Mccheta

Ocena:

4.5/5 | 4 głosów

Jedno z najstarszych miast Gruzji, gdzie w 337 roku w proklamowano religię chrześcijańską jako religię państwową.

Do czego przyrównać Mcchete? Jako siedziba głowy kościoła i kolebka gruzińskiej państwowości, logiczne byłoby porównanie do Watykanu lub Gniezna. To jednak nie ta skala. Wspaniałości Stolicy Piotrowej trudno dorównać, z kolei Gniezno turystycznie prawie nie istnieje.

Mcchetcie, ze względu na ruch pielgrzymkowy, najbliżej do polskiej Częstochowy lub klasztorów w greckich Meteorach, czyli miejsc które zwiedzamy i jedziemy dalej. Chyba że jesteśmy pielgrzymami i naszym celem nie jest tylko turystyczna ciekawość.

Zaplecze turystyczne

Nienachalnie duże ale będziecie mogli coś zjeść, kupić magnes na lodówkę, bez problemu zaparkować samochód i wrócić do Tbilisi.

Jeżeli nie dysponujecie samochodem, to dojazd z oddalonej o 25km stolicy Gruzji jest możliwy pociągiem lub marszrutką i zajmuje jakieś 30-40 minut.

Jedno z najstarszych miast w Gruzji i ważne centrum historyczne i kulturalne tego kraju. Położone jest w pobliżu stolicy, Tbilisi, na zbiegu rzek Aragwi i Kury. 

Mccheta była stolicą Królestwa Iberii (wczesnej Gruzji) od III wieku p.n.e. do V wieku n.e. To właśnie tutaj król Mirian III przyjął chrześcijaństwo jako oficjalną religię państwa w 337 roku n.e., co uczyniło Gruzję jednym z pierwszych krajów na świecie, które przyjęły chrześcijaństwo. Z tego powodu Mccheta jest nazywana drugą Jerozolimą i pozostaje duchowym centrum Gruzji.

Mccheta jest centralnym miejscem dla Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego i jest siedzibą Katolikosa-Patriarchy Całej Gruzji. Co roku miasto przyciąga wielu pielgrzymów, zwłaszcza w dni świąt religijnych.

Mała świątynia Św. Nino

Niewielki budynek kopułowy, zbudowany we wczesnym średniowieczu.

Napis umieszczony przy wejściu do kościoła informuje, że w 1879 roku świątynię naprawiła Matka Nino (Amilakhvari), opat klasztoru książęcego. W 1981 roku przeprowadzono prace restauratorskie, w wyniku których kościół zakopany w ziemi do głębokości 1 metra został oczyszczony, odrestaurowano jego zniszczony cokół, ściany, kopułę i pokryto dachówką.

Monastyr Samtawro - książęcy

Świątynia biskupia z pierwszej połowy XI wieku w Mcchecie, zbudowana na miejscu kościoła wybudowanego przez pierwszego chrześcijańskiego króla Gruzji, Miriana.

Do świątyni można wejść od południowej bramy. Kopuła wsparta jest na dwóch wolnostojących filarach i okapach ścian prezbiterium. Po obu stronach ołtarza znajduje się pomieszczenie diakonatu i zakrystia. Kankela pochodzi z XV wieku. W południowo-zachodnim narożniku świątyni znajdują się groby pierwszego gruzińskiego króla chrześcijańskiego Miriana i królowej Nany.

Katedra Sweti Cchoweli

Główna katedra patriarchalna Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, matka-katedra Gruzji, miejsce intronizacji katolikosów - patriarchów Gruzji, miejsce pochówku wielu średniowiecznych królów Gruzji, członków ich rodzin i patriarchów, zabytek architektury gruzińskiej z XI wieku, jedna z czterech spośród wielkich katedr.

Sweti Cchoweli to największa zabytkowa budowla sakralna spośród tych, które przetrwały do dziś w Gruzji. Przez wieki było to religijne centrum chrześcijańskiej.

Po południowej stronie wnętrza znajduje się niewielka kamienna kaplica wbudowana w mur katedry. Jest to symboliczna kopia Kaplicy Grobu Świętego w Jerozolimie.

Katedrę wzniósł architekt Arsakidze na miejscu zbudowanego w IV w. najstarszego kościoła Gruzji. Według legendy święta Nino wybrała miejsce budowy.

Według legendy Elizeusz, Żyd z Mcchety wyruszył do Jerozolimy, by bronić Chrystusa przed sądem, lecz nie zdążył. Odkupił szatę Chrystusa od Rzymian i zabrał ją ze sobą do Gruzji. 
Po powrocie oddał szatę swojej siostrze Sydonii, która została w niej pochowana, a na jej grobie wyrósł wielki cedr.

Święta Nino poleciła, aby zbudować kościół w miejscu grobu Sydonii, lecz cedr rosnący na jej grobie nie dał się ściąć. Dopiero gdy święta Nino pomodliła się, drzewo uniosło się i budowa została ukończona. 

Antiochia Mccheta - Katedra Antiochii

Katedra św. Szczepana Pierwszego Zbawiciela. W jego skład wchodzą budynki z różnych czasów: kościół halowy przebudowany z nawy na północ od starej trójnawowej bazyliki z VII-VIII wieku, brama oraz dobudowana na bramie wieża obronna z wieku XVI-XVII.

Monastyr Dżwari

Klasztor Krzyża Mccheti, świątynia i monastyr z VI wieku. Znajduje się na wschód od Mccheti, u zbiegu rzek Mtkwari i Aragwi, na szczycie skalistej góry. Wpisany na listę zabytków światowego dziedzictwa kulturowego.

Nazwa świątyni ma podłoże historyczne. W latach 30-tych IV wieku, od pierwszych lat przyjęcia chrześcijaństwa, król Mirian III wzniósł w tym miejscu drewniany krzyż, który później czczony był nie tylko przez Gruzinów, ale także chrześcijan z całego Kaukazu. 

Jeden z najstarszych zachowanych egzemplarzy epigraficznych gruzińskiego pisma asomaturkowego wyryty jest na płaskorzeźbach fasady wschodniej i południowej Katedry Krzyżowej, na cokole krzyża wzniesionego pośrodku świątyni.

Bebristsikhe

Wczesnośredniowieczna twierdza, broniąca dostępu do Mcchety, w starożytności nazywano ją Belta. W miejscu, w którym się znajduje, dolina jest bardzo wąska, dlatego zamek doskonale zabezpeiczał miasto od tej strony.

Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamku w latach 2006-2008 liczne materiały z różnych okresów wykazały, że Bebriscikhe było aktywną twierdzą już od IV wieku.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Gori

Gori

Miasto we wschodniej Gruzji, stolica regionu Wewnętrzna Kartlia.

Tbilisi | Tyflis

Tbilisi | Tyflis

Stolica i największe miasto Gruzji położone nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,15 mln osób. Główny kulturalny, naukowy i przemysłowy ośrodek Gruzji.

🤩

👪

👫