Sóstófürdő

Ocena:

4.9/5 | 8 głosów

Kurort znajdujący się w północno-wschodniej części Węgier. Znana jest przede wszystkim ze swoich gorących źródeł mineralnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie.

XIX wieczna moda na balneoterapię, zaowocowała powstaniem wielu ośrodków uzdrowiskowych w całej Europie, a oddalone o 5 km od  Nyíregyházy, Sóstófürdő to właśnie jeden z tej mody owoców. Miasto swoją nazwę zawdzięcza słonemu jezioru o właściwościach leczniczych i temperaturze około 26`C. Węgierskie sós tó, oznacza dosłownie - słone jezioro.

Ale czym Sóstófürdő różni się od naszego Ciechocinka?

Otóż Ciechocinek, służy wyłącznie do spacerowania w miłym towarzystwie, czyli jest idealnym miejscem dla emerytów, a Sóstófürdő ma znacznie bogatszą ofertę.

Miasto dysponujące aquaparkiem i wspaniałym ogrodem zoologicznym to idealne miejsce dla całych rodzin, szczególnie z małymi dziećmi. Jeżeli jesteście już w takim wieku, że dzieci są dorosłe a wy podróżujecie tylko z psem, którego do ZOO i aquaparku nie wpuszczą, to pozostają wam jaszcze spacery, zabiegi zdrowotne i dancingi. Czyli to samo co w Ciechocinku.

W odróżnieniu od położonego w pobliżu Debreczyna, Hajdúszoboszló, które zostało całkowicie podbite i zaanektowane przez turystów z Polski, towarzystwo w Sóstó jest znacznie bardziej zróżnicowane. Z powodu bliskości kilku granic wypoczywa tu wiele rodzin ze Słowacji, RumuniiUkrainy. Jeżeli jednak boicie się zderzenia z węgierską kulturą i ich niezrozumiałym językiem, to was uspokoję: menu, regulaminy, kelnerzy i recepcjoniści są dostosowane także do naszego języka.

I jeszcze taka ciekawostka: w Sóstófürdő, w okresie od 1939 - 1940 roku, w tzw. domu szwajcarskim [Svájci Lak] oraz w budynku wytwórni wody sodowej [Hotel Fürdőház], istniał obóz dla uchodźców z terytorium ówczesnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Sóstófürdő jest popularnym miejscem turystycznym i wypoczynkowym, z pięknymi parkami, plażą, wodnym parkiem, basenami i centrum spa. W pobliżu znajdują się również cenne zabytki, takie jak Muzeum Wsi Sóstó, Park Miniatur, a także Rezerwat Przyrody Sóstó.

Miejscowość ta jest szczególnie popularna w okresie letnim, kiedy to turyści z całej Europy przyjeżdżają tu, aby skorzystać z gorących źródeł i wypocząć nad jeziorem.

Svájci Lak - szwajcarski dom

Budynek przypominający jednorodzinne domki w górach był zawsze wykorzystany na cele przyjmowania gości, honorowi goście też tu zostali ulokowani przez przywództwo miasta. Przebywali tu między innymi Lujza Blaha, Krúdy, Karinthy, Mesterhazy i wielu innych artystów i polityków. Obiekt przyjmuje gości od 1866 roku.

Zoo w Sostofurdo

Ogród został założony w 1986 roku i zajmuje powierzchnię 30 hektarów.

W zoo w Sóstófürdő można zobaczyć ponad 500 zwierząt z 100 gatunków, w tym słonie afrykańskie, żyrafy, lwy, tygrysy, kangury, krokodyle, wielbłądy, małpy i wiele innych. W parku znajdują się także liczne atrakcje dla dzieci, takie jak place zabaw i mini-zoo, gdzie dzieci mogą podziwiać zwierzęta z bliska i karmić je.

W zoo organizowane są także różne wydarzenia, takie jak pokazy karmienia zwierząt, prezentacje ptaków drapieżnych oraz programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W parku znajduje się również restauracja, sklep z pamiątkami oraz możliwość przejażdżki wozem konnym.

Skansen wsi rejonu Szablocs

W Skansenie Wsi Szablocs można zobaczyć tradycyjne węgierskie domy wiejskie, warsztaty rzemieślnicze, kościół z XVIII wieku, a także gospodarstwa rolne, na których prezentowane są różne gatunki zwierząt hodowlanych. W skansenie można także podziwiać tradycyjne ubrania i narzędzia rolnicze, a także zobaczyć, jak wyglądały dawniej różne dziedziny życia, takie jak kowalstwo, garncarstwo, stolarstwo czy tkactwo.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Nyíregyháza

Nyíregyháza

Trzecie co do wielkości miasto na Węgrzech pod względem powierzchni i liczy około 120 tysięcy mieszkańców.