San Gimignano

Ocena:

4.8/5 | 6 głosów

Miasto w Toskanii znane jest z pięknej architektury z czasów średniowiecza oraz z charakterystycznych wież, które zdominowały jego panoramę.

We Włoszech jest wiele miast z pięknymi średniowiecznymi starówkami: Lucca, Bergamo czy Werona, ale San Gimignano tym różni się od nich że jest starówką, prawie całkowicie pozbawioną miasta.

Jedynym współczesnym akcentem są tam parkingi dla samochodów i przystanek dla autobusów, w pobliżu Porta San Giovanni czyli Bramy Świętego Jana, najważniejszej bramy w murach miejskich.

 

Jeżeli wykupiłeś sobie za dużo noclegów w ponurej i klaustrofobicznej Sienie i chciałbyś od niej trochę odpocząć to najprościej udać się na sieneński dworzec i dojechać do San Gimignano autobusem. Taka opcja ma same korzyści:

 

  • nie musisz martwić się, że ktoś zajmie twoje z trudem wyszarpane w Sienie miejsce parkingowe,
  • nie martwisz się o parking w San Gimignano,
  • nie musisz negocjować z żoną, kto będzie prowadził w drodze powrotnej, czyli kto do obiadu może pozwolić sobie na piwo czy kieliszek wina,
  • w nieskrępowany sposób podziwiasz po drodze piękno toskańskiej prowincji.

 

Gastronomia: San Gimignano zawdzięcza swój szybki awans, z małej osady do otoczonego murami miasta, szafranowi dlatego znalezienie potraw z tą przyprawą nie powinno zabraknąć w lokalnych restauracjach. Tym bardziej że krokus nadal jest uprawiany w okolicach miasta.

 

Miasto znane jest również ze złotej szynki, sera pecorino, białego wina Vernaccia di San Gimignano, produkowanego ze starożytnej odmiany winogron Vernaccia, która rośnie na okolicznych wzgórzach z piaskowca i była bardzo popularna wśród papieży.

San Gimignano było ważnym ośrodkiem handlowym w średniowieczu, a dziś jest popularnym miejscem turystycznym. W samym centrum miasta znajduje się Piazza della Cisterna, z krużgankami i fontanną, która jest jednym z najpiękniejszych miejsc w mieście. Innymi atrakcjami w San Gimignano są liczne kościoły, muzea i zabytkowe budynki, takie jak Palazzo del Podestà.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech San Gimignano są jego wieże. Zbudowane w XIII i XIV wieku, wieże były symbolem bogactwa i prestiżu miasta. Obecnie pozostało 14 wież, w tym wieża Rognosa, najwyższa z nich, mierząca 54 metry.

Basilica Collegiata di Santa Maria Assunta

Budowę pierwszego kościoła w tym miejscu rozpoczęto już w X wieku. Na początku XII wieku znaczenie San Gimignano i jego głównego kościoła stale rosło, ze względu na położenie miasta na szlaku pielgrzymkowym do Rzymu, Via Francigena. 
Obecny kościół w tym miejscu został konsekrowany 21 listopada 1148 roku i poświęcony św. Geminianowi (San Gimignano) w obecności papieża Eugeniusza III i 14 prałatów.
W kościele znajdują się relikwie św. Geminiana , beatyfikowanego biskupa Modeny i patrona miasta, którego święto obchodzone jest 31 stycznia.

Piazza della Cisterna

Obok Piazza del Duomo, jeden z dwóch najważniejszych placów w San Gimignano.
Plac znajdował się na skrzyżowaniu dwóch głównych traktów wczesnośredniowiecznej wsi, Via Francigena i Via Pisa –.

Kościół San Pietro in Forliano

Pierwsze świadectwo potwierdzające istnienie tego kościoła pochodzi z 28 grudnia 1262 roku.
Problemem kościoła była jego skrajna bliskość do klasztoru Sant'Agostino, co odciągało od niego wiernych i odbierało mu funkcję kościoła parafialnego.

Piazza del Duomo

Główny plac San Gimignano będący od czasów średniowiecznych centrum życia politycznego i kulturalnego miasta. Jego najważniejszymi budynkami są XI w. katedra oraz Palazzo Comunale, który w przeszłości był siedzibą władz miejskich. Przy placu wznosi się najwyższa budowla Starego Miasta czyli wieża Torre Grossa, z której podziwiać można panoramę miasta. W przeszłości na placu krzyżowały się szlaki handlowe i tu takze odbywały się targi i jarmarki.

Porta San Giovanni i Via San Giovanni

Ukończona w 1262 roku, jest najbardziej majestatyczną bramą San Gimignano. Była wjazdem do miasta dla osób podr€żujących od strony Sieny.
Via San Giovanni to jedna z najważniejszych ulic w historycznym centrum San Gimignano. Prowadzi od Piazza della Cisterna do Porta San Giovanni.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Pietrasanta

Pietrasanta

Miasto we Włoszech, położone w regionie Toskania, w pobliżu wybrzeża Morza Liguryjskiego.

Lucca

Lucca

Starożytne miasto o bogatej historii, które zachowało wiele zabytków i zainteresowań turystycznych.

Florencja

Florencja

Miasto położone w środkowych Włoszech, stolica regionu Toskania, słynące z pięknej architektury, bogatej historii i sztuki, a także znakomitej kuchni.

👫

Tirrenia

Tirrenia

Kurort wypoczynkowy położony na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego, w pobliżu Pizy.

👪

👫

🚲

Marina di Pisa

Marina di Pisa

Miejscowość turystyczna we Włoszech, położona na wybrzeżu Morza Liguryjskiego w regionie Toskanii.

👪

👫

🚲

Piza

Piza

Znana na całym świecie z powodu słynnego wieży pochylonej, ale to nie jedyna atrakcja turystyczna, jaką oferuje to miasto.

👫

Livorno

Livorno

Miasto portowe położone w regionie Toskanii we Włoszech, nad Morzem Liguryjskim

😒

Siena

Siena

Uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Toskanii. Ale czy na pewno?

😒

👫