Asyż

Ocena:

4.8/5 | 6 głosów

Jedno z najważniejszych miast pielgrzymkowych w chrześcijaństwie, ponieważ to właśnie w Asyżu urodził się i działał św. Franciszek z Asyżu, założyciel Zakonu Braci Mniejszych.

Przed przyjazdem do Asyżu miałem duże wątpliwości . Byłem pewien, że podobnie jak Częstochowa, Asyż jest miastem dostosowanym raczej do przyjmowania pielgrzymów niż tradycyjnej turystyki. I znowu byłem w błędzie.

Owszem, pielgrzymów jest dużo i to głównie zorganizowane grupy z całego świata: Azji, Ameryki czy subsaharyjskiej Afryki. Nie ma w tym nic dziwnego. Wszędzie tam, gdzie pracują franciszkańscy misjonarze, znajdą się ludzie którzy chcą odwiedzić kolebkę tego zakonu, ale mimo to Asyż to nie tylko „domy pielgrzyma” i szybkie jadłodajnie.

Asyż ma doskonałą infrastrukturę turystyczną, a jeśli chodzi o bary i restauracje, to jest w czym wybierać. Wszystko to sprawia, że miasto jest wybierane jako miejsce spędzania weekendów przez zwykłych Włochów. Widziałem też dwie młode, męskie prostytutki z umalowanymi paznokciami i t-shirtami do pępka, które/którzy przyjechały ze swoimi pomarszczonymi tatuśkami.

Miejmy nadzieję, że Asyż nie pójdzie do końca drogą Barcelony.

Warto także dodać, że pomimo wąskiej, średniowiecznej zabudowy, Asyż nie jest tak klaustrofobiczny jak Siena. Wszędzie jest dużo światła, a widok na rolnicze doliny Nocera Umbra robi wrażenie.

 

Na koniec jedno ostrzeżenie. Jeżeli będąc w Asyżu zechcecie spróbować lokalnego piwa z czarnych trufli, to pamiętajcie że jest to napój dla wyrobionych lub znieczulonych podniebień.

W Asyżu znajduje się wiele zabytków związanych z życiem i działalnością św. Franciszka. Jednym z najważniejszych jest bazylika św. Franciszka z Asyżu, w której znajdują się groby świętego i jego towarzyszy. Bazylika składa się z dwóch kościołów, dolnego i górnego, zbudowanych w XIII i XIV wieku, odpowiednio. W dolnym kościele znajdują się malowidła z życia św. Franciszka, natomiast w górnym kościele znajdują się malowidła z życia św. Klary, założycielki Zakonu Klarysek.

W Asyżu znajduje się także katedra św. Rufina, w której chrzczony był św. Franciszek, a także zamek Rocca Maggiore, z którego rozciąga się piękny widok na miasto i okoliczne wzgórza.

Miasto słynie także z pięknych krajobrazów i malowniczych uliczek, które zachęcają do spacerów. Wiele zabytków w Asyżu zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co stanowi potwierdzenie ich wyjątkowej wartości kulturowej i historycznej.

Bazylika Św. Franciszka w Asyżu

Zbudowana w XIII wieku na polecenie papieża Grzegorza IX na cześć św. Franciszka z Asyżu, założyciela zakonu franciszkańskiego i jednego z najważniejszych świętych w historii Kościoła katolickiego.

W bazylice znajdują się liczne dzieła sztuki, w tym freski autorstwa takich artystów jak Cimabue i Giotto, a także relikwie św. Franciszka. W 2000 roku bazylika została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część zabytkowego centrum Asyżu.

Ulice Asyża

Kościół Santa Maria sopra Minerva w Asyżu

Wykorzystany do celów kultu w 1539 roku na polecenie papieża Pawła III, został zbudowany wewnątrz starożytnej rzymskiej świątyni.

Już we wczesnym średniowieczu cela świątynna służyła jako mały kościół pod wezwaniem San Donato.

Katedra Św. Rufina w Asyżu

Kościół, budowany od 1029 r., otrzymał tytuł katedry w 1036 r. W 1140 r. został przebudowany według projektu Giovanniego da Gubbio. Papież Innocenty IV poświęcił ją w 1253 roku.

Bogato rzeźbiona fasada stanowi jeden z najwyższych przykładów sztuki romańskiej. We wnętrzu, odnowionym w XVI wieku, zachowała się chrzcielnica, w której ochrzczono św. Franciszka, św. Klarę, a według tradycji także Fryderyka II Szwabskiego.

Bazylika i plac Św. Klary w Asyżu

Bazylika została zbudowana obok starożytnego kościoła San Giorgio, miejsca pierwszego pochówku zarówno świętgo Granciszka w 1226 r., jak i świętej Klary w 1253 r. Została konsekrowana w 1265 r. Oprócz ciała Świętego, znajduje się w nim Krucyfiks św. Damiana, który rozmawiał ze św. Franciszkiem.

Chiesa Nuova di San Francesco Convertito

Chiesa Nuova to kościół w Asyżu we Włoszech, zbudowany w 1615 roku na miejscu domniemanego [1] miejsca narodzin św. Franciszka, domu Pietro di Bernardone. Nazywano go wówczas Chiesa Nuova, ponieważ był to ostatni kościół, który w tym czasie powstał w Asyżu.

Został wzniesiony, ponieważ podczas wizyty w Asyżu w 1613 roku Antonio de Trejo, hiszpański wikariusz generalny franciszkanów, zasmucił się, widząc, jak pierwotny dom św. Franciszka popada w ruinę. Z pomocą ambasady hiszpańskiej w Rzymie i dzięki darowiznie w wysokości 6000 dukatów od króla Hiszpanii Filipa III udało mu się wykupić dom.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena