowy nad nim, który znajduje się również w herbie miasta.
Fronhof - Pałac biskupi
Zbudowany w latach 1740-1752 przez księcia biskupa Józefa Landgrave’a z Hesji-Darmstadt, późnobarokowy budynek jest od 1817 r. siedzibą rządu Szwabii, obejmując starsze poprzednie budynki.
25 czerwca 1530 roku w gotyckiej Sali Palatynatu odczytano Confessio Augustana, podstawową księgę wyznaniowa luteranizmu. Upamiętnia to kamienna płyta wzniesiona w 1980 roku dla upamiętnienia 450. rocznicy tego wydarzenia.