Gori

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Miasto we wschodniej Gruzji, stolica regionu Wewnętrzna Kartlia.

W Gori byliśmy akurat w prawosławną Wielkanoc, więc wszystko było zamknięte. Czy żałujemy?

Niespecjalnie. W Gori oczywiście jest stara, malownicza warownia ale nie oszukujmy się, w tym mieście liczy się tylko jedno: Dom i Muzeum Stalina. Cała reszta nie ma wielu atutów które mogły by być atrakcyjne turystycznie.

 

Czy warto odwiedzić Gori?

Tak, jeżeli będzie Wam po drodze, np. z Batumi do Tbilisi. Nie wyobrażam sobie, żeby wykupywać tam noclegi.

Gori leży około 86 kilometrów na zachód od stolicy Gruzji, Tbilisi.
Miasto jest strategicznie położone nad rzeką Mtkwari (Kura), co czyniło je ważnym punktem handlowym i militarnym na przestrzeni wieków.

W 2008 roku Gori stało się miejscem intensywnych walk podczas wojny między Gruzją a Rosją o regiony Osetii Południowej i Abchazji. Miasto było częściowo okupowane przez siły rosyjskie i doznało znacznych zniszczeń.

Zabytki i atrakcje

  • Twierdza Gori: Jest to starożytna forteca górująca nad miastem, z której roztacza się widok na okolicę.
  • Muzeum Józefa Stalina: Gori jest miejscem narodzin Józefa Stalina, przywódcy Związku Radzieckiego. Muzeum poświęcone Stalinowi znajduje się w centrum miasta i zawiera różne artefakty związane z jego życiem.

Dom Stalina

Na terenie kompleksu muzealnego znajduje się Dom Pamięci, w którym urodził się i spędził lata dzieciństwa. B. Dżugaszwili (Stalin).

Na ścianie elewacji zachodniej umieszczono tablicę pamiątkową z napisem: Tutaj 21 grudnia 1879 r., urodził się I. B. Stalin i spędził dzieciństwo aż do 1883 roku.

Wagon Stalina

Osobisty wagon Stalina, którym podróżował do Teheranu, Jałty i Poczdamu, zachowany w Muzeum Józefa Stalina w Gori. Wagon ma uzyskał status ruchomego pomnika dziedzictwa kulturowego.

Wagon powstał przed rewolucją w Petersburgu, jest opancerzony i waży 83 tony.

Wnętrze wagonu składa się z przedsionka, korytarza, kuchni z piecem rosyjskim, następnie trzech dwumiejscowych przedziałów, łazienki z toaletą, gabinetu-sypialni Stalina i salonu-narad. Wnętrze wagonu pokryte jest czerwonym drewnem.

Muzeum Stalina

W muzeum przechowywane są rzeczy osobiste Stalina, gabinet Kremla, rękopisy, dary z różnych krajów świata i pośmierna maska Stalina.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Mccheta

Mccheta

Jedno z najstarszych miast Gruzji, gdzie w 337 roku w proklamowano religię chrześcijańską jako religię państwową.

👪

👫

Tbilisi | Tyflis

Tbilisi | Tyflis

Stolica i największe miasto Gruzji położone nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,15 mln osób. Główny kulturalny, naukowy i przemysłowy ośrodek Gruzji.

🤩

👪

👫