Klagenfurt

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stolica austriackiego landu Karyntia, położona nad jeziorem Wörthersee

Jednym z najważniejszych zabytków w Klagenfurcie jest Dom Lindwurma, gotycki budynek z XV wieku, który obecnie służy jako muzeum historii miasta. Innymi ważnymi zabytkami są także Katedra Świętego Piotra i Pawła oraz ratusz miejski, który znajduje się na pięknej Rynku Starego Miasta.

W Klagenfurcie warto odwiedzić również wiele pięknych parków i ogrodów, takich jak Park Minimundus, który jest domem dla replik znanych budowli z całego świata, a także Landhausgarten, park położony w centrum miasta, z pięknymi kwiatami i fontannami.

Klagenfurt jest także znane z wielu festiwali i wydarzeń, takich jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który odbywa się co roku w czerwcu, a także Festiwal Carinthischer Sommer, który jest jednym z największych festiwali muzyki klasycznej w Europie.

Fontanna Lindwurm

Fontanna lipowa na Neuer Platz, oddana do użytku przez miasto w 1583 roku na polecenie korporacji karynckich. Wiwernę wyrzeźbiono z jednego bloku Chlorytu, a w 1636 roku do zespołu dołączył posąg Herkulesa autorstwa nadwornego rzeźbiarza Gurk Michaela Hönela . Herkules dzierżący maczugę przypomina legendę założycielską Klagenfurtu. Mówi się, że smok Lindworm został zabity przez odważnych ludzi, dzięki czemu obszar ten stał się bezpieczny i nadawał się do zamieszkania.

Katedra św. Piotra i Pawła w Klagenfurcie

Została poświęcona w 1581 jako protestancka świątynia pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i od tamtej pory jest największą zbudowaną świątynią protestancką w Austrii. Obecnie należy do kościoła katolickiego i jest siedzibą diecezji Gurk.

Fürstenstein - Landhaus w Klagenfurcie

Najbardziej reprezentacyjny budynek świecki w stolicy kraju związkowego Karyntii. Dwór wiejski wybudowano w latach 1574-1594 w ramach rozbudowy i umocnień miasta przez korporacje karynckie.Do dziś jest siedzibą parlamentu kraju związkowego Karyntii.
Od 1870 roku, w Wielkiej Sali Herbowej, centralne miejsce zajmuje Fürstenstein: kamienna głowica kolumny, uważana za najstarszy zabytek prawny w Karyntii i według powszechnego przekonania służyła do rytualnego mianowania książąt Karantani.

Palais Rosenberg - Nowy Ratusz

Wzniesiony przez rodzinę Rosenbergów w 1650 roku jako ich rezydencja miejska. W 1918 roku dokonali oni wymiany z władzami miasta i od tego czasu rodzina jest właścicielem Ratusza Staromiejskiego na Starym Rynku.

Pomnik Marii Teresy

Wykonany z brązu przez Balthasara Molla, został odsłonięty w 1873 roku, by upamiętnić wizytę cesarzowej w Klagenfurcie.

Pomnik Bernarda Spanheima

Członek szlacheckiego rodu Sponheim, był księciem Karyntii przez 54 lata, od 1202 roku aż do swojej śmierci. Patron rycerstwa i minnesangu . Panowanie Bernharda zapoczątkowało wyłonienie się księstwa Karyntii jako księstwa terytorialnego.
Wysoką pozycję księcia Bernharda potwierdza jego ślub z Judytą, córką Przemyślidów, króla czeskiego Ottokara I i węgierskiej księżniczki Konstancji z dynastii Árpá.

Wörther See

Największe pod względem powierzchni jezioro w Karyntii. Wokół jeziora Wörthersee wytyczono szereg szlaków turystycznych przeznaczonych do wycieczek pieszych i rowerowych. Wzdłuż brzegów zlokalizowane są liczne plaże.

Karyncki wegetarianizm - to lubię

Trzeba było w drodze do Włoch zjeść śniadanie i po wejściu do tego lokalu, przy Wörthersee, poczułem duże rozczarowanie tym, że będzie to tofu, marchewka i szpinak, ale jak widzicie tragedii nie było ...

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Zespół pałacowy Hofburg w Wiedniu

Zespół pałacowy Hofburg w Wiedniu

Główna rezydencja dynastii Habsburgów, jednej z najpotężniejszych rodzin królewskich w Europie.

🤩

👪

👫

Wiedeń

Wiedeń

Stolica i największe miasto Austrii, położone w centralnej części kraju, nad Dunajem.

😒