Kijów

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Kijów to stolica i największe miasto Ukrainy, położone w północnej części kraju, nad rzeką Dniepr.

Z jakimikolwiek relacjami ze stolicy Ukrainy, jest ten problem, że z wiadomych względów mogą się szybko starzeć.

Pierwszy raz byłem w Kijowie w 1993 roku, kiedy Ukraina i cały świat były inne, a zdjęcia poniżej pochodzą z października 2013 roku i zostały wykonane dosłownie kilkadziesiąt godzin przed pamiętnym Majdanem, który miał swoją kulminację 30 listopada podczas brutalnej próby pacyfikacji.

Dlatego macie szansę zobaczyć popiersie Lenina na Stacji Teatralnej kijowskiego metra. Być może już go nie ma, ale są w Kijowie też rzeczy które są bardziej trwałe.

 

Więc jaka jest stolica Ukrainy?

 

Pierwsze co przychodzi na myśl to jego wielkość. Populacja Kijowa liczy około 3 milionów mieszkańców i jest to siódme pod względem wielkości miasto w Europie. Dla porównania, największe miasto w Polsce, Warszawa ma 1.7 miliona mieszkańców a największe miasto w Europie, Konstantynopol 15 milionów mieszkańców.

Kijów jest ogromny, betonowy i rozciągnięty na wielu wzgórzach. Na dodatek przez miasto przepływa Dniepr, rzeka która w najszerszym miejscu ma 23 kilometry szerokości i przy której Wisła wygląda jak strumyk.

 

Bogactwo i kontrasty. To chyba nierozłączne elementy post-sowieckiego uniwersum i Kijów nie jest tu wyjątkiem. Animowane iluminacje na drapaczach chmur pierwszy raz widziałem właśnie w Kijowie, między innymi na słynnym Guliwerze, jeszcze zanim takie pojawiły się w Warszawie, Barcelonie czy Rzymie.

Ilość samochodów takich marek, jak: Rolls-Royce, Ferrari, Bentley czy Lamborghini w Kijowie jest wyższa nawet od tej znad jeziora Como. I to w mieście gdzie wiele osób jeździ jeszcze Zaporożcami i Ładami.

Wyobraźcie sobie taką scenę: w okolicach Besarabskiego Bazaru zauważyłem piękne Ferrari, bardzo rzadki model nawet jak na tą markę i zamierzałem go sfotografować. Niestety skądś wyłonił się jakiś wielkolud ubrany w liberię i mi tego kategorycznie zabronił.

K...a, on był ubrany jak maitre d'hotel w Monte Carlo! Po takim doświadczeniu, złote sedesy w willi Janukowycza już nie były dla mnie czymś zdumiewającym.

 

Historia. Kijów, mimo że jego historia sięga V wieku, nie ma zachowanej takiej ciągłości kulturowej jak miasta europejskie. Wszystkie te monumentalne budowle na Chreszczatyku, w stylu Sowieckiego Baroku, pochodzą z lat 50 XX wieku, ponieważ oryginalna zabudowa została zniszczona przez Rosjan podczas II Wojny Światowej.

Najsłynniejszym i wartym odwiedzenia zabytkiem Kijowa jest Ławra Peczerska oraz jej katakumby, ale jeżeli jesteście Dumnymi Lachami polecam także selfie pod rekonstrukcja Złotej Bramy. Podobno to właśnie o nią Bolesław Chrobry wyszczerbił nasz miecz koronacyjny, gdy szedł gwałcić żonę, córki, babki i resztę haremu księcia Jarosława Mądrego Rurykowicza.

 

Szok kulturowy. Mimo że uważałem że wschód Europy nie jest w stanie mnie już niczym zaskoczyć, to Kijowowi się to parę razy udało. Pierwsza rzecz to ten facet w teatralnej liberii, pilnujący samochodu swego chlebodawcy, ale druga rzecz jest bardziej szokująca.

Na stacji metra Dnipro jest punkt informacyjny dotyczący osób zaginionych lub znalezionych martwych, których trzeba zidentyfikować. W innych krajach pewnie władze zamieszczały by tylko suche informacje lub jakieś rekonstrukcje twarzy wykonane przez wykwalifikowanych rysowników. Ale nie w Kijowie. Na Dnipro są po prostu zdjęcia trupów w różnych fazach rozkładu jak z podręcznika dla patologów sądowych. I to wszystko w miejscu publicznym, gdzie chodzą ludzie z dziećmi … Może ma to sens, ale … no wiecie …

Kuchnia. Jak to na wschodzie. Zaręczam że żaden miłośnik kwaśnej śmietany i grubej, tłustej słoniny nie wyjedzie z Kijowa niezaspokojony. Jeżeli jednak nie gustujecie w takiej diecie to, jak w każdym dużym mieście, znajdziecie restauracje z kuchnią włoską, tajską, gruzińską oraz bardziej egzotyczne dla nas restauracje jak: tadżycka, kirgiska czy uzbecka.

W kwestii kulinariów, warto także wspomnieć o Besarabskim Bazarze. Najbardziej charakterystycznym elementem bazaru są sprzedawcy nabiału, którzy z wielkich brył masła tworzą rzeźby budynków, zwierząt, rakiet kosmicznych etc. My zaprowiantowaliśmy się tam na śniadania, kupując chleb, pół litra kawioru z łososia i fragment maślanej kopii Dawida, Michała Anioła.

 

Czy polecam wyjazd do Kijowa? Jak najbardziej, stolica Ukrainy to bardzo dynamiczne i wbrew wszystkiemu, optymistyczne miasto z ciekawą ale i trudna historią. Co jednak przyniesie przyszłość, tego nie wiemy, dlatego może trzeba się pośpieszyć.

Miasto ma bogatą historię, sięgającą co najmniej V wieku, kiedy to zostało założone przez Słowian. W średniowieczu Kijów był jednym z najważniejszych ośrodków kultury i sztuki na Rusi Kijowskiej, a w XVII wieku stał się stolicą Kozaczyzny.

W Kijowie znajduje się wiele cennych zabytków, takich jak Katedra św. Zofii, Kijowski Monaster Pieczerski czy sobór Mądrości Bożej. Najważniejszym zabytkiem miasta jest jednak sobór św. Sofii, który został zbudowany w XI wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury bizantyjskiej na świecie.

Ulice Kijowa

Ławra Peczerska

Jeden z najstarszych klasztorów na Rusi, założony w XI wieku przez św. Antoniego Pieczerskiego.

Klasztor składa się z dwóch części: Górnego Monasteru i Dolnego Monasteru, które są połączone systemem podziemnych korytarzy i jaskiń. Te podziemne korytarze, zwane pieczarami, są bardzo cenne ze względu na swoją architekturę i sztukę sakralną, a także ze względu na ich historię - wielu mnichów i świętych prawosławnych zostało pochowanych w pieczarach.

Matka Ojczyzna

Pomnik jest wysoki na około 102 metry, co czyni go jednym z najwyższych pomników na świecie.

Zaprojektowany przez rzeźbiarza Wasyla Borodaja i otwarty w 1981 roku, aby upamiętnić zwycięstwo Związku Radzieckiego w II wojnie światowej. Matka Ojczyzna symbolizuje kobiety, które brały udział w wojnie jako żołnierze lub pracownicy wojskowi, a także kobiety, które zostały ofiarami wojny.

Zoo

Zajmuje obszar ponad 34 hektarów i mieści się na lewym brzegu rzeki Dniepr, w pobliżu centrum miasta Kijowa.

Zoo zostało założone w 1908 roku i obecnie posiada około 4 tysięcy zwierząt z ponad 400 gatunków, w tym wiele zagrożonych wyginięciem.

Złota Brama

Brama miejska, która w przeszłości stanowiła główne wejście do Starego Miasta Kijowa. Złota Brama została zbudowana w 1037 roku za panowania księcia Jarosława Mądrego i była częścią większego kompleksu obronnego, który obejmował także Złotą Wieżę.

Złota Brama była ozdobiona złotymi kopułami i rzeźbami, co nadawało jej imponujący wygląd. Z czasem, niestety, wiele z tych ozdób uległo zniszczeniu. Brama pełniła funkcję nie tylko obronną, ale także ceremonialną, będąc miejscem ważnych wydarzeń publicznych i uroczystości.

W 1240 roku, podczas najazdu mongolskiego na Kijów, Złota Brama została zniszczona. Później była wielokrotnie odbudowywana i remontowana. Obecna konstrukcja pochodzi głównie z czasów odbudowy w XVII wieku. Złota Brama jest jednym z najważniejszych symboli historycznych Kijowa i jest popularnym miejscem turystycznym.

Podobno Bolesław Chrobry po zdobyciu Kijowa wyszczerbił na tej bramie swój miecz.

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

Zwany również Soborem św. Zofii, ponieważ znajduje się na terenie kompleksu klasztoru św. Zofii. Został zbudowany w XI wieku za panowania Jarosława Mądrego, księcia Kijowa.

Sobór Mądrości Bożej jest przykładem bizantyjskiej architektury sakralnej. Charakteryzuje go tradycyjna forma kopułowa, a fasady zdobią liczne mozaiki, freski i rzeźby. Wnętrze soboru jest równie imponujące, bogato zdobione i pełne ikon.

Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie

Cerkiew św. Andrzeja została zbudowana w latach 1747–1754, za panowania cesarzowej Elżbiety I Rosji, według projektu architekta Bartolomeo Rastrelliego. Została wzniesiona na górze Andrijivska, co umożliwia podziwianie panoramy Kijowa.

Cerkiew ta jest przykładem stylu barokowego. Charakteryzuje się malowniczą, falistą bryłą i dekoracją w formie rzeźb i zdobień. Wyjątkowym elementem jest schody złożone z 5 łuków, które prowadzą do cerkwi. Cerkiew św. Andrzeja często jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł Rastrelliego.

Święty Andrzej, którego cerkiew jest poświęcona, to jeden z głównych apostołów w chrześcijaństwie. Jest również uważany za patrona Rusi Kijowskiej.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena