Komples pałacowy w Balcziku

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pałac rumuńskiego króla Ferdynanda I i jego żony królowej Marii.

Kompleks pałacowy w Balcziku to znakomite miejsce dla ludzi znudzonych leżeniem na plaży w Albenie, Złotych Piaskach czy Kawarnie.

 

Jedynym mankamentem tego Kompleksu Pałacowego, jest to że nie ma w nim Pałacu. Królowa Maria Alexandra Victoria, tak jak nasi polscy Działkowcy, lepiej wypoczywała w rustykalnym otoczeniu.

 

Pałac Królewski to właściwie dom w stylu, jaki do dziś możecie spotkać w starych dzielnicach Pomoria, Nesebyru czy Warny. Plusem dla wielu turystów może być to, że zamiast nudzić się oglądaniem dzieł sztuki jak w Muzeach Watykańskich czy Florenckiej Galerii Uffizi, w Balczickim Pałacu może za niewygórowana cenę zakupić przetwory spożywcze, nalewki i wina produkowane do dziś na bazie przepisów rumuńskiej królowej.

 

Prawda że urocze?

Pałac został zbudowany w 1924 roku i zaprojektowany przez włoskich architektów, a jego styl łączy w sobie elementy neobarokowe, neoromańskie i neomauretańskie. Pałac składa się z trzech części: rezydencji letniej, willi zimowej i wieży zegarowej. Wszystkie budynki zostały zaprojektowane tak, aby w pełni wykorzystać piękno otaczającego krajobrazu, w tym widok na Morze Czarne.

Pałac Królowej Marii był ulubionym miejscem letniego pobytu królowej Marii i stał się znany jako "Orientalny Pałac". W pałacu znajdują się liczne pomieszczenia, w tym pokoje gościnne, kuchnie, jadalnie, salony i biblioteka. W kompleksie pałacowym znajdują się także ogrody botaniczne, które były pasją królowej Marii, a w nich rośnie wiele rzadkich gatunków roślin, drzew i krzewów.

Po II wojnie światowej pałac stał się własnością państwową i był wykorzystywany na różne cele, w tym jako sanatorium dla dzieci. Obecnie pałac jest udostępniony do zwiedzania i jest jednym z najważniejszych zabytków Bułgarii.

Zespół architektoniczno-parkowy Двореца

Pałac Królowej Marii w Bałcziku

Mały i kameralny zamek, zwany Cichym Gniazdo lub Villą Guttman. Po jej śmierci, zgodnie z jej wolą, serce królowej przetrzymywano w klasztorze w pałacu w Bałcziku, lecz po wejściu regionu w posiadanie Bułgarii przeniesiono je do Branu.

Pałac Królewski w Bałcicu został zbudowany w typowo greckim stylu, otoczony wspaniałymi i bogatymi ogrodami. Styl architektoniczny pałacu królewskiego w Bałcicu łączy w sobie elementy mauretańskie i śródziemnomorskie z sylwetkami tutejszych budynków. Zbudowany na trzech tarasach zamek od morza oddziela jedynie klif. Miejsce to pchało serce do skupienia i wyciszenia, a wszystko było jakby wyrwane z dawno minionej historii.

Marie Alexandra Victoria of Saxe-Coburg-Gotha, księżna Edynburga i wnuczka brytyjskiego księcia Alberta i królowej Wiktorii. Urodzona 29 października 1875 roku w Eastwell Park w hrabstwie Kent, Marie również została królową, poślubiając przyszłego króla Rumunii Ferdynanda I w 1893 roku. 
Marie szybko zdobyła serca Rumunów, otwarcie obejmując swój nowy kraj i będąc jej de facto władczynią, zgłaszając się jako wolontariuszka jako pielęgniarka Czerwonego Krzyża podczas I wojny światowej i zmieniając bieg wojny poprzez swoje zaangażowanie polityczne.

Marmurowy Tron

Jednym z ulubionych miejsc Królowej Marii, a także dzisiejszych gości Pałacu, jest marmurowy tron ​​z widokiem na morze. Wykonany jest z różowego i białego marmuru, został przywieziony z Florencji i uważa się, że był własnością rzymskiego patrycjusza.

Kaplica Stelli Maris w Bałcziku

Kaplica Stella Maris, czyli Gwiazda Morza, z Balcic, to kaplica prawosławna zbudowana w stylu bizantyjskim dla królowej Rumunii Marii.

Kaplica Stella Maris została zbudowana przez mistrza murarskiego Gaetana Denize na prośbę rumuńskiej królowej Marii na chwile modlitwy. W 1930 roku jego wnętrze pomalowali malarze Anastase Demian i Tache Papatriandafil. Kaplica Stella Maris jest zbudowana z kamienia, ma przed sobą niewielki dziedziniec, fontannę i chrześcijańskie nagrobki.

O tej kaplicy królowa Maria napisała: Stella Maris, najmniejszy kościół w kraju; skromny ołtarz prawosławny, który zbudowałam ja, protestantka, ponieważ Stella Maris stoi przede mną jako symbol mojego życia; ołtarz podniesiony do spowiedzi wiary, która nie jest moja, w kraju, w którym kiedyś byłem obcokrajowcem, a który zdobywałem przez radość, cierpienie i to, co mnie z nim łączyło, z każdym rokiem, zawsze coraz bardziej.

Ogród botaniczny w Balcziku

W 1940 roku na miejscu parku pałacowego powstał Ogród Botaniczny w Bałcziku. 
Ogróda powierzchnię 65 000 metrów kwadratowych i rośnie w nik ok. 2000 gatunków roślin. Jedną z głównych atrakcji ogrodu jest kolekcja dużych gatunków kaktusów, druga tego rodzaju w Europie po kolekcji w Monako.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Burgas

Burgas

Jeden z najważniejszych portów morskich na Morzu Czarnym.

Kopriwsztica

Kopriwsztica

Miasto w Bułgarii, położone w centralnej części kraju, w dolinie rzeki Topolnicy, około 111 km na wschód od stolicy kraju.

🚲

Płowdiw

Płowdiw

Drugie co do wielkości miasto w Bułgarii, i jedno z najstarszych miast w Europie.

Sofia

Sofia

Sofia to stolica Bułgarii i największe miasto, położone w zachodniej części kraju.

Sozopol

Sozopol

Miasto znane w starożytności jako Apollonia Pontyjska było ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym.

Nesebyr

Nesebyr

Miasto założone w VI wieku p.n.e. i jest jednym z najstarszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego

Warna

Warna

Jedno z największych miast w Bułgarii, położone na wybrzeżu Morza Czarnego.

Pomorie

Pomorie

Miasto słynie z jednego z największych solnisk w Europie, zwanego Pomoriejskim Jeziorem Solnym, które jest jednym z głównych źródeł soli w Bułgarii.

Przylądek Kaliakra

Przylądek Kaliakra

Przylądek i twierdza na wybrzeżu Morza Czarnego w północno-wschodniej Bułgarii

Monastyr Aładża

Monastyr Aładża

Zabytkowy kompleks klasztorny znajdujący się w pobliżu miasta Warna w Bułgarii