Park Narodowy Hortobágy

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Zlokalizowany w centralnej części kraju, na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Park został utworzony w 1973 roku i zajmuje obszar około 82 000 hektarów.

Miasto i Park Narodowy Hortobagy, chyba za sprawą pobliskiego celu turystycznych pielgrzymek w Hajdúszoboszló i Sóstófürdő, pozostało miejscem raczej kameralnym i komercyjnie nienachalnym. I jest to jego zaleta.

W Hortobagy nie znajdziecie automatów do walenia pięścią w gruchę, dyskotek ani wodnych zjeżdżalni, to miejsce dla ludzi ceniących sobie spokój, tradycję, autentyczność, oraz tych zawiedzionych pobliskim nudnym Debreczynem.

 

Gastronomia.

Nie ma tego dużo, ale miejscowa Karczma, czyli Csárda, mieszcząca się w historycznym budynku, oferuje potrawy z węgierskiego bydła szarego, świń Mangalic i bawołów. To chyba najlepsza reklama.

 

Wycieczka rowerem.

Zaletą jest to że Puszta jest płaska jak patelnia, więc nie trzeba pedałować pod górę. Źródłem stresu lub dyskomfortu może być widok wielkiego stada węgierskiego bydła szarego, którego droga przecina się z Waszą. Jeżeli jednak wierzyć strażnikom z Parku Narodowego, to nie są one niebezpieczne. Prawdziwym zagrożeniem są bawoły, te jednak bytują wyłącznie w okolicach nielicznych kompleksów leśnych w dolinach cieków wodnych i rzeczek.

Unikajcie miejsc zadrzewionych to będziecie bezpieczni.

Park Narodowy Hortobágy jest jednym z najbardziej charakterystycznych obszarów na Węgrzech, z pięknymi krajobrazami stepowymi, rzekami i jeziorami, a także unikalnymi gatunkami zwierząt i roślin. W parku można spotkać wiele dzikich zwierząt, takich jak żurawie, kormorany, orły, bociany i kowaliki, a także wiele gatunków ryb, w tym łososie i karpie.

Park Narodowy Hortobágy jest także ważnym ośrodkiem hodowli zwierząt, w tym bydła, koni i owiec. W parku można zobaczyć tradycyjne węgierskie pastwiska, na których hodowcy wypasają swoje zwierzęta, a także tradycyjne budynki gospodarcze, takie jak stajnie i stodoły.

Jednym z najważniejszych zabytków w parku jest "puszta", czyli tradycyjna węgierska wieś, która stanowi ważny element kultury i historii kraju. W parku można także zobaczyć tradycyjne węgierskie wiatraki i młyny, a także wiele innych zabytków związanych z historią i kulturą Węgier.

Park Narodowy Hortobágy jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i turystów, którzy chcą poznać unikalne krajobrazy i tradycje Węgier.

Most Dziewięciu Łuków w Hortobágy

Najbardziej rozpoznawalny symbol Parku Narodowego Hortobágy. Ten most łukowy był najdłuższym kamiennym mostem drogowym w historycznych Węgrzech przed 1921 rokiem, kiedy Węgry zostały zredukowane do jednej trzeciej swojego dawnego terytorium. Most został zbudowany w latach 1827-1833 w stylu klasycystycznym.

Puszta

Po polsku: pustka lub pustynia to stepy na  Wielkiej Niziny Węgierskiej, głównie w doliny Cisy. 
Idealne miejsce relaksu dla klaustrofobów.

Bydło węgierskie szare

Węgierska rasa bydła mięsnego, ależy do grupy bydła podolskiego i charakteryzuje się długimi rogami w kształcie liry oraz jasnoszarą szatą. Jest dobrze przystosowany do systemów ekstensywnych pastwisk i dawniej był hodowany w bardzo dużych ilościach na węgierskiej puszcie. 
W XX wieku był bliski wyginięcia, ale od tego czasu jego liczba wzrosła.

Pochodzenie szarego węgierskiego jest nieznane. Dawniej przyjmowano, że przybył on w IX wieku wraz z Madziarami, którzy przybyli ze wschodu, zajęli Kotlinę Karpacką i osiedlili się tam, ale teoria ta nie jest zgodna z zapisami archeologicznymi. 
W różnych okresach sugerowano również, że został on wprowadzony podczas jakiejś późniejszej migracji, prawdopodobnie przez ludy Kumanów lub Pieczyngów ; że przywieźli go z południa uchodźcy z Bałkanów lub że pochodził z Półwyspu Apenińskiego. Inną teorię, jakoby pochodzi ona bezpośrednio od tura.

Obecnie bydło węgierskie szare hodowane jest głównie jako atrakcja turystyczna w Parku Narodowym Hortobágy.

Mangalica

Węgierska rasa świń domowych. Powstała w połowie XIX wieku w wyniku skrzyżowania ras pobliskiej rumuńskiej Salonta i węgierskiej Bakony z europejskim dzikiem i serbską rasą Šumadija. Świnia Mangalica ma grubą, kręconą sierść.
Mangalica produkuje zbyt mało chudego mięsa, dlatego jest stopniowo zastępowana nowoczesnymi rasami domowymi.
Mięso z Mangalicy można łatwo znaleźć na Węgrzech, ponieważ węgierscy rolnicy produkują rocznie około 60 000 zwierząt.

Bawół wodny

W parku narodowego Hortobagyi, zachowuje się geny tradycyjnych węgierskich bawołów wodnych. 
Krowa produkuje od 1000 do 2000 litrów mleka bogatego w tłuszcz, nadającego się do produkcji serów mozzarella. 
Rasa ta jest czarna, ma typowy kształt rogu, ma krępą, kościstą, masywną i solidną budowę ciała i jest doskonałym zwierzęciem pociągowym. Do Kotliny Karpackiej został sprowadzony około VI wieku przez Awarów.

 

Muzeum Hortobágyi Körszín

Można tu obejrzeć repliki warsztatów kowalskich, kowalskich, szewskich, piernikarskich, kapeluszniczych, garncarzy, powroźników i pasarzy, haftowane i aplikacyjne filtry, różnorodne rzeźby z rogów i drewna, wyroby skórzane pasterskie, a także charakterystyczne dla krajobrazu dzwony, kolumny i instrumenty muzyczne.

Konie huculskie

Rasa konia domowego, pochodząca od dzikich tarpanów. Jest to prymitywna rasa koni górskich krzyżowana z miejscowymi kucami i uszlachetniona przez domieszkę czystej krwi arabskiej.
Konie huculskie są żywotne, silne i odporne. Używano niegdyś głównie jako jucznych. Bez problemów mogły przenosić ciężkie ładunki nawet po górskich ścieżkach.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Debreczyn

Debreczyn

Zlokalizowany na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Drugie co do wielkości miasto na Węgrzech i ważny ośrodek kulturalny, edukacyjny i gospodarczy regionu.