Awinion

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Jedno z najpiękniejszych miast we Francji, które słynie z pięknej architektury, urokliwych zaułków i bogatej historii.

Awinion uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast Francji, a jak jest w rzeczywistości?
Na pewno nie można odmówić charakterystycznego, surowego uroku, któremu brakuje aury solidności, znanej z Wawelu, Malborka czy praskich Hradczan. Mimo tego wszyscy miłośnicy szarości, écru i nadkruszonej zębem czasu architektury będą zachwyceni.
Kwintesencją tych cech jest awinioński most na rzece Rodan. Także jest szaro/écru, brudny, zerodowany i nie działa. Kiedy zobaczyłem jak wielu turystów pielgrzymuje tam, aby zrobić sobie selfie, pomyślałem że z mostem musi się łączyć jakaś romantyczna legenda.
Może jakaś francuska księżniczka, rzuciła się w zimne nurty Rodanu z tęsknoty za ukochanym?
A może zniszczył go zły olbrzym lub smok?
Albo diabeł chciał wielkim głazem cisnąć w Ojca Świętego, ale nie wcelował?
Nic bardziej mylnego. Most zawalił się podczas powodzi a mieszkańców to nie obeszło więc do dzisiaj stoi to pół mostu jako pomnik francuskiego stylu życia i magnes na turystów.

Co zjeść i wypić w Awinionie?

Tu odpowiedź jest prosta: cokolwiek. Francuzom trzeba oddać, że to znakomicie kucharze i naprawdę trzeba się bardzo starać lub mieć niebywałego pecha żeby dostać coś niejadalnego. Dotyczy to także prowansalskiej odmiany kuchni francuskiej.
Ja jadłem w Awinionie żaby. Pierwszy i ostatni raz w życiu, ale nie dlatego że kucharz coś zepsuł, po prostu doszedłem do wniosku że wolę wołowinę. Jakby mi zaoferowano żaby np. w Grecji to bym się nie zdecydował ale we Francji owszem.
No i jeszcze kwestia piwa. Podobnie jak w Burgundii, w Prowansji kiedy zamówicie w restauracji piwo, możecie być pewni dwóch rzeczy:

  • na 100% będzie bardzo drogie,
  • miejscowi mogą patrzeć na was jak na barbarzyńców lub szaleńców.

W Awinionie znajduje się wiele ważnych zabytków, w tym Pałac Papieski, który był siedzibą papieży w latach 1309-1377, kiedy to miasto było stolicą Kościoła katolickiego. Pałac ten jest uznawany za jeden z najważniejszych zabytków w Europie i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Innymi ważnymi zabytkami są katedra Notre-Dame des Doms, kościół św. Pawła i most św. Benezeta.

W Awinionie można również skosztować wspaniałej kuchni prowansalskiej, która słynie z aromatycznych ziół, oliwy z oliwek, owoców morza i warzyw. W mieście znajdują się liczne restauracje i kawiarnie, które oferują tradycyjne dania prowansalskie oraz wina lokalnego pochodzenia.

Pałac papieski w Awinionie

Monumentalny kompleks budynków, który był siedzibą papieży w okresie Wielkiej Schizmy Zachodniej w latach 1309-1377. Pałac został zbudowany na wzgórzu Rocher des Doms nad Rodanem we Francji, a jego budowa trwała ponad 20 lat.

Pałac papieski w Awinionie jest jednym z największych gotyckich budynków w Europie, a jego powierzchnia wynosi ponad 15 000 metrów kwadratowych. Składa się z dwóch części: Starego Pałacu i Nowego Pałacu, połączonych ze sobą dwoma galeriami.

Pont Saint-Bénézet

Most został zbudowany w latach 1177-1185, a jego nazwa pochodzi od św. Benezeta, młodego pastuszka, który według legendy miał zobaczyć wizję i poprosić o zbudowanie mostu.

Most miał 22 łuki, ale niestety wiele z nich zostało zniszczonych przez powodzie, wojny i trzęsienia ziemi. Obecnie pozostało tylko 4 łuki, a most jest otwarty dla turystów. Pont Saint-Bénézet jest uważany za jedno z najpiękniejszych zabytków w Avignon i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Basilique Saint-Pierre

Kolegiata zbudowana między XIV a początkiem XVI wieku, jej charakterystyczna ekstrawagancka fasada w stylu gotyku prowansalskiego i bogato rzeźbionymi drzwiami z litego drewna orzechowego.
Saint-Pierre zostało odbudowane od 1385 roku dzięki darowiznom kardynała Pierre'a deprèsa. Niedokończoną budowę wznowiono w XV wieku, dobudowano boczne kaplice i powiększono nawę o dwa przęsła.

Hôtel des Monnaies - stara mennica papieska

Dedykacyjny napis na fasadzie informuje, że hotel został zbudowany w 1619 roku. Budynek został zbudowany na zlecenie kardynała Scypiona Borghese, legata papieża Pawła V.
W 1760 r. Mennica stała się koszarami Papieskich Lekkich Koni, które w 1768 r. dzielili z Marechaussee podczas okupacji francuskiej, potem żandarmerii a od 2018 roku jest hotelem.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena