Oman - półwysep Musandam Półwysep Arabski | zabytki, atrakcje, turystyka

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Eksklawa Omanu, wewnątrz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Półwysep Musandam to wyjątkowy skrawek Omanu, oddzielony od reszty kraju terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wysunięty w głąb cieśniny Ormuz — jednej z najbardziej strategicznych i jednocześnie malowniczych lokalizacji na świecie. To eksklawa Omanu, która stanowi naturalny „balkon” na Zatokę Perską.

Musandam leży po stronie arabskiej cieśniny, naprzeciwko Iranu — w linii prostej zaledwie 50 km. Oman tradycyjnie prowadzi politykę neutralności i mediacji, utrzymując poprawne relacje z wszystkimi stronami konfliktów w Zatoce, co zapewnia mu względne bezpieczeństwo.

Musandam nazywany jest często „Norwegią Arabii” — ze względu na spektakularne fiordy (khors), strome klify i głębokie zatoki. Najbardziej znana z nich to Khor ash-Sham, w której można odbyć rejs tradycyjną łodzią dhow pośród gór i turkusowych wód.

Wody wokół Musandamu należą do najlepszych miejsc do nurkowania w regionie. Znajdują się tu rafy koralowe, podwodne jaskinie i bogata fauna morska.

Do Musandamu najłatwiej dostać się samochodem z Ras al-Khaimah (ZEA) – trzeba przekroczyć granicę Omanu (punkt kontrolny Khatmat Malaha lub Tibat).

Port w Dibba Al-Baya

Niewielki port rybacki i pasażerski, zmodernizowany przez rząd Omanu w ostatnich latach w ramach programu rozwoju Musandamu.

Z portu w Dibba Al-Baya odpływają rejsy po fiordach Musandamu, zwłaszcza do zatoki Khor Hablain i okolicznych wysp. Jest to alternatywa dla Khasabu – mniej zatłoczona i bliżej położona względem ZEA.
Wielu turystów z Dubaju i Fudżajry korzysta z jednodniowych wycieczek, które zaczynają się właśnie w Dibba Al-Baya.

Zatoka Dawḩat Ḩaffah

Płytka, naturalna zatoka otoczona półpustynnymi wzgórzami i niskimi górami Al Hajar, które schodzą tu niemal wprost do morza.

Zatoka ma spokojne, turkusowe wody i piaszczyste dno, w odróżnieniu od skalistych fiordów dalej na północ.

Od strony morza chroniona jest przez półwysep Ras Haffah, dzięki czemu jest idealnym miejscem do kotwiczenia łodzi i połowów ryb.

Plaża Haffah Qadema

Plaża leży tuż za portem w Khasabie, od strony półwyspu Ras Haffah, zaledwie kilka minut jazdy z centrum miasta. To najbliższe i najłatwiej dostępne miejsce do kąpieli w tej części Musandamu.

W zatoce często pojawiają się delfiny długonose, a w płytkich partiach wody można zobaczyć ryby rafowe. Woda jest wyjątkowo spokojna, dzięki czemu idealna do snorkelingu dla początkujących.

Motoryzacja w Dubaju

Motoryzacja w Dubaju

Luksus, moc i paradoksy pustyni.

🚗

Dubaj

Dubaj

Urocze miejsce. Jeśli dysponujesz helikopterem.

👪

👫

🚲