Chersones

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starożytne miasto położone na południowym wybrzeżu Krymu, w pobliżu dzisiejszego miasta Sewastopol.

Powstało ono w V wieku p.n.e. jako grecka kolonia, a później stało się ważnym ośrodkiem kultury i handlu na Morzu Czarnym.

W czasie swego istnienia Chersones przeszedł przez wiele okresów rozwoju i upadku. W czasach rzymskich był ważnym portem i ośrodkiem rzymskiej kultury, a w czasach bizantyjskich stał się stolicą prowincji. W średniowieczu miasto było nękane przez ataki różnych najeźdźców, w tym Tatarów i Mongołów, a w XV wieku zostało podbite przez Turków.

Współcześnie Chersones jest jednym z najważniejszych zabytków Krymu. W 1993 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajdują się ruiny antycznych budowli, takich jak mury obronne, amfiteatr, akwedukt czy świątynie. W Chersones znajduje się także muzeum, w którym prezentowane są znaleziska archeologiczne z terenu miasta.

Sobór św. Włodzimierza w Chersonezie Taurydzkim

Cerkiew prawosławna w Sewastopolu, na terenie rezerwatu muzealnego Tauryd Chersonez.
Zbudowany według projektu Dawida Grimma w miejscu uznawanym za jedno z tych, w których w 987 roku ochrzczono wielkiego księcia Włodzimierza . Konsekrowany w 1891; przywrócony ze stanu zrujnowanego z lat 90. - początku XXI wieku.
Według legendy i dowodów historycznych chrzest wielkiego księcia Włodzimierza Światosławicza w 988  mógł mieć miejsce w mieście Chersonese (Korsun), podczas stłumienia buntu Wardy Fokasa. W Opowieści o minionych latach Nestor Kronikarz wspomina o miejskim kościele katedralnym: w środku miasta, gdzie lud Korsun gromadzi się na targi.

Dzwon Chersonezu lub dzwon przeciwmgielny

Jest symbolem Chersonezu i jedną z głównych atrakcji Sewastopola. Został odlany przed założeniem Sewastopola dla kościoła św. Mikołaja Cudotwórcy w Taganrogu, który był wówczas bazą wojskową rosyjskiej marynarki wojennej. Później został przejęty przez Francuzów jako łup wojenny, a następnie zwrócony.
Odlany w 1778 r. z tureckich armat zdobytych przez rosyjską armię cesarską podczas wojny rosyjsko-tureckiej toczącej się w latach 1768–1774 . Na dzwonku widnieją przedstawienia dwóch patronów żeglarzy, świętego Mikołaja i świętego Fokasa.

Bazylika z 1935 roku w Chersonezie

Umowna nazwa najsłynniejszej bazyliki odkrytej w starożytnym greckim mieście Tauride Chersonese w 1935 roku przez archeologa B.Biełowa. Bazylikę zbudowano prawdopodobnie w VI wieku na miejscu wcześniejszej świątyni. Bazylika ta jest swego rodzaju symbolem Chersonezu, jej wizerunek widnieje na banknocie dwustu rubli modelu 2017, a wcześniej znajdował się na banknocie jednohrywnym z serii 1992 i 1994.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Saki

Saki

Popularne miejsce turystyczne ze względu na swoje piękne plaże i położenie w pobliżu znanego na całym świecie Jeziora Czarnego.

🤩

👪

👫

🚲

Foros

Foros

Miasto na południowym wybrzeżu Krymu, w pobliżu Jalty.

🤩

👪

🚲

Eupatoria

Eupatoria

Jedno z najstarszych miast na Krymie, z bogatą historią sięgającą czasów antycznych.

😒

Jałta

Jałta

Miasto znana przede wszystkim ze względu na historyczne konferencje międzynarodowe, które odbyły się tam w 1945 roku, podczas II wojny światowej.