Warna

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Jedno z największych miast w Bułgarii, położone na wybrzeżu Morza Czarnego.

Miasto posiada długą historię, sięgającą czasów starożytnych, kiedy to było znane jako Odessos. W okresie rzymskim Odessos było ważnym portem handlowym i kulturalnym, co można do dziś zobaczyć w licznych zabytkach z tego okresu.

W Warnie znajduje się wiele zabytków, takich jak rzymski amfiteatr, który jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków rzymskich w Bułgarii. W mieście znajduje się także Katedra św. Michała Archanioła, która jest jednym z najważniejszych zabytków religijnych w Bułgarii. Inne zabytki to pałac króla Ferdynanda, Muzeum Archeologiczne z bogatymi zbiorami z epoki neolitu, złota Traki, rzymskich artefaktów oraz muzeum morskie.

Delfinarium w Warnie

Znajduje się w Parku Morskim. Delfinarium w Warnie jest popularnym miejscem turystycznym i przyciąga wiele osób, zwłaszcza rodzin z dziećmi.

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej jest jednym z najstarszych i najważniejszych prawosławnych kościołów w Warnie. Jego historia sięga wieków wstecz, a pierwszy kościół na tym miejscu prawdopodobnie powstał już w XIV wieku.

Sobór jest znany z imponującej architektury, typowej dla prawosławnych cerkwi. Charakteryzuje się bogato zdobioną fasadą, kopułami i wieżą. Wnętrze soboru jest również pięknie zdobione ikonami i freskami.

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej jest ważnym miejscem kultu i modlitwy dla miejscowej społeczności prawosławnej. Świątynia pełni różne religijne funkcje, w tym nabożeństwa, msze święte i ceremonie religijne.

Rzymskie Termy

Termy były częścią większego kompleksu budowli, który obejmował nie tylko łaźnie, ale także sale rekreacyjne, baseny i inne pomieszczenia. Choć obecnie wiele z tych budowli uległo zniszczeniu, można jeszcze dostrzec pozostałości ich architektury, takie jak kolumny i fragmenty ścian.

Port w Warnie

Dlaczego warto odwiedzić warneński port? Bo to największa baza gastronomiczna w Warnie.

Teatr Operowy w Warnie

Historia teatru sięga 1912 roku, kiedy to położono fundamenty pod teatr. Jego powstanie zostało tymczasowo opóźnione ze względu na nadchodzące wojny bałkańskie. Po zakończeniu wojen teatr został zainaugurowany w 1932 roku. 

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Burgas

Burgas

Jeden z najważniejszych portów morskich na Morzu Czarnym.

Kopriwsztica

Kopriwsztica

Miasto w Bułgarii, położone w centralnej części kraju, w dolinie rzeki Topolnicy, około 111 km na wschód od stolicy kraju.

🚲

Płowdiw

Płowdiw

Drugie co do wielkości miasto w Bułgarii, i jedno z najstarszych miast w Europie.

Sofia

Sofia

Sofia to stolica Bułgarii i największe miasto, położone w zachodniej części kraju.

Sozopol

Sozopol

Miasto znane w starożytności jako Apollonia Pontyjska było ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym.

Nesebyr

Nesebyr

Miasto założone w VI wieku p.n.e. i jest jednym z najstarszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego

Pomorie

Pomorie

Miasto słynie z jednego z największych solnisk w Europie, zwanego Pomoriejskim Jeziorem Solnym, które jest jednym z głównych źródeł soli w Bułgarii.

Przylądek Kaliakra

Przylądek Kaliakra

Przylądek i twierdza na wybrzeżu Morza Czarnego w północno-wschodniej Bułgarii

Komples pałacowy w Balcziku

Komples pałacowy w Balcziku

Pałac rumuńskiego króla Ferdynanda I i jego żony królowej Marii.

Monastyr Aładża

Monastyr Aładża

Zabytkowy kompleks klasztorny znajdujący się w pobliżu miasta Warna w Bułgarii