Modena

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Miasto we Włoszech, położone w północnej części kraju, w regionie Emilia-Romania.

Modena ma długą historię sięgającą czasów starożytnego Rzymu. W średniowieczu było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym.

Miasto słynie z bogatej kultury i tradycji artystycznych. Modena jest znana z wielu zabytków, w tym katedry (Cattedrale di Santa Maria Assunta), która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Modena jest również znanym ośrodkiem kulinarnym, związanym z tradycyjnymi włoskimi smakami. To miejsce, gdzie produkuje się jedno z najbardziej cenionych na świecie octów balsamicznych, tzw. Aceto Balsamico Tradizionale di Modena.

Miasto jest domem dla słynnego producenta samochodów sportowych - Ferrari. Siedziba firmy znajduje się w okolicach Modeny, w miejscowości Maranello. W Modenie można również odwiedzić Muzeum Ferrari.

Modena jest miejscem, gdzie znajduje się Uniwersytet w Modenie i Reggio Emilia, który jest jednym z najstarszych uniwersytetów we Włoszech.

Miasto ma również znaczenie gospodarcze, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym, dzięki obecności Ferrari oraz innych firm związanych z przemysłem samochodowym.

Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiano

Katedra została zbudowana w stylu romańskim i rozpoczęta w 1099 roku, a zakończona około 1184 roku. Jest jednym z najważniejszych przykładów architektury romańskiej w północnych Włoszech.

Zaprojektowana przez architekta Lanfranco, katedra prezentuje charakterystyczne cechy stylu romańskiego, takie jak okazałe łuki i masywne filary.

Katedra w Modenie słynie z bogactwa rzeźb na swojej fasadzie. Wśród nich znajduje się słynny cykl rzeźb związanych z kalendarzem rolniczym, przedstawiający prace związane z poszczególnymi miesiącami.

Bolonia

Bolonia

Miasto w regionie Emilia-Romania, słynące z pięknej architektury, znakomitej kuchni i bogatej historii.

Muzeum Ferrari w Maranello i Modenie

Muzeum Ferrari w Maranello i Modenie

Jedno z najbardziej znanych i popularnych muzeów samochodowych na świecie.

👪

🚗

Muzeum Lamborghini w Sant`Agata Bolognese

Muzeum Lamborghini w Sant`Agata Bolognese

Muzeum założone w 2001 roku i zawiera bogatą kolekcję samochodów sportowych marki Lamborghini, której historia sięga lat 60. XX wieku.

👪

🚗