Muzeum BMW w Monachium

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom słynnego niemieckiego producenta samochodów i motocykli BMW.

Po BMW, głównym konkurencie Mercedesa, spodziewałem się dużo więcej ale wizyta w BMW WELT i w BMW MUSEUM, uzmysłowiła mi że całkowicie niesłusznie.

Bayerische Motoren Werke, swoją przygodę z motoryzacją zaczynała jako firma z branży lotniczej, produkująca silniki do samolotów. Dopiero powojenny kryzys lat 20 XX wieku, który doprowadził monachijską firmę na krawędź upadku, sprawił że BMW zaczęła szukać innej niszy rynkowej w branży maszyn rolniczych, samochodów i motocykli.

Pierwszy samochód bawarskiego koncernu, BMW 3/15, był produkcją licencyjną, wierną kopią produkowanego w Anglii Austina Seven i pojawił się na rynku dopiero 1929 roku, czyli 17 lat po słynnym Audi Alpensieger. W BMW Museum, to daje się odczuć.

Jeżeli chodzi o samo muzeum, to jest ono mocno przeładowane eksponatami a trasa zwiedzania miejscami kluczy po bocznych odnogach. Pod tym względem Bawarczycy mocno ustępują producentom z Badenii-Wirtembergii: PorscheMercedes-Benz, które postawiły poprzeczkę bardzo wysoko.

Prawdziwym fanom BMW nie powinno to raczej przeszkadzać.

Muzeum zostało otwarte w 1973 roku i prezentuje ponad 120 pojazdów, które pokazują rozwój i ewolucję marki BMW, począwszy od pierwszego motocykla z 1923 roku, aż po najnowsze modele samochodów i motocykli. Wśród eksponatów można zobaczyć kultowe modele, takie jak BMW 328, 507, M1, Z1, a także liczne samochody wyścigowe, w tym te, które odniosły zwycięstwa w prestiżowych wyścigach, takich jak 24-godzinny wyścig Le Mans i Formuła 1.

Muzeum BMW w Monachium oferuje również bogatą kolekcję zdjęć, filmów i dokumentów, które ilustrują historię marki oraz jej wkład w rozwój motoryzacji.

Samochody BMW

Motocykle BMW

BMW zaczęło produkować motocykle w 1923 roku, a pierwszy model nazywał się R32. Motocykl ten był napędzany silnikiem bokser, który stał się cechą charakterystyczną dla większości motocykli BMW. R32 miał moc 8,5 KM i osiągał prędkość maksymalną wynoszącą około 95 km/h.

W kolejnych latach BMW wprowadzało na rynek kolejne modele, w tym R37, R42, R47 i R57. W 1935 roku BMW zaprezentowało motocykl R12, który stał się jednym z najważniejszych modeli w historii marki. Był to pierwszy motocykl BMW z teleskopowymi amortyzatorami przednimi i hydraulicznymi amortyzatorami tylnymi.

Podczas II wojny światowej BMW skoncentrowało się na produkcji motocykli dla armii niemieckiej. Po wojnie, BMW kontynuowało produkcję motocykli i wprowadziło na rynek wiele nowych modeli, w tym popularne R50 i R60.

W latach 60. BMW wprowadziło na rynek nowe modele, w tym R69S i R60/2. W 1969 roku BMW wprowadziło pierwszy model z serii /5, który zapoczątkował nową erę w produkcji motocykli BMW. W kolejnych latach wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak hamulce tarczowe, układ wtryskowy paliwa czy system ABS.

BMW 3/15 PS

Pierwszy samochód BMW, zbudowany na licencji brytyjskiego Austina Seven. Inżynierowie BMW dokonali wielu ulepszeń, takich jak hamulce na cztery koła, większe, całkowicie stalowe nadwozie oraz wyższy standard wyposażenia i wykończenia wnętrza.

BMW 328 MM Touring 1939

Samochód który wygrał swoją klasę w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i odniósł zwycięstwo w klasyfikacji generalnej kolejnego wyścigu Mille Miglia.

BMW Isetta

Samochód który pomógł BMW przetrwać trudną fazę komercyjną i uniknąć zwolnień pracowników, podczas powojennego kryzysu w Niemczech.

Do zaprzestania produkcji w 1962 r. wyprodukowano ponad 160 000 egzemplarzy

BMW E38 L7 Karl Lagerfeld

L7 była rozciągniętą serią 7 o całkowitej długości 131 cali – o 10 cali dłuższej niż 750iL z dużym rozstawem osi. Wyprodukowany w 2000 roku, był małą serią składającą się z 899 sztuk i zawierał lakier zewnętrzny w kolorze kasztanowego brązu metalicznego zamiast złotego pomarańczowego metalicznego.

BMW M1

Jedyny samochód produkcji BMW z centralnym silnikiem i pierwszy model stworzony przez BMW Motorsport – specjalną komórkę zajmującą się sportowymi BMW. Wyprodukowano zaledwie 457 aut, w tym 57 aut wyścigowych.

Modele koncepcyjne BMW

BMW serii 3

Linia kompaktowych samochodów produkowanych przez BMW od maja 1975 roku.

Seria 3 to najlepiej sprzedający się model BMW, odpowiadający za około 30% całkowitej rocznej sprzedaży samochodów bawarskiej marki.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Ingolstadt

Ingolstadt

Miasto nad Dunajem, około 80 kilometrów na północ od Monachium. Jest piątym co do wielkości miastem w Bawarii. Siedziba Audi.

👫

Augsburg

Augsburg

Trzecie co do wielkości miasto w Bawarii i jedno z najstarszych miast w Niemczech, mające bogatą historię sięgającą czasów rzymskich.

😒

Bamberg

Bamberg

Urokliwe miasto w północnej Bawarii, w rejencji Górna Frankonia.

🤩

👫

Ratysbona | Regensburg

Ratysbona | Regensburg

Znana również jako Regensburg, to miasto w południowych Niemczech, położone w dolinie rzeki Dunaj.

🤩

👫

Muzeum Audi w Ingolstadt

Muzeum Audi w Ingolstadt

Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom marki Audi.

😒

👪

🚗

Monachium

Monachium

Stolica i największe miasto Bawarii, południowego kraju Niemiec. Jest to także trzecie co do wielkości miasto w Niemczech.

👫

Norymberga

Norymberga

Bawarskie miasto, jedno z największych i najważniejszych miast regionu, znane ze swojej bogatej historii, architektury i kultury.

👫