Tirana

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stolica i największe miasto Albanii, położone w środkowej części kraju, w dolinie rzeki Ishm.

Miasto Tirana jest ważnym ośrodkiem politycznym, kulturalnym i gospodarczym Albanii. Znajdują się tam siedziby rządu, parlamentu oraz większości instytucji publicznych i prywatnych. Tirana jest także centrum turystycznym, z piękną architekturą, muzeami, teatrami i parkami.

Ważnym zabytkiem w Tiranie jest Skanderbeg Square, plac, który jest sercem miasta i miejscem ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych. Na placu znajdują się m.in. Opera i Balet Narodowy, Muzeum Narodowe, ratusz i katedra.

Innymi ciekawymi miejscami w Tiranie są parku Rinia, tętniący życiem bazar w centrum miasta, wieża zegarowa z XIX wieku, czy zamek, który znajduje się na wzgórzu nad miastem.

Piramida Envera Hodży

Wzniesiona w latach 1985-1988 jako mauzoleum dla zmarłego w 1985 roku albańskiego przywódcy, Envera Hodży. Zaprojektowana została przez albańskiego architekta Pranę Hoxhę, syna Envera Hodży.

Piramida Hodży jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zabytków w Albanii. Po upadku reżimu komunistycznego w 1991 roku, budowla straciła swoją pierwotną funkcję i stała się obiektem licznych kontrowersji, które wynikły z faktu, że była ona związana z okresem rządów Envera Hodży i jego totalitarną polityką.

W latach 90-tych Piramida Hodży była wykorzystywana jako centrum kulturalne i miejsce koncertów, a w 1999 roku przekształcono ją na centrum konferencyjne. W latach 2001-2011 budynek był używany jako centrum młodzieżowe, a w 2016 roku planowano przekształcenie go na centrumsportowe. Jednakże, obiekt przez wiele lat był zaniedbywany, a jego stan techniczny uległ pogorszeniu.

Narodowe Muzeum Historyczne w Tiranie

Największe muzeum albańskie otwarte w roku 1981, zaprojektowane przez grupę architektów pod kierunkiem Envera Faji.

Placówka muzealna położona przy Placu Skanderbega w Tiranie, znana jest przede wszystkim z ogromnej mozaiki, umieszczonej na frontonie budynku.

Meczet Centralny w Tiranie

Budowę rozpoczął w 1791 lub 1794 roku Molla Bey, a ukończył w 1819 lub 1821 roku jego syn Haxhi Ethem Bey, wnuk Sulejmana Paszy.

W momencie budowy był częścią złożonych budynków tworzących historyczne centrum Tirany. Przed meczetem znajdował się stary Bazar, od wschodu meczet Sulejmana Paszy , który został zbudowany w 1614 roku. Zamknięty pod rządami komunistów meczet został ponownie otwarty jako dom modlitwy w 1991 roku.

Uniwersytet Tirański

Pierwszy albański uniwersytet założony w październiku 1957 roku.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Durres

Durres

Drugie co do wielkości miastem w kraju i jednym z najważniejszych portów morskich.

👪

Kruja

Kruja

Jedno z najważniejszych historycznych miast Albanii i znane z wielu zabytków związanych z historią kraju

Vlora

Vlora

Ważny port handlowy i rybacki, a także popularne miejsce turystyczne ze względu na swoje piękne plaże i malownicze krajobrazy.